WKŁADKI I STYKI

Wkłady do złączy przemysłowych różnią się wymiarami, które wpływają na dobór rozmiaru obudowy, liczbą oraz prądem styków. Wykonywane są na przykład ze spełniających normy niepalności tworzyw termoplastycznych.

Z kolei styki najczęściej wykonane są z miedzi i pokryte warstwą złota lub srebra. Pozłacane są stosowane przy sygnałach o napięciu oraz prądzie niższym niż 5 V oraz 5 mA. W pozostałych zastosowaniach powszechnie korzysta się ze złączy ze stykami posrebrzanymi.

Wkładki stykowe różnią się także pod względem sposobu montażu przewodów. Przykładem są styki zaciskane, które wymagają użycia specjalnej zaciskarki. Korzysta się poza tym z zacisków śrubowych. W ich przypadku w celu podłączenia przewodów trzeba użyć jedynie wkrętaka, co jest wygodnym rozwiązaniem.

Pomimo to coraz popularniejszą alternatywą dla złączy śrubowych stają się zaciski push-in. W ich przypadku kable montowane są zatrzaskowo. Dzięki temu umożliwiają one szybkie i proste podłączenie przewodów, a co najważniejsze – bez użycia dodatkowych narzędzi. Oprócz tego połączenie push-in jest bardziej niezawodne od połączenia śrubowego, gdyż jego jakość ani trwałość nie zależą od siły dokręcania użytej przez montera.

Maciej Błach

CONPROD

 

Jak wygląda dzisiaj oferta złączy przemysłowych i heavy-duty? Gdzie trafiają tego typu złącza i czym kierują się krajowi odbiorcy?

Rynek złączy przemysłowych jest praktycznie nieograniczony. Produkty te często trafiają do sektorów, o których nie myśleliśmy, że mają jakikolwiek potencjał. Oczywiście pierwsze miejsca zajmują: przemysł kolejowy, maszynowy i automatyka przemysłowa. Również mocno niedoinwestowana w Polsce energetyka w dalszym ciągu pozostaje w polu zainteresowań producentów. W tym przypadku ogromny potencjał dotyczy rynku energetyki odnawialnej – np. systemów fotowoltaicznych.

W wymienionych branżach najczęściej wymagana jest modułowość, którą realizuje się m.in. za pomocą złączy heavy-duty. Rynki oraz aplikacje definiują także potrzeby klientów co do konkretnych wymogów stawianych produktom, takich jak: odporność na korozję, wytrzymałość, szczelność czy jakość i ostatecznie cena. Przy wyborze produktu decydują również czynniki miękkie – np. wsparcie techniczne i jakość obsługi.

 

Jakie są nowości technologiczne? Co jeszcze może zmieniać się w obszarze złączy?

Rynek wymaga coraz częściej rozwiązań pozwalających na prosty, beznarzędziowy i pewny montaż. Zastąpienie we wkładach technologii śrubowej technologią szybkiego montażu SQUICH to skrócenie czasu montażu i zwiększenie niezawodności połączenia. Duże zmiany występują również w stosowanych materiałach. W ostatnim czasie obserwuje się popyt na produkty odporne mechanicznie jak aluminium, ale także odporne na sole oraz narażenia mechaniczne (np. uderzenia). Stąd też oferowane są nowe technologie zabezpieczenia udarowego i antykorozyjnego powierzchni, takie jak tytan. Oczywiście zastosowanie nowych materiałów nie powinno mieć istotnego wpływu na cenę. W dalszym ciągu rozwijane są obudowy z tworzywa sztucznego. Są one nie tylko odporne na warunki zewnętrzne czy uszkodzenia mechaniczne, ale również są lżejsze, co ma wpływ np. na koszty eksploatacji w przemyśle kolejowym.

Czy w branży jest miejsce raczej dla firm markowych, czy może dla dostawców low-cost?

Konkurencja na rynku oczywiście jest bardzo duża, co jest przez rynek również bardzo oczekiwane. To także napędza innowacyjność producentów. Dlatego swoje miejsce na rynku znajdują zarówno ci markowi, jak i niskokosztowi. Nie jest przy tym tak, że jedynie rozpoznawalne logo gwarantuje najlepszy produkt czy obsługę, również tę after sales.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe