Efektywność energetyczna w praktyce

| Gospodarka Artykuły

W pierwszej połowie października miało miejsce II Seminarium Green Economy, którego głównym organizatorem była firma HF Inverter Polska. Dwudniowe spotkanie poświęcone było zagadnieniom automatyki przemysłowej i techniki napędowej pod kątem efektywności energetycznej, optymalizacji procesów przemysłowych oraz zmniejszania całkowitych kosztów posiadania.

Efektywność energetyczna w praktyce

"Możliwości w zakresie poprawy efektywności użytkowania energii elektrycznej w gospodarce polskiej są bardzo duże i jednocześnie słabo wykorzystane ze względu na szereg istniejących barier technologicznych oraz brak informacji potrzebnych do optymalnego doboru układów napędowych" - stwierdzenia te leżą u podstaw stworzenia przez przedstawicieli HF Inverter Polska projektu Green Economy. Jego głównym celem jest propagowanie wiedzy na tematy związane z energoefektywnością, szczególnie w zakresie techniki napędowej. Elementem projektu są seminaria - to omawiane odbyło się niedawno w hotelu "Osada Karbówko" (okolica Torunia).

Co podczas seminarium?

Na dwudniowe spotkanie składało się szereg referatów, które zogniskowane były wokół tematyki energoefektywności, choć nie tylko. Tej pierwszej poświęcone były m.in. wystąpienie przedstawiciela TIS Group dotyczące efektywności energetycznej kotłów CO na paliwa stałe oraz zarządzania ciepłem w halach przemysłowych, a także referaty o transporcie powietrza i gazów z wykorzystaniem wentylatorów Nyborg-Mawent współpracujących z falownikami EURA Drives czy też sprawności przekładni Transtecno SRL.

Współorganizatorami konferencji były, oprócz wymienionych firm, również Pepperl+Fuchs oraz DB Project. Przedstawiciele tej pierwszej omówili zagadnienia związane z pomiarami i detekcją z wykorzystaniem czujników optycznych i ultradźwiękowych. Ciekawym wystąpieniem było również to dotyczące aplikacji automatyzacji bazy suszarniczo-magazynowej z wykorzystaniem napędów EURA Drives, którą wykonała firma DB Project.

Omawiane seminarium zostało zakończone referatem Mariusza Snowackiego z firmy HF Inverter Polska, który omówił zmiany w dyrektywach nowego podejścia. W kwietniu tego roku wprowadzone zostały modyfikacje w regułach i warunkach umieszczania oznakowania CE, zmieniona została dyrektywa niskonapięciowa (LVD) oraz dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej (EMC).

TIS - Maciej Okuła Nyborg-Mawent - Arkadiusz Steinke Pepperl-Fuchs - Marek Łozowski Transtecno - Marco Rafanelli
Pepperl+Fuchs - Marek Melnarowicz DB Project - Marek Firgolski EURA Drives - Leo Zhang HF Inverter Polska - Mariusz Snowacki

Okazja do świętowania

Podczas konferencji istniało szereg możliwości do dyskusji pomiędzy uczestnikami oraz wymiany doświadczeń w zakresie tworzenia i wdrażania rozwiązań energooszczędnych. Ponadto II Seminarium Green Economy było okazją do podkreślenia faktu jubileuszu działalności firmy HF Inverter Polska. Przedsiębiorstwo obchodzi dziesięciolecie istnienia na rynku, co świętowano podczas uroczystej wieczornej kolacji. Zapraszamy do lektury rozmowy z właścicielami firmy (na zdjęciu), w której omawiają m.in. swój pomysł na biznes i historię rozwoju przedsiębiorstwa. Wywiad opublikowaliśmy w magazynie APA oraz na stronie www.automatykaB2B.pl.