Z czego jeszcze się korzysta?

Poza kamerami wizyjnymi i analizatorami wibracji w utrzymaniu ruchu korzysta się z wielu innych przyrządów pomiarowych. Przykładem są wspominane pirometry, które tak jak kamery termowizyjne są przydatne w pomiarach temperatury powierzchni trudnodostępnych, z tym że mierzą ją punktowo.

Korzysta się również z higrometrów, które mierzą wilgotność, a często też temperaturę (termohigrometry). Służą one do kontrolowania warunków klimatycznych panujących w pomieszczeniach. Mierniki ciśnienia (manometry), które mierzą ciśnienie różnych płynów, są na przykład przydatne w diagnostyce urządzeń hydraulicznych i pneumatycznych.

Kolejnym przykładem są mierniki dźwięku (decybelomierze), które mierzą natężenie dźwięku. Często są zintegrowane z rejestratorem. Decybelomierze są przydatne w pomiarach hałasu maszyn.

Służby utrzymania ruchu mają też często na wyposażeniu endoskopy techniczne. Są to kamery do inspekcji miejsc trudnodostępnych, na przykład kontroli stanu wnętrza rur, zbiorników i silników.

Do czego służą lokalizatory przewodów?

Rys. 1. Potencjalne korzyści związane z różnymi strategiami utrzymania ruchu (źródło: mobil.com)

Mierniki obrotów (tachometry) wyznaczają prędkość obrotową. Używa się ich w związku z tym przykładowo do wyznaczania prędkości obrotów wałów i innych elementów wirujących.

Ważną grupą narzędzi pomiarowych są mierniki wielkości elektrycznych. Przykładem są mierniki jakości energii elektrycznej. Przyrządów tych używa się do diagnozowania problemów, które są spowodowane pogorszeniem się jakości energii elektrycznej oraz do długookresowej rejestracji jej parametrów.

Kolejnym przykładem są lokalizatory przewodów i kabli. Służą do wyszukiwania przewodów i wyznaczania tras ich przebiegu. Umożliwiają też wykrywanie ich uszkodzeń, jak przerwy czy zwarcia. Używa się oprócz tego różnego typu testerów elektrycznych, na przykład: testerów napięcia i ciągłości obwodu, próbników napięcia, wskaźników kolejności faz, testerów izolacji.

Czym są cmms?

Działy utrzymania ruchu w zakładach przemysłowych korzystają oprócz tego z informatycznych systemów typu CMMS (Computerized Maintenance Management Systems). Głównym zadaniem tych aplikacji jest automatyzacja zadań w zakresie: zarządzania rejestrem urządzeń i obiektów zakładu i ich dokumentacji, planowania remontów, konserwacji i napraw wyposażenia fabryki, zbierania oraz aktualizacji danych o awariach, uszkodzeniach, naprawach i wymianie urządzeń, zarządzania stanem magazynów części zapasowych, zakupów nowego wyposażenia oraz części zamiennych, nadzoru nad personelem i organizacji jego pracy (m.in. aktualizacji listy zadań dla poszczególnych pracowników oraz postępów w realizacji zadań).

Podsumowanie

Tematy numerów APA w przyszłości

W przyszłości duże nadzieje w zakresie rozwoju technik utrzymania ruchu, zwłaszcza predykcyjnego, pokłada się w upowszechnieniu się w przemyśle Internetu Rzeczy i sztucznej inteligencji. Idea Przemysłowego Internetu Rzeczy (Industrial Internet of Things, IIoT) zakłada, że maszyny będą korzystać z Internetu i za jego pośrednictwem się ze sobą komunikować całkowicie bez udziału ludzi.

Dzięki temu będą dostarczać sobie nawzajem oraz systemom nadrzędnym informacji o postępach w wykonaniu zadań, błędach, wskaźnikach stanu, awariach i wynikach pomiarów. Zasięgiem IIoT zostaną objęte nie tylko pojedyncze maszyny, ale całe linie produkcyjne i inne wyposażenie zakładów, systemy sterowania, systemy zarządzania oraz komunikacja na zewnątrz, między zakładami i między fabrykami, a przedsiębiorstwami z nimi współpracującymi, na przykład producentami ich wyposażenia, dostawcami części zamiennych czy firmami, które świadczą usługi w zakresie napraw i remontów.

W analizie danych pozyskiwanych w sieciach IIoT ludzi będzie wspomagać, a z czasem być może nawet całkiem ich wyręczy, sztuczna inteligencja. Jej zadaniem będzie przewidywanie awarii przez wyciąganie wniosków z danych opisujących stan obiektu inspekcji.

Monika Jaworowska

źródła zdjęć: FAG Industrial Services, Fluke, Siemens, BMW, Testo

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również