Polscy studenci projektują ultraszybki pojazd w konkursie firmy SpaceX Elona Muska

| Gospodarka Artykuły

Firma Space Exploration Technologies zorganizowała międzynarodowy konkurs Hyperloop POD Competition, w wyniku którego powstać ma ultraszybki, lewitujący pojazd, mogący poruszać się z prędkością 1 tysiąca km/h. Do konkursu przystąpiło 1200 zespołów z całego świata. Polacy znaleźli się wśród 300 drużyn, które przeszły do kolejnego etapu konkursu. W etapie finałowym znajdzie się tylko 20 drużyn. Mają być one wyłonione już w najbliższych dniach.

Polscy studenci projektują ultraszybki pojazd w konkursie firmy SpaceX Elona Muska

Uczestnicy konkursu spółki SpaceX mają wykonać projekt lewitującego pojazdu, który dla zminimalizowania oporów ruchu poruszać się będzie w zamkniętej rurze o niskim ciśnieniu. Na początku pojazd będzie rozpędzany do 1200 km/h, by później poruszać się dzięki bezwładności, cały czas lewitując. Organizatorzy konkursu podkreślają, że nie jest on jedynie inżynierskim ćwiczeniem. Między Los Angeles a San Francisco istnieje wyznaczona ponad 600-kilometrowa trasa po której ma poruszać się opracowany prototyp. Jest nawet bilet dla pierwszego pasażera.

Polski zespół - Hyper Poland - składa się ze studentów Politechniki Wrocławskiej i Warszawskiej oraz przedstawicieli kilku polskich firm. Studenci z Wrocławia wykonują napęd elektryczny oraz odpowiadają za poziomowanie pojazdu podczas ruchu. Studenci z Warszawy zajmują się aerodynamiką. Jeżeli Polacy znajdą się w finałowej dwudziestce będą musieli zbudować prototypowy pojazd w wersji pomniejszonej.

- Ludziom jest ciągle za mało prędkości i chcą poruszać się jeszcze szybciej i szybciej. Hyperloop będzie więc transportem piątej generacji - pojazdem do ultraszybkiego przemieszczania się zarówno ludzi, jak i towarów - mówł Zbigniew Żelazny, prezes uczestniczącego w konkursie Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych z Politechniki Wrocławskiej.

źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: Politechnika Wrocławska

Zobacz również