Zarządzanie jakością produkcji w branży FMCG

| Gospodarka Artykuły

Rosnące koszty pracy, wytwarzania towarów oraz surowców powodują, że dla wielu branż kluczowe staje się odpowiednie zarządzanie procesami produkcyjnymi. W tym celu często wdrażane są systemy wspierające jakość i wydajność wytwarzania towarów. Przykładem jest FlexNet, którego wdrożenie w zakładach Amcor PET Packaging omawiane było na niedawnym webinarium zorganizowanym przez Apriso.

Zarządzanie jakością produkcji w branży FMCG

Branża opakowaniowa w Polsce

Początkowa część webinarium poświęcona była motywacji stosowania systemów zarządzania jakością produkcji na rynku opakowaniowym i w sektorze FMCG (Fast Moving Consumer Goods). Wartość krajowego rynku opakowań wynosiła zdaniem prelegentów w 2000 roku około 9,6 mld zł. Obecnie jest to ponad 15 mld zł, a duża, nawet 10-procentowa dynamika wzrostu powinna utrzymać się co najmniej do 2010 roku. Pomimo wzrostu w branży konkurencja wśród producentów jest bardzo duża – od 2005 roku w Polsce swoje zakłady otworzyło ponad 30 zachodnich firm tego typu, inwestując do dzisiaj ponad 1,5 mld euro.

W tej sytuacji, oprócz wspomnianej efektywności w produkcji, ważnym aspektem działalności staje się możliwość szybkiego reagowania na wahania popytu. O sukcesie w branży decyduje w dużym stopniu również terminowość dostaw. O spełnieniu tych wymagań poprzez użycie odpowiedniego oprogramowania MES mówili prowadzący webinarium, omawiając wdrożenie w jednym z zakładów firmy Amcor.

Amcor PET Packaging

Firma Amcor jest dostawcą m.in. pojemników PET oraz preform na produkty spożywcze, w szczególności płynne. Zakłady wytwarzające tego typu produkty, w jednym z których wdrażany był system Apriso FlexNet, ma złożoną strukturę, przy czym wyróżnić można dwa główne etapy produkcji – związane z wtryskiwaniem oraz kształtowaniem (patrz rysunek). Na każdym z nich, a także w obszarze dostarczania surowców i odbioru gotowych produktów konieczna jest kontrola poprawności produkcji.

Celem omawianego projektu było wdrożenie działającego bezprzerwowo systemu, który zapewniał będzie przetwarzania transakcji w czasie rzeczywistym i integrację z SAP. FlexNet wdrożony został na poziomie magazynu, gdzie kontrolowane są dostawy, ruchy magazynowe i monitorowane zlecenie, jak też w obszarze produkcji. W tym przypadku rejestruje się m.in. produkcję prefabrykatów i produktów końcowych. Monitorowanie i śledzenie stanu produkcji pozwala na zmniejszanie liczby towarów wadliwych i monitoring terminu realizacji.

Wdrożenie omawianego systemu pozwoliło utrzymać wskaźnik TCO na poziomie 0,7%, co stanowi o 0,5% mniej, niż średnia dla branży. Zmniejszono również liczbę systemów i osób nadzorujących produkcję, a dokładność monitorowania stanów magazynowych wyniosła wg dostawcy 99%. Koszt wdrożenia systemu Apriso zwrócił się podczas 3-dniowego przestoju systemu SAP, kiedy pomimo tego możliwa była produkcja.

Naszym zdaniem

Wrażenia związane z webinarium są ambiwalentne. Ciekawe wdrożenie, które przedstawione zostało w nowatorski na naszym rynku sposób – to z pewnością jego plusy. Chociaż webinarium to też dobra i tania metoda kontaktu z potencjalnymi klientami, chyba wciąż lepsza wydaje się możliwość bezpośredniego spotkanie z prelegentami, co sprzyja późniejszej dyskusji i wymianie doświadczeń. Prawdopodobnie dlatego webinarium cechowała niska frekwencja – uczestniczyło w nim zaledwie kilka osób. Na szczęście, jak to ma zazwyczaj miejsce w przypadku spotkań z Apriso, przedstawiane są szczegóły konkretnych technologii oraz wdrożeń. Dzięki temu spotkania są merytoryczne i stanowią dla uczestniczących w nich osób wartościowo spędzony czas.

Zbigniew Piątek