wersja mobilna
Online: 346 Wtorek, 2017.01.24

Gospodarka

Tesla przejmuje Grohmann Engineering
wtorek, 24 stycznia 2017 07:51
Tesla, amerykański producent samochodów elektrycznych, przejmuje firmę Grohmann Engineering. Jest to niemieckie przedsiębiorstwo specjalizujące się w automatyzacji procesów produkcyjnych. W ramach tej transakcji zostanie zmieniona nazwa firmy na Tesla Grohmann Automation, a liczba jej pracowników ma się zwiększyć w ciągu kolejnych dwóch lat z siedmiuset do tysiąca. W Tesla Grohmann Automation opracowywane będą rozwiązania, dzięki którym Tesla zamierza zwiększyć wydajność produkcji z 80 tys. aut rocznie do 500 tys. sztuk już w 2018 roku.
Google odbiorcą energii z największej fotowoltaicznej elektrowni w Ameryce Południowej
poniedziałek, 23 stycznia 2017 12:08
W Chile uruchomiono, należącą do hiszpańskiej Acciony, elektrownię fotowoltaiczną El Romero Solar o mocy 246 MWp. Budowa farmy trwała 13 miesięcy i kosztowała 343 mln dolarów. Część energii, wystarczającą do całkowitego pokrycia zapotrzebowania znajdującego się w Chile centrum serwerowego, zakontraktował Google. Umowę między Google i Accioną zawarto do roku 2030, z możliwością przedłużenia na kolejne 5 lat.
Pepperl+Fuchs przejmuje ecom instruments
poniedziałek, 23 stycznia 2017 07:53
Pepperl+Fuchs przejmuje firmę ecom instruments - niemieckie przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w produkcji sprzętu komputerowego i telekomunikacyjnego przeznaczonego do użytkowania w strefach zagrożonych wybuchem. Dzięki tej transakcji Pepperl+Fuchs rozszerzy swój asortyment między innymi o laptopy, tablety i smarftony, w takim specjalnym wykonaniu.
W Warszawie stanął pierwszy pantografowy punkt ładowania elektrycznych autobusów
piątek, 20 stycznia 2017 12:39
Na warszawskim Mokotowie przy ulicy Spartańskiej powstała pierwsza w mieście stacja ładowania autobusów elektrycznych wyposażona w pantograf. Urządzenie quickPOINT Column Charger ma moc 200 kW. Miejskie Zakłady Autobusowe planują uruchomienie w Warszawie 19 takich punktów ładowania. Producentem pantografowej stacji przeznaczonej do ładowania na pętlach autobusowych jest firma Ekoenergetyka-Polska z Zielonej Góry.
Wspólna specyfikacja CLPA i PI
piątek, 20 stycznia 2017 07:59
CC-Link Partner Association (CLPA) i Profibus & Profinet International (PI) wydały nową, wspólną specyfikację. Ma ona zapewnić interoperacyjność sieci CC-Link IE i sieci Profinet. Pojawienia się na rynku pierwszych produktów z nią zgodnych można się spodziewać już w tym roku.
Comau współpracuje z Engineering Ingegneria Informatica
czwartek, 19 stycznia 2017 11:41
Comau, dostawca robotów i rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej, rozpoczął współpracę z Engineering Ingegneria Informatica. Jest to włoskie przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania i świadczeniu usług w zakresie IT. Celem kooperacji jest opracowanie i promowanie rozwiązań sprzętowych oraz programowych w dziedzinie konserwacji predykcyjnej, zgodnych z najnowszymi trendami w zakresie Internetu Rzeczy i analizy dużych zbiorów danych (Big Data).
Lotos i PGNiG otrzymały koncesje na prace wydobywcze w Norwegii
czwartek, 19 stycznia 2017 07:56
Norwegia zakończyła kolejną rundę przyznawania morskich licencji na prace wydobywcze na Morzu Północnym, Norweskim i Barentsa. Norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej przyznało 56 koncesji. Otrzymały je również dwa polskie koncerny energetyczne - Lotos i PGNiG. Firma Lotos ma udziały w pięciu koncesjach dotyczących Morza Północnego, natomiast PGNiG - w dwóch realizowanych na Morzu Norweskim. Łącznie w poszukiwaniach surowców udział weźmie 29 firm.
Multi-Contact zmienia nazwę na Stäubli Electrical Connectors
środa, 18 stycznia 2017 11:43
Dostawca elektrycznych elementów złącznych - firma Multi-Contact - od 1 stycznia 2017 roku zmienia nazwę na Stäubli Electrical Connectors. Będąc od 15 lat częścią grupy Stäubli, teraz w pełni przechodzi pod markę światowego dostawcy rozwiązań mechatronicznych, co wiąże się ze zmianą nazwy i przyjęciem nowego wizerunku. Wszystkie wcześniej zawarte porozumienia oraz kontrakty są nadal ważne, struktura organizacyjna firmy pozostaje bez zmian, a klienci - dzięki połączeniu - uzyskują dostęp do szerszych zasobów badawczych i globalnej sieci wsparcia.
Rolls-Royce przyznał się do stosowania praktyk korupcyjnych
środa, 18 stycznia 2017 09:42
Firma Rolls-Royce zawarła porozumienie z brytyjskim urzędem antykorupcyjnym Serious Fraud Office (SFO), w wyniku którego zapłaci karę 671 mln funtów, a jego działania korupcyjne nie będą ścigane. SFO od 2012 roku prowadził dochodzenie w sprawie łapówek Rolls-Royce'a przekazywanych między innymi w Brazylii, Chinach i Indonezji. Przyjmowały je lokalne firmy zajmujące się sprzedażą, dystrybucją i serwisowaniem sprzętu produkowanego przez Rolls-Royce'a. Ugoda koncernu z władzami Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Brazylii kończy to postępowanie.
Spadnie popyt na przekładnie śrubowe
środa, 18 stycznia 2017 07:58
Jak przewiduje Transparency Market Research wartość europejskiego rynku przekładni przemysłowych zwiększy się z 24 mld dolarów w 2015 roku do 35 mld dolarów w 2024, co oznaczać będzie średni wzrost o prawie 5% co roku. Przyczyni się do tego przede wszystkim rosnący popyt w branży produkcyjnej, m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, stalowym, tworzyw sztucznych oraz papierniczym. Głównym czynnikiem hamującym będą natomiast koszty ich eksploatacji oraz brak wykwalifikowanych pracowników dbających o prawidłowy montaż i regularną konserwację przekładni.
Energa zasili Wrocław
wtorek, 17 stycznia 2017 12:17
Spółka Energa Obrót wygrała przetarg na dostawę energii elektrycznej dla 281 jednostek wchodzących w skład grupy zorganizowanej przez Urząd Miejski Wrocławia, między innymi obiektów kultury, placówek oświatowych i centrów zdrowia. Energia będzie pochodziła wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Umowę zawarto na cały 2017 rok.

zobacz wszystkie Nowe produkty

Czytniki RFID 13,56 MHz o zasięgu transmisji do 0,2 m

2017-01-23   | SIEMENS Sp. z o.o.
Czytniki RFID 13,56 MHz o zasięgu transmisji do 0,2 m

Siemens dodał do systemu Simatic RF300 RFID trzy nowe typy czytników: RF310R, RF340R i RF350R. Zapewniają one zasięg transmisji do 0,2 metra i obsługę dodatkowego protokołu stosowanego w transponderach MOBY E (MIFARE classic, ISO 14443 A). Umożliwiają też automatyczne rozpoznawanie typu transpondera (RF300, ISO 15693, MIFARE classic), co ułatwia migrację z wcześniejszych systemów.
czytaj więcej

Przełączniki indukcyjne M08 w nowych wariantach o zwiększonym zasięgu pomiaru

2017-01-23   | Turck Sp. z o.o.
Przełączniki indukcyjne M08 w nowych wariantach o zwiększonym zasięgu pomiaru

Na ostatnich targach SPS IPC Drives firma Turck zaprezentowała nowe wersje przełączników indukcyjnych M08 zamykanych w obudowach M8. Zastosowane w nich rdzenie ferrytowe produkowane w oparciu o zmodyfikowaną technologię pozwoliły zwiększyć zasięg pomiaru o nawet 50%. Wersje do montażu typu flush mogą być teraz oferowane na zakres standardowy wynoszący do 2 mm i rozszerzony - do 3 mm.
czytaj więcej

Nowy numer APA