Radarowe sondy poziomu

| Gospodarka Artykuły

W ostatnich latach radarowe sondy poziomu mediów zaczęły być wykorzystywane w wielu nowych branżach, co zaowocowało wzrostem popytu na te urządzenia. Trend ten powinien utrzymywać się jeszcze przynajmniej przez pół dekady.

Radarowe sondy poziomu

W ostatnich latach technologia radarowych urządzeń pomiarowych jest, według ekspertów, jedną z najszybciej rozwijających się metodą pomiarów poziomu. Ich producenci, oferując sondy o coraz większej dokładności i szerszym spektrum zastosowań, z powodzeniem odpowiadają na rosnące wymagania klientów. Dodatkowo łatwa w porównaniu z innymi rozwiązaniami instalacja i niskie koszty eksploatacji powodują, że radarowe sondy poziomu szeroko stosowane w rozmaitych gałęziach przemysłu.

Pomiar niekoniecznie zdalny

Rys. 1. Prognozowana wartość światowego rynku radarowych mierników poziomu (w mln dol.)

Zasada działania radarowych mierników poziomu bazuje na pomiarze odstępu czasowego pomiędzy emitowanymi przez układ nadawczo-odbiorczy impulsami elektromagnetycznymi, a impulsami powracającymi do niego po odbiciu od powierzchni medium. Dzięki temu urządzenia te bardzo dobrze spełniają najczęstsze wymagania instalacji przemysłowych, tj. możliwość pomiaru poziomu niezależnie od rodzaju produktu znajdującego się w zbiorniku oraz zdolność pracy w trudnych warunkach środowiskowych, jakie stwarzają często materiały sypkie.

Dotychczas rynek sond radarowych zdominowany był przez urządzenia z emisją swobodną wiązki. Tego typu rozwiązania mają jednak pewne ograniczenia – przede wszystkim są one wrażliwe na silne rozpraszanie fali elektromagnetycznej (np. w przypadku cukru) lub jej pochłanianie przez medium. Niedogodności tej pozbawione są zyskujące w ostatnich latach coraz większą popularność radary prowadzące. W urządzeniach tych, impulsy elektromagnetyczne zamiast być emitowane w przestrzeń, prowadzone są w falowodzie. Dzięki temu likwiduje się błąd pomiaru związany ze spienieniem się i zaburzeniami powierzchni w przypadku cieczy, jak też kształtem usypu materiałów sypkich. Ten ostatni w oczywisty sposób wpływa na kąt odbicia impulsu elektromagnetycznego od powierzchni produktu w przypadku emisji swobodnej.

Co i gdzie warto mierzyć?

Obserwowany wzrost popytu na radarowe mierniki poziomu jest spowodowany głównie zapotrzebowaniem na coraz dokładniejsze i niezawodne pomiary poziomu w przemyśle chemicznym i żegludze morskiej. W innych segmentach rynku również obserwowalny jest ponadprzeciętny wzrost koniunktury. Procentowy wzrost obrotów ze sprzedaży radarowych mierników poziomu w sektorach spożywczym i farmaceutycznym oraz usług wodno-kanalizacyjnych miał w zeszłym roku wartość dwucyfrową.

Według ekspertów w najbliższych latach największy wzrost popytu na radarowe mierniki poziomu będzie miał miejsce w krajach rozwijających się. W szczególności istotny wkład w koniunkturę na rynku będą miały kraje azjatyckie, gdyż w tych właśnie krajach powstaje najwięcej nowych fabryk w sektorach chemicznym i rafineryjnym. Perspektywy na dojrzałych północnoamerykańskich i europejskich rynkach są nieco gorsze. Tutaj dostawcy radarowych mierników poziomu mogą liczyć jedynie na przychody z wymiany starszych technologicznie rozwiązań na nowe.

Pewnym jest jednak, że dzięki licznym zaletom mierników radarowych, zapotrzebowanie na nie będzie wzrastać na wszystkich rynkach i segmentach. Według prognoz w ciągu następnych pięciu lat światowe przychody ze sprzedaży w tym sektorze wzrosną o około 33% - z 316 mln dolarów w 2007 do ponad 420 mln dolarów za cztery lata.

Karol Flont