Radiomodemy i bezprzewodowa transmisja danych

| Gospodarka Artykuły

Bezprzewodowa transmisja danych przełamuje bariery odległości, jest szybka w zastosowaniu i znacznie mniej kosztowna niż układanie okablowania wraz z urządzeniami wzmacniającymi sygnał. Rozwiązania bezprzewodowe znajdują zastosowanie w wielu różnych sektorach gospodarki, takich jak przemysł, energetyka i ciepłownictwo, infrastruktura i ochrona środowiska, transport publiczny, ochrona i bezpieczeństwo oraz medycyna. Najważniejsze funkcje, jakie realizują, to wymiana informacji z mobilnymi terminalami, zdalne pomiary i sterowanie procesami, transmisja danych do systemów wizualizacji i nadzoru (np. SCADA). W wielu zastosowaniach sieci bezprzewodowe tworzone są z użyciem radiomodemów.

Radiomodemy i bezprzewodowa transmisja danych

Pomimo szeregu zalet bezprzewodowa komunikacja ma także kilka ograniczeń, wśród których najważniejsze to podatność na zakłócenia i stosunkowo niewielkie prędkości transmisji. Są to powody dla których radiowa transmisja danych nie we wszystkich aplikacjach jest konkurencyjna w stosunku do tradycyjnych rozwiązań.

Sieć radiowa czy komórkowa?

Radiomodemy najczęściej znajdują zastosowanie w przemyśle, stąd charakteryzuje je solidna mechaniczna konstrukcja, odporność na pracę w niesprzyjających warunkach i doskonała jakość wykonania toru radiowego, a także szereg funkcji umożliwiających ich połączenie z systemami automatyki przemysłowej. Przewaga urządzeń bazujących na radiu w stosunku do tych, które oferują komunikację opartą na sieci telefonii komórkowej jest najbardziej widoczna, gdy aplikacja wymaga niezawodnej transmisji większej ilości danych. Pomimo coraz lepszego zasięgu sieci komórkowych w całym kraju nadal przecież istnieją miejsca, gdzie poziom sygnału jest niewystarczający. Poza tym zdarzają się chwile, gdy sieci komórkowe są przeciążone (np. Sylwester czy Wigilia). A w przypadku zastosowań profesjonalnych takie sytuacje są nieakceptowane. Inną zaletą przemawiającą na korzyść komunikacji radiowej jest brak opłat za transmitowane dane.

W zależności od częstotliwości pracy radiomodemy obecne na rynku można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to ta, która wykorzystuje ogólnodostępne, nielicencjonowane pasma ISM, czyli 433 i 868 MHz bądź 2,4 GHz. Druga grupa opiera się na podobnych pasmach częstotliwości, ale leżących w zakresie, który wymaga wykupienia licencji. Płatne częstotliwości charakteryzuje mniejszy poziom zakłóceń i możliwość osiągnięcia większego zasięgu pracy dlatego - mimo większego kosztu - stanowią one często lepszy wybór dla wymagających zastosowań.

Różne tryby pracy dla wymagań aplikacji

Różne typy instalacji mogą mieć całkowicie odmienne wymagania wobec sieci komunikacji radiowej. Aby je spełnić i móc tworzyć sieci o elastycznej topologii, radiomodemy umożliwiają komunikację w trzech podstawowych trybach pracy:

  • Tryb transparentny, w którym połączenie radiowe jest całkowicie przezroczyste dla przesyłanych danych, a dane przesyłane z jednego radiomodemu trafiają do wszystkich urządzeń, które znajdują się w zasięgu i pracują w tym samym kanale radiowym. Dane mogą być przesyłane w sposób ciągły lub spakowane w paczki.
  • Tryb adresowy, w którym każde urządzenie musi mieć określony adres nadawcy, odbiorcy i maskę. Przepływ informacji w sieci radiowej jest konfigurowany i kontrolowany na podstawie tych danych. W przypadku niewystarczającego zasięgu lub barier (które utrudniają lub blokują przepływ danych), można skorzystać z pracy radiomodemu w trybie repeatera.
  • Tryb repeatera, w którym radiomodem nasłuchuje określonego kanału radiowego, po czym retransmituje odbierane dane w tym samym kanale radiowym.

www.sabur.com.pl/nasza-oferta/lacznosc-bezprzewodowa/radiomodemy/