Przybędzie podmorskich kabli elektrycznych

| Gospodarka Artykuły

Według PikeResearch podmorskie kable elektryczne wysokiego napięcia, wykorzystywane obecnie głównie do dostarczania energii zasilającej z lądowej sieci energetycznej do odbiorców na wyspach, już wkrótce będą też coraz częściej używane jako łącza między sieciami energetycznymi. Przybędzie też podmorskich kabli przesyłowych łączących morskie elektrownie wiatrowe z lądem.

Przybędzie podmorskich kabli elektrycznych

W rezultacie liczba instalacji energetycznych tego typu na świecie wzrośnie z około 60 obecnie do ponad 350 w 2020 roku. Najwięcej powstanie ich w Europie, w regionie Azji i Pacyfiku oraz w Ameryce Północnej. Będą to w większości połączenia kablowe w technologii HVDC (High Voltage Direct Current).

Dzięki temu, że umożliwia ona budowę linii kablowych na większych odległościach i głębokościach instalacje tego typu zastąpią dotychczas bardzo popularne, przede wszystkim ze względu na łatwość integracji z siecią i mniejsze koszty, kable typu HVAC (High Voltage Alternating Current).

PikeResearch ostrzega jednocześnie, że wkrótce zapotrzebowanie może przekroczyć możliwości dostawców rozwiązań tego typu. Dotyczy to nie tylko producentów okablowania - zabraknąć może również kadry wyszkolonej do budowy takich instalacji oraz sprzętu (m.in. specjalistycznych statków przystosowanych do układania kabli podmorskich - tzw. kablowców).

źródło: Nexans