National Instruments spotyka się z przedstawicielami świata nauki

| Gospodarka Artykuły

NI Academic & Research Days 2010 to cykl trzech spotkań zorganizowanych w połowie maja przez firmę National Instruments, które adresowane były do pracowników uczelni technicznych, jednostek naukowych oraz osób zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe. Głównym ich celem było pokazanie, w jaki sposób można wykorzystać w pracy naukowej najnowsze technologie i produkty związane z systemami pomiarowymi oraz nowoczesnym oprogramowaniem do realizacji sterowania i pomiarów.

National Instruments spotyka się z przedstawicielami świata nauki

Konferencje zorganizowane zostały w Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu, a więc w bezpośrednim sąsiedztwie największych w kraju uczelni technicznych. Oprócz możliwości uczestniczenia w wykładach spotkanie było też okazją do dyskusji spotkania w szerszym gronie wykraczającym poza kontakty z codziennej pracy zawodowej. Każda z imprez trwała jeden dzień i składała się z wykładów o ogólnym charakterze oraz pasma specjalistycznych kursów, które trwały równolegle w różnych salach.

Dało to możliwość wyboru spośród trzech różnych tematów, raczej niespotykaną na innych krajowych imprezach seminaryjnych, które w ogromnej większości są jednowątkowe. Wykłady uzupełniały demonstracje stanowisk pomiarowych i systemów, które prowadzone były przez przedstawicieli National Instruments i firm partnerskich. Ponad połowę z wymienionych prezentacji prowadzili zaproszeni goście, w tym wiele znanych postaci ze świata nauki i firm zajmujących się zbliżoną tematyką.

Thorsten Mayer

National Instruments

Klienci z obszaru nauki to jedna z istotniejszych grup użytkowników naszych rozwiązań. Instytuty i politechniki współpracują obecnie coraz częściej z firmami przemysłowymi, tworząc nowoczesne rozwiązania dla wielu branż. Na spotkaniach w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu gościliśmy około 300 osób.

Oprócz dostarczania produktów do omawianego sektora, obsługujemy klientów także z innych branż – przykładowo elektronicznej, energetycznej czy motoryzacyjnej. Dla tej ostatniej planujemy pod koniec roku zorganizować cykl konferencji NI Automotive Days, które będą drugą edycją tego typu spotkań. Sektor motoryzacyjny jest cały czas bardzo ważnym elementem gospodarek różnych krajów, prognozuje się również jego wzrosty w bieżącym i przyszłym roku.

W Europie Środkowo-Wschodniej działa około 16 zakładów montażowych, jednocześnie obecnych jest tutaj coraz więcej firm zajmujących się produkcją oraz tworzących lokalnie nowe rozwiązania projektowe. Pozwala nam to dostarczać zarówno systemy umożliwiające testowanie produktów, ale też rozwiązania wykorzystywane przez firmy z tej branży w rozwoju nowych wyrobów.

Omawiane były konkretne projekty (przykładowo „Bezczujnikowe bezpośrednie sterowanie momentem silnika indukcyjnego z zastosowaniem matryc FPGA”, które w Krakowie prowadził dr inż. Jacek Lis z Politechniki Wrocławskiej) lub zrealizowane pomysły wykorzystania sprzętu w laboratoriach i zadaniach naukowych, co podkreślało utylitarność rozwiązań. Frekwencja dopisała, gdyż w każdym z miejsc pojawiło się około 100 osób. Academic & Research Days świata nauki były też nieczęsto zdarzającą się okazją do poznania tego środowiska, którego znaczenie na rynku i wpływ na gospodarkę stale rosną.

Coraz większy udział programów rozwijających nowe technologie jest dzisiaj jednym z ważniejszych i pozytywnych bodźców prowadzących do zacieśnienia kontaktów i lepszej współpracy nauki z przemysłem, i jak widać, przynosi efekty.

Robert Magdziak
Zbigniew Piątek