O bezpieczeństwie maszyn w koleżeńskiej atmosferze

| Gospodarka Artykuły

Organizowana przez Klub Paragraf 34 konferencja poświęcona bezpieczeństwu maszyn, urządzeń i instalacji przemysłowych to wydarzenie, które na stałe wpisane jest do kalendarzy wielu osób związanych z sektorem OEM i produkcją przemysłową. Niedawna, już szósta jej edycja odbyła się pod koniec zeszłego roku i zgromadziła 130 uczestników.

O bezpieczeństwie maszyn w koleżeńskiej atmosferze

Na spotkaniu obecni byli jak co roku projektanci maszyn, służby BHP oraz osoby odpowiedzialne za systemy bezpieczeństwa i pracownicy działów utrzymania ruchu. Jeżeli chodzi o prelegentów, to wśród nich znaleźli się m.in. reprezentanci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Urzędu Dozoru Technicznego. Byli też reprezentanci firm branżowych, takich jak Siemens, LappKabel, LUC-CE Consulting i Stoltronic Polska.

Różne aspekty bezpieczeństwa

Blisko 20 wykładów wygłoszonych w ciągu dwóch dni konferencji dotyczyło szerokiego zakresu tematycznego związanego z normami oraz techniką bezpieczeństwa. Takimi były przykładowo kwestie oceny ryzyka, projektowania funkcji bezpieczeństwa czy też deklaracji zgodności maszyn. Jeżeli chodzi o przepisy, to omówione zostały wymagania minimalne przy modernizacjach maszyn, legislacja w Unii Europejskiej, dyrektywa niskiego napięcia oraz wykorzystanie w praktyce normy PN-EN ISO 13849. Tradycyjnie pojawiło się też kilka studiów przypadku - przykładowo analiza ryzyka kombajnu górniczego.

- Celem konferencji jest krzewienie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji w zakresie szeroko pojętych procesów produkcyjnych - powiedział Marek Trajdos, prezes Klubu Paragraf 34. - Kluczowym założeniem stało się podnoszenie świadomości przedstawicieli wszystkich grup zawodowych odpowiedzialnych za właściwy poziom bezpieczeństwa maszyn, urządzeń i procesów przemysłowych - dodał.

- Duże zainteresowanie konferencją potwierdza, że propagowanie idei bezpieczeństwa oraz budowanie kultury współpracy pomiędzy środowiskami jest niezwykle istotne. W przyszłym roku zaproponujemy słuchaczom jeszcze większą liczbę wykładów, a także studiów przypadków - skomentował z kolei Cezary Mychlewicz z Siemensa, firmy będącej strategicznym patronem konferencji.

Zdaniem redakcji

Spotkanie, w którym również braliśmy udział - porównując je z tradycyjnymi seminariami organizowanymi przez firmy branżowe - jest wydarzeniem nietypowym. Rzadko kiedy bowiem zdarza się, że do dyskusji siadają zarówno dostawcy technologii, ich klienci, jak też przedstawiciele organizacji i urzędów odpowiedzialnych za kontrolę wypełniania przepisów. Daje to niewątpliwie efekt synergii, który tworzy wartość dodaną do wykładów. Dla uczestników ważna jest też koleżeńska atmosfera, którą widać zarówno w kuluarach, jak też podczas samych prelekcji. Te ostatnie nieraz przeradzają się w burzliwe rozmowy, pozwalające na wyjaśnianie na bieżąco ewentualnych wątpliwości związanych z przepisami i innymi kwestiami.

Stąd też coroczne spotkania Klubu Paragraf 34 można "w ciemno" zarekomendować nie tylko producentom maszyn i osobom odpowiedzialnym za tworzenie systemów bezpieczeństwa, ale też, generalnie, przedstawicielom zakładów przemysłowych, którzy chcą być na bieżąco z tym, co dzieje się w obszarze bezpieczeństwa maszyn. Jednym słowem - polecamy.

Zbigniew Piątek, Katarzyna Gugała