wersja mobilna
Online: 538 Piątek, 2017.04.28

Gospodarka

Toyota testuje nowe ogniwa paliwowe
piątek, 28 kwietnia 2017 12:26
Toyota zmierza do całkowitego wyeliminowania emisji dwutlenku węgla z działalności firmy. Kolejnym krokiem na tej drodze jest rozpoczęcie testów nowej technologii ogniw paliwowych, które będą zapewniały energię elektryczną i cieplną dla zakładu Motomachi. Testowany system kogeneracyjny łączy wykorzystanie ogniw paliwowych z zestalonym elektrolitem tlenkowym (SOFC, solid oxide fuel cell) oraz mikroturbin gazowych. System opracowały firmy Toyota, Toyota Turbine and Systems Inc. oraz Mitsubishi Hitachi Power Systems Ltd.
HARTING podwaja moce produkcyjne fabryki w Sibiu
piątek, 28 kwietnia 2017 07:58
Czternaście lat po otwarciu zakładu produkcyjnego w rumuńskim Sibiu firma HARTING zakończyła rozbudowę fabryki, podwajając jej możliwości produkcyjne. Inwestycja w nowy budynek i rozbudowę istniejącego, której koszt wyniósł około 5,5 mln euro, pozwoliła na zwiększenie powierzchni produkcyjnej z 7 do 12 tys. m² i przełoży się na zatrudnienie dodatkowych stu osób w ciągu najbliższych dwóch lat.
Sumitomo kupuje amerykański start-up Persimmon Technologies
czwartek, 27 kwietnia 2017 11:55
Japońskie przedsiębiorstwo Sumitomo Heavy Industries (SHI) przejęło amerykański start-up Persimmon Technologies pracujący nad technologią produkcji silników elektrycznych, w której cząstki metaliczne są natryskiwane w celu formowania elementów kompozytowych, stosowanych w miejsce konwencjonalnych laminowanych rdzeni. Magnetyczne rdzenie kompozytowe tłumią prądy wirowe i pozwalają na uzyskanie o 40% wyższej gęstości mocy oraz o 15% mniejszych strat energii niż w najlepszych współczesnych silnikach. Firma SHI zapłaciła 3,7 mld jenów, czyli 33 mln dolarów.
Rynek ultraszybkich laserów wzrośnie w latach 2016-2021 prawie trzykrotnie
czwartek, 27 kwietnia 2017 07:57
Według BCC Research wartość globalnego rynku ultraszybkich laserów wzrośnie w latach 2016-2021 z 2,7 do ponad 7 mld dolarów. Przyczyni się do tego głównie ich rosnąca popularność w przemyśle, gdzie są używane między innymi do znakowania, oraz w medycynie, gdzie korzysta się z nich w czasie operacji, w przypadku których ważna jest mała inwazyjność. Najpopularniejszym typem tych urządzeń będą lasery światłowodowe.
Lira inwestuje w Elblągu
środa, 26 kwietnia 2017 07:56
Lira, firma z branży oświetleniowej, zainwestuje w Elblągu, na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, 17 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na budowę hali produkcyjnej, zakup nowoczesnej linii technologicznej oraz rozwój nowych produktów. Dzięki tej inwestycji utworzonych zostanie 11 nowych miejsc pracy. Spółka specjalizuje się w realizacji dużych projektów oświetleniowych dla obiektów użyteczności publicznej, budynków biurowych i handlowych, muzeów czy hoteli.
Ruszyła fabryka Boryszewa w Prenzlau w Niemczech
wtorek, 25 kwietnia 2017 12:04
Firma Boryszew uruchomiła oficjalnie zakład produkcyjny wybudowany w Prenzlau. Fabryka wytwarzać będzie komponenty dla motoryzacji, między innymi galwanizowane detale z tworzyw sztucznych, takie jak klamki czy elementy kokpitów. Inwestycja Boryszewa zamknęła się kwotą około 22 mln euro. W bieżącym roku firma rozpocznie budowę podobnego zakładu w Toruniu.
Fausing zastąpi Christiansena na stanowisku prezesa firmy Danfoss
wtorek, 25 kwietnia 2017 07:59
Prezes firmy Danfoss, Niels B. Christiansen (na zdjęciu po lewej), rezygnuje ze swojej funkcji po dziewięciu latach zarządzania firmą. Od lipca 2017 roku jego stanowisko przejmie Kim Fausing, dotychczasowy COO i jednocześnie bliski współpracownik Christiansena. Będzie on kontynuował strategię Danfossa, koncentrując się na rozwoju firmy i tematyce digitalizacji.
Od Hanoweru 1947 do Hanoweru 2017
poniedziałek, 24 kwietnia 2017 12:34
Pierwsze targi w Hanowerze miały miejsce równo 70 lat temu i trwały... trzy tygodnie. Od tego czasu do stolicy Dolnej Saksonii przyjeżdża wiosną kilkaset tysięcy osób, aby uczestniczyć w największej na świecie wystawie przemysłowej. Tym razem wśród nich będzie spora grupa Polaków, bowiem po raz pierwszy nasze państwo jest krajem partnerskim Hannover Messe.
Polski robot będzie badał grunt Marsa
poniedziałek, 24 kwietnia 2017 10:14
W 2018 roku, w ramach misji NASA InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport), na Marsa wysłany zostanie polski robot HP3 "Kret", którego zadaniem będzie zbadanie właściwości marsjańskiego gruntu do głębokości 5 m. Misja InSight ma trwać dwa lata ziemskie. Robota dostarczy firma Astronika Sp. z o.o., która wygrała przetarg na wykonanie podsystemu do tej misji. Polski robot pokonał w testach porównawczych konkurencyjne urządzenia z Niemiec.
Fast-Fol Recycling zbuduje zakład w Mławie
poniedziałek, 24 kwietnia 2017 07:54
Fast-Fol Recycling, firma zajmująca się odzyskiwaniem surowców z materiałów segregowanych, zainwestuje w Mławie, na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ramach tego projektu powstanie nowy zakład produkcyjny. Na ten cel przedsiębiorca ma zamiar przeznaczyć co najmniej 6 mln zł.
Solaris dostarczy 40 autobusów do Holandii
piątek, 21 kwietnia 2017 11:17
Holenderska spółka Connexxion zajmująca się transportem publicznym kupi 40 Solarisów Urbino 18. Jak poinformował polski producent, jest to pierwsze zamówienie z rynku holenderskiego. Wszystkie przegubowe pojazdy mają być dostarczone Holendrom jeszcze w 2017 roku. Będą obsługiwać przewozy publiczne w regionie Amstelland-Meerlanden. W ponad 600 miastach świata jeździ już blisko 15 tys. autobusów z Bolechowa.

 

Szukaj w serwisie Semicon

zobacz wszystkie Nowe produkty

Wideoskop do pracy w strefach zagrożonych wybuchem

2017-04-28   |
Wideoskop do pracy w strefach zagrożonych wybuchem

Firma Fiberscope wprowadziła w ostatnim czasie do oferty nowy typ wideoskopu oznaczonego symbolem Videoscope-XT, wyróżniający się możliwością pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Model ten był testowany w oparciu o normę militarną MIL STD 810G (method 511.6). Może znaleźć zastosowanie np. do inspekcji zbiorników paliwa przez wojsko, policję i służby graniczne oraz w lotnictwie, energetyce, przy monitorowaniu turbin gazowych itp.
czytaj więcej

Zmodernizowane wzmacniacze pomiarowe USBPIA-S1 i USBPGF-S1

2017-04-28   |
Zmodernizowane wzmacniacze pomiarowe USBPIA-S1 i USBPGF-S1

Firma Alligator Technologies, specjalizująca się w produkcji modułów USB do akwizycji danych i kondycjonowania sygnałów, zaprezentowała dwa nowe produkty: jednokanałowy wzmacniacz pomiarowy USBPGF-S1 z wbudowanym filtrem dolnoprzepustowym oraz model USBPIA-S1 w wersji o wzmocnieniu zwiększonym do x10000.
czytaj więcej

Nowy numer APA