Uruchomiono Laboratorium Edukacyjno-Badawcze Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH

| Gospodarka Artykuły

W Miękini k. Krzeszowic w Małopolsce powstało nowoczesne laboratorium Akademii Górniczo-Hutniczej. Koszt inwestycji to ponad 6,6 mln zł, z czego 4,6 mln zł pochodziło ze środków Unii Europejskiej. Placówkę projektowano od 2008 r., a jej tworzenie rozpoczęto w roku 2010 od modernizacji dawnego budynku administracyjnego kopalni porfiru. Dalsza rozbudowa ma być ostatecznie zakończona w latach 2018-2020.

Uruchomiono Laboratorium Edukacyjno-Badawcze Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH

W utworzonym obecnie laboratorium mieści się m.in. sala wykładowa dla 50 studentów oraz sala laboratoryjna z 30 stanowiskami komputerowymi. Na terenie jednostki zamontowano instalacje grzewcze oparte na pompach ciepła i kolektorach słonecznych oraz wentylację mechaniczną nawiewowo-wywiewową i hybrydową instalację fotowoltaiczno-wiatrową. Zainstalowano także m.in. profesjonalny system pomiaru prędkości i kierunku wiatru, stanowiska dydaktyczne pomp ciepła, mikroenergetyki wiatrowej i ogniw paliwowych. Na pierwszym piętrze budynku powstał hotel z 30 miejscami.

Laboratorium Edukacyjno-Badawcze Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH - sprzęt dydaktyczny Laboratorium Edukacyjno-Badawcze Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH - wyposażenie budynku

W laboratorium odbywać się będą zajęcia studentów zarówno AGH, jak i innych uczelni i szkół Małopolski, których program nauczania dotyczy zagadnień ochrony środowiska. Po całkowitym ukończeniu inwestycji ośrodek powinien rozpocząć działalność jako Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii "Miękinia".

źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcia: AGH

Zobacz również