SLIO - nowy system rozproszonych I/O firmy Vipa – small and smart

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma Vipa wyznacza po raz kolejny nowy wymiar w automatyce przemysłowej. Po raz pierwszy na targach HMI Hannover, które odbywają się w dniach 20–24 kwietnia, Vipa prezentuje nowy system rozproszonych wejść/wyjść – I/O-System SLIO. Jego prezentacja jest również oficjalną premierą. Rewelacyjne parametry systemu, takie jak kompaktowa i modułowa konstrukcja, małe rozmiary, duża przejrzystość i łatwość montażu, pozwalają zrealizować każde rozwiązania znacznie szybciej, łatwiej i taniej.

SLIO - nowy system rozproszonych I/O firmy Vipa – small and smart
 
Fot.1.Przykładowy układ

W automatyce przemysłowej wymagane są coraz bardziej kompaktowe i elastyczne rozwiązania z zachowaniem wydajności i reguł ekonomii. Znana już z innowacyjnych rozwiązań firma Vipa, wychodząc naprzeciw wymogom rynkowym automatyki przemysłowej, opracowała nowy system I/O-SLIO.

System SLIO zachowuje całkowitą kompatybilność ze sprawdzonymi już systemami Vipa – 100V, 200V, 300S i 500S. Oferuje użytkownikowi i projektantowi szerokie możliwości optymalizacji. Obok realizacji układów rozproszonych SLIO dla takich magistral, jak CANopen, Profibus czy Modbus, zaprezentowane będą również przyszłościowe rozwiązania dla przemysłowych magistral Ethernet, takich jak EtherCAT i Profinet.

SLIO jest najbardziej efektywnym i nowoczesnym systemem rozproszonym I/O spośród obecnie dostępnych tego typu systemów na rynku. Jego kompaktowa budowa łączy w sobie jednocześnie wysoką funkcjonalność i wyszukane rozwiązanie montażowe.

KORZYŚCI UŻYTKOWNIKA

Przy opracowywaniu modułowej budowy systemu SLIO i techniki montażu, inżynierowie Vipa za główny cel postawili korzyści dla użytkownika. Już na pierwszy rzut oka widać koncepcję rozdzielenia elektroniki od instalacji. Blok zaciskowy główny z podłączeniem do magistrali oraz elektronika z zabezpieczeniem przed zmianą biegunowości charakteryzują się modułową konstrukcją. Pozwala to na łatwą i tanią wymianę modułów w trakcie serwisowania, bez konieczności rozpięcia okablowania. Jest to oczywiście znaczne ułatwienie – unikamy w takich sytuacjach najczęściej spotykanych błędów związanych z ponownym podłączaniem przewodów.

Dla każdego użytkownika bardzo praktyczna jest również innowacyjna forma (tzw. schodowa) samej powierzchni podłączeniowej przewodów, łącznie z przyłączami zaciskowymi i z tzw. stojącym okablowaniem. Do montażu wystarczy zwykły wkrętak.

Cechy systemu

Kompaktowa konstrukcja

  • oddzielenie elektroniki od instalacji
  • mała szerokość modułów
  • innowacyjna powierzchnia schodkowa dla podłączeń
  • prosta konstrukcja

Proste opisy i diagnoza

  • wyraźne przyporządkowanie i czytelność opisu kanałów
  • prosta instalacja i serwis
  • jednoznaczne opisy kanałów
  • szyld opisowy pozostający również przy wymianie modułu

Łatwa instalacja i serwis

  • sztywne okablowanie pozwalające na wymianę bez odpinania przewodów
  • technika wtykowa i suwakowa
  • elektronika zabezpieczona przed zmianą biegunowości
  • kodowanie modułów zapobiegające błędnej implementacji

Duża wydajność

  • szybka magistrala (48Mb/s)
  • krótkie czasy reakcji dla poszczególnych sygnałów (do 20µs)
 
Fot.2.Prosta instalacja i serwis

W założeniach projektowych systemu SLIO kolejnym bardzo ważnym wymogiem była możliwość dokonywania łatwej diagnozy, duża czytelność oraz łatwość w opisie. Niezwykle wąskie moduły I/O o szerokości zaledwie 12,5mm, pozwalają na podłączenie od 2 do 8 czujników lub elementów wykonawczych przewodem 2,5mm².

W porównaniu do podobnych produktów innych producentów, w modułach SILO natychmiast można zauważyć bardzo eleganckie, przejrzyste i praktyczne rozwiązanie techniki opisywania. Wyraźne i dające się z łatwością odróżnić poszczególne opisy pozwalają na jednoznaczne przyporządkowanie każdego z kanałów podłączeniowych nawet przy złym oświetleniu. Również pole diagnostyczne spełnia perfekcyjnie swoje zadania.

Tabliczki z oznaczeniami można bezpośrednio naklejać na moduły z przewodami. Takie oznaczenie nie wymaga wymiany, nawet jeżeli wystąpi konieczność wymiany modułu elektroniki. Każdy moduł zawiera fabrycznie przedstawiony schemat podłączenia, co ułatwia prace montażowe oraz prace serwisowe.

Jednak nie tylko techniki opisywania i montażu spełniają oczekiwania użytkowników. Również moduły systemowe, poprzez zintegrowaną magistralę wewnętrzną, mogą być ze sobą połączone i utworzyć kompletną stację. Możliwe jest zestawienie maksymalnie 64 modułów tylko poprzez połączenie wtykowe, bez podłączania przewodów. Nowy system jest wynikiem kooperacji pomiędzy firmami Vipa oraz Lenze z Hameln. Produkt ten stanowi konsekwentne rozszerzenie systemu, jakie może być zaoferowane przez każdego projektanta układów automatyki przemysłowej.

Kooperacja pomiędzy Vipa i Lenze przyczynia się do powstania produktu gwarantującego największe korzyści dla końcowego użytkownika, efektywność ekonomiczną i innowacyjność.

PODSUMOWANIE

SLIO jest potwierdzeniem pozycji firmy Vipa jako międzynarodowego producenta rozwiązań z zakresu automatyzacji procesów przemysłowych. Po targach w Hanowerze system SLIO będzie w dalszym ciągu rozwijany i rozbudowywany o dodatkowe moduły I/O i moduły magistralowe. System SLIO w przyszłości będzie przystosowany również do integracji funkcji zabezpieczeń oraz inteligentnych stacji.

SDS-Automatyka Sp. J.
ul. Ostrowskiego 30
53-238 Wrocław
tel. 071 339 04 41
biuro@sds-automatyka.pl
www.vipa.de