COPA-DATA przedstawia laureatów konkursu zenon Challenge 2014

| Gospodarka Artykuły

W kwietniu 2014 COPA-DATA zainaugurowała kolejną edycję konkursu "zenon Challenge", w którym rywalizujące ze sobą projekty są oceniane pod kątem techniki, użyteczności i kreatywności. Zadaniem zespołów z całego świata było stworzenie rzeczywiście działających aplikacji do kontroli i wizualizacji na bazie oprogramowania zenon HMI/SCADA oraz robotów Lego Mindstorms EV3. Spośród dziesięciu projektów wyłoniono zwycięzców - zespół ITS (Image Tweaking System) z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Salzburgu w Austrii.

COPA-DATA przedstawia laureatów konkursu zenon Challenge 2014

Na początku kwietnia 20 zespołów przystąpiło do rywalizacji. Połowie z nich udało się spełnić wszystkie wymagania i stworzyć odpowiednio przemyślane projekty. W finale konkursu czynnikiem decydującym było publiczne głosowanie. Na pełną punktację składały się wyniki trzech części. 40% wszystkich głosów przyznało trzyosobowe jury - przedstawiciele firmy COPA-DATA oraz Partner Community Program. Kolejne 20% punktów zespoły mogły uzyskać dzięki udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące danego projektu. Pozostałe 40% punktów przyznała społeczność fanów i sympatyków w ramach publicznego głosowania, po rejestracji w serwisie www.zenon-challenge.com.

Zwycięskie projekty w konkursie zenon Challenge 2014

Konkurs wygrał sześcioosobowy zespół "ITS - Image Tweaking System" z Wydziału Informatyki i Zarządzania Systemami (ITS) na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Salzburgu, który uzyskał łącznie 816 punktów. Zwycięski projekt stanowi przemyślaną konstrukcję robota, w której przy pomocy maleńkich klocków Lego zostało wiernie odwzorowane logo. - Już na wczesnym etapie konkursu nie ulegało wątpliwości, że ten zespół ostatecznie uplasuje się w czołówce. Szczególnie wysoko jury oceniło użyteczność projektu. Właśnie pod tym względem zespół uzyskał wyraźną przewagę nad resztą uczestników - wyjaśniał członek jury, Gero Gruber.

Drugie miejsce zajął zespół Vives Automation z VIVES University College w Belgii, któremu do zwycięstwa zabrakło zaledwie 18 punktów. Stworzony przez niego "Delta Robot", wkładający plastikowe kulki do odpowiednich pojemników na podstawie kolorów, zyskał spore grono fanów. W publicznym głosowaniu do końca walczył z zespołem ITS.

Miejsce trzecie przypadło zespołowi reprezentującemu krakowską Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica, który uzyskał największą liczbę punktów w ocenie jury w kategorii technika, dzięki zaproponowanemu rozwiązaniu "3 w 1". - Zespół AGH umieścił wszystkie trzy projekty w jednym filmie, a szeroki zakres jego rozwiązania świadczy o bardzo dobrej znajomości oprogramowania zenon. Owa skuteczność wraz z nadzwyczajnym zaangażowaniem przełożyła się również na wiele głosów od społeczności fanów - mówił Markus Wintersteller. Zespół AGH uzyskał łącznie 433 punkty - tylko o pięć więcej niż "wielogeneracyjny zespół" AVM ze Szwajcarii.

Filmy z prezentacjami projektów, informacje o konkursie zenon Challenge 2014 i jego laureatach, a także wywiad ze zwycięzcami z zespołu ITS znajdują się na stronie zenon Challenge: www.zenon-challenge.com.

źródło: COPA-DATA

Zobacz również