STERYLNY WYRÓB WYMAGA ASEPTYCZNEJ PRODUKCJI

Przestrzeganie norm higienicznych w branży spożywczej jest wymagane przepisami. W przypadku takich wyrobów jak mleko UHT nie wystarczy zadbać o czystość produkcji – żeby zachować sterylność produktu uzyskaną dzięki obróbce termicznej, następujące po niej operacje należy przeprowadzać w warunkach aseptycznych. W tym celu wprowadza się różne rozwiązania.

Podstawowym jest stosowanie zautomatyzowanych systemów mycia oraz sterylizacji linii produkcyjnych.

Zazwyczaj po zakończeniu produkcji uruchamiany jest cykl mycia CIP (Cleaning In Place). Obejmuje on sekwencję różnych operacji, na przykład płukanie wstępne, mycie środkiem zasadowym, płukanie gorącą wodą, mycie środkiem kwasowym, płukanie. Trwa typowo kilkadziesiąt minut. Przed ponownym uruchomieniem produkcji przeprowadza się także sterylizowanie na przykład gorącą wodą. Ponadto, w przypadku długich serii wyrobów, wykonywane jest przepłukiwanie w przerwie pomiędzy kolejnymi cyklami produkcji.

Sterylizacja opakowań i nakrętek

Opakowania mogą być sterylizowane kwasem nadoctowym rozpylanym pod dużym ciśnieniem. Następnie są one spłukiwane sterylną wodą w celu usunięcia jego resztek. Kwas nadoctowy jest skuteczny nawet przy krótkim, trwającym kilka sekund, kontakcie z odkażaną powierzchnią i w stosunkowo niskiej temperaturze (do +65ºC), która nie powoduje kurczenia się butelek PET o nawet bardzo cienkich ściankach.

Efektywność tej metody zwiększa spłukiwanie opakowań ustawionych do góry dnem przez wprowadzenie dyszy do szyjki. To wraz z mechanicznym oddziaływaniem spryskiwania pod dużym ciśnieniem pozwala na dotarcie kwasu do miejsc trudno dostępnych. Opakowania równocześnie są sterylizowane z zewnątrz, co ma zapobiec przenoszeniu się zanieczyszczeń do środka.

Alternatywą jest odkażanie butelek kwasem nadoctowym wprowadzanym w postaci aerozolu do pary wodnej, która staje się jego nośnikiem, a jej temperatura go aktywuje. Następnie opakowania są spłukiwane sterylną wodą. Zaletą tej metody w porównaniu do opisanej wcześniej jest znaczące ograniczenie zużycia środka sterylizującego i wody, zaś wadą większa złożoność realizacji.

Sterylizacja płynnym kwasem nadoctowym jest również przeprowadzana w przypadku nakrętek. Spryskuje się je zazwyczaj podczas transportu, dodatkowo wykorzystując dysze ustawione w odpowiednim kierunku do wspomagania przemieszczania się zakrętek. Alternatywę stanowi zanurzanie nakrętek w kąpieli z kwasu nadoctowego.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również