Jak paletyzować płynne materiały budowlane?

| Gospodarka Artykuły

Każdy kto choć raz kupował farby, tynki, gips lub podobne produkty, zdaje sobie sprawę jak ciężkie są większe opakowania. By się o tym przekonać wystarczy przenieść choćby jedno czy dwa do kasy lub auta. Można sobie wyobrazić jak trudna i wyczerpująca jest ręczna paletyzacja takich produktów.

Jak paletyzować płynne materiały budowlane?

W zakładzie produkcyjnym firmy Rimix, wiodącego producenta materiałów budowlanych, zwiększono komfort pracy zatrudnionych, ich bezpieczeństwo oraz wydajność całego procesu dozowania, pakowania oraz paletyzacji. Dzięki współpracy z integratorem systemowym, firmą Rafiz, wdrożono kompletną, całkowicie zautomatyzowaną linię produkcji płynnych materiałów budowlanych, uzupełnioną o urządzenia do naważania i paletyzacji pojemników. Ten ostatni proces został zautomatyzowany dzięki użyciu czteroosiowego robota Comau PAL 180 wyposażonego w wielofunkcyjny chwytak zaprojektowany przez Rafiz, który obsługuje produkty różnej wielkości.

Comau PAL to innowacyjna rodzina robotów przeznaczonych specjalnie do paletyzacji. Obejmuje ona trzy modele o udźwigu od 180 do 470 kg i zasięgu 3,1 m, w których wykorzystana została technologia "hollowwrist" oraz części z włókien węglowych, dzięki którym uzyskano zmniejszenie masy całkowitej maszyn.

Roboty PAL charakteryzują się bardzo sztywną konstrukcją i zajmują niewiele miejsca dzięki czemu mogą pracować na ograniczonej powierzchni. Model PAL 470 stanowi odpowiedź na oczekiwania klientów z sektora dóbr powszechnego użytku (General Industry), w tym również produktów FMCG, szczególnie w przypadku ładowania i rozładowywania, paletyzacji całej warstwy produktu oraz paletyzacji przy dużych wydajnościach - robot wyposażony w odpowiedni chwytak potrafi paletyzować towar całymi warstwami.