Co nowego w LabVIEW?

| Gospodarka Artykuły

Pod koniec września w hotelu Hyatt Regency w Warszawie odbyły się warsztaty i seminarium poświęcone najnowszej wersji programu LabVIEW. Organizatorem szkolenia był producent oprogramowania – firma National Intruments. Warszawskie szkolenie, które miało miejsce 25. września, było pierwszym z sześciu, jakie firma National Instruments zorganizowała w Polsce w celu promocji LabVIEW 8.5. Dzień później odbyło się identyczne seminarium w Gdańsku, a w dniach od 2 do 5 października 2007 roku spotkania miały miejsce w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie.

Co nowego w LabVIEW?

Warsztaty

Szkolenie rozpoczęło się o godzinie dziewiątej od warsztatów, w ramach których każdy z około 45 uczestników miał szansę zapoznać się z pakietem LabVIEW w praktyce. Podczas ćwiczeń, które prowadził Sebastian Koziatek, przedstawiano podstawowe techniki wykorzystywane przy pracy z LabVIEW. Koncentrowano się na programowaniu poprzez tworzenie diagramów, których elementy składowe odpowiadają poszczególnym komendom języków programowania – takich jak np. C. Warsztaty były więc przeznaczone dla osób, które dotąd nie miały do czynienia z oprogramowaniem National Instruments.

Seminarium

Druga część warszawskiego szkolenia rozpoczęła się po godzinie 13. Zadaniem Wojciecha Rachwalskiego, który prowadził tę część, było przekonanie słuchaczy o innowacyjności zmian wprowadzonych do najnowszej wersji sztandarowego oprogramowania firmy National Instruments. W trakcie 3-godzinnego seminarium przedstawiał on niemal wszystkie nowości, jakie pojawiły się w LabVIEW 8.5, nawiązując także do zmian wprowadzonych w poprzednich edycjach pakietu. Uczestnicy zostali zachęceni także do zgłaszania w przyszłości własnych uwag i życzeń dotyczących modyfikacji przyszłych wersji LabVIEW.

Podczas seminarium prowadzący prezentował zalety zoptymalizowanej obsługi wielordzeniowych procesorów i nowego sposobu programowania, jaki wykorzystywany jest w module Statechart. Prawie wszystkie omawiane usprawnienia obrazowane były za pomocą praktycznych przykładów, do których wykorzystywano komputer PXI, moduł przemysłowego układu do próbkowania sygnałów akustycznych oraz specjalny symulator do symulacji uszkodzeń w urządzeniach przemysłowych. Opisywano także rzeczywiste zastosowania, w których przejście z poprzedniej na najnowszą platformę LabVIEW zaowocowało kilkudziesięcioprocentowymi wzrostami wydajności wynikającymi z możliwości optymalnego wykorzystania wielowątkowej pracy programów na procesorach wielordzeniowych.

Goście

Około połowa z około 100 uczestników seminarium deklarowała, że miała już wcześniej do czynienia z pakietem LabVIEW. Część z nich stanowili studenci, którzy o LabVIEW uczyli się w ramach zajęć akademickich. Resztę uczestników stanowili w większości pracownicy niewielkich prywatnych firm, którzy zostali wysłani na szkolenie przez swoich pracodawców. Taki profil odwiedzających seminaria wynika ze sposobu, w jaki promowane jest oprogramowanie National Instruments. Producent wydaje się starać przekonać społeczność inżynierów, że jego program może służyć do oprogramowania dowolnego urządzenia, czego koronnym przykładem jest zastosowanie nieco uproszczonej wersji LabVIEW w zabawkach Lego Mindstorms. Faktycznie prostota, jaką charakteryzuje się programowanie w LabVIEW, pozwala na obniżenie kosztów związanych ze szkoleniem personelu. Z drugiej strony cena całego pakietu, która waha się w zależności od wersji od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, może znacząco przekroczyć budżet przeznaczony na oprogramowanie, jakim dysponują niewielkie przedsiębiorstwa.

Marcin Karbowniczek

W jednym z kolejnych numerów APA w ramach Kącika Praktyka opublikowana zostanie trzecia część Szkoły LabVIEW. W artykule omówione zostaną praktyczne rady związane optymalizacją programów tworzonych z wykorzystaniem funkcji, jakie wprowadzono w LabVIEW 8.5