Bezpieczne systemy RAID do zastosowań przemysłowych

| Prezentacje firmowe Artykuły

Wszystkie profesjonalne systemy informatyczne muszą spełniać wyjątkowe warunki pod względem niezawodności. Standardowe komponenty, doskonale działające w komputerach domowych czy biurowych, nie sprawdzają się w zastosowaniach teleinformatycznych czy przemysłowych. Choć prawdopodobieństwo wystąpienia awarii minimalizuje się przez stosowanie specjalnych komponentów, redukcję do minimum ruchomych elementów czy utrzymywanie odpowiedniej temperatury itp., nigdy nie można go zredukować do zera. Należy także zadbać o minimalizację rozmiarów negatywnych skutków w przypadku ewentualnej awarii.

Bezpieczne systemy RAID do zastosowań przemysłowych

Nic strasznego się nie stanie, jeśli komputer domowy lub biurowy nie będzie sprawny przez kilka dni. Jeśli jednak usterka dotyczy komputera odpowiedzialnego za sterowanie skomplikowanym procesem produkcyjnym, spowodowany tym przestój może kosztować firmę bardzo dużo. Przy aktualnie stosowanych podzespołach w komputerach przemysłowych, jednym z najsłabszych i najbardziej narażonych na uszkodzenia elementów są dyski twarde. Podatne są na wszelkie bodźce mechaniczne, termiczne i elektryczne, a ich uszkodzenie może skutecznie unieruchomić linię produkcyjną na czas wymiany dysku, reinstalacji systemu i oprogramowania, konfigurację i inne czynności.

Aby zapobiec negatywnym skutkom potencjalnej awarii dysku twardego, coraz częściej stosuje się redundancję nośników. Zapewnić ją mogą sprzętowe macierze dyskowe różnego typu. Najpopularniejszym rozwiązaniem zapewniającym znaczny wzrost bezpieczeństwa, a jednocześnie użytecznym w dowolnym komputerze przemysłowym są macierze klasy RAID 1 (tzw. mirror). W tym rozwiązaniu, niezależny od komputera kontroler zapisuje dane równocześnie na 2 dyski twarde, tworząc kopię zapasową w czasie rzeczywistym. W przypadku awarii jednego z dysków, drugi jest cały czas sprawny i system może pracować nieprzerwanie. Dzięki temu ryzyko przestojów zostaje znacząco zredukowane.

BEZPIECZEŃSTWO

Drugim bardzo ważnym powodem stosowania sprzętowych rozwiązań RAID 1 jest potrzeba zabezpieczenia danych. Wszędzie tam, gdzie gromadzone są dane - w systemach pomiarowych, produkcyjnych, bazodanowych, kontroli jakości, itd., konieczne jest także zapewnienie ich bezpieczeństwa. Na przykład na liniach produkcyjnych często komputery sterujące procesem rejestrują również dane pomiarowe (do archiwum, do kontroli jakości, do statystyk) oraz logi (dla późniejszej kontroli pracowników lub wyjaśniania przyczyn problemów) i tworzone w ten sposób bazy muszą być zabezpieczone przed utratą danych w przypadku awarii sprzętu lub oprogramowania. Dzięki zastosowaniu rozwiązań RAID 1, wszystkie dane są duplikowane w czasie rzeczywistym.

Dzięki możliwości wymiany dysku bez wyłączania komputera i funkcji wymuszonego tworzenia dokładnej kopii danych, można rotacyjnie tworzyć kopie zapasowe danych na kluczowych komputerach. Przechowywanie takiej kopii bezpieczeństwa w innych pomieszczeniach niż komputery zdecydowanie podnosi bezpieczeństwo. Cały proces jest łatwy - polega jedynie na wymianie szufl ad z dyskami w komputerach. Jest także stosunkowo tani ze względu na niewielkie koszty dysków - nawet dużych pojemności - oraz możliwość używania niewielkiej ich liczby w systemie rotacyjnym.

PRZYKŁADOWE PRODUKTY

Fot. 1. ARAID 3000

Jednym z najnowszych rozwiązań RAID 0, 1 jest ARAID 3000 firmy Accordance. Jest to dwudyskowa macierz pozwalająca na montaż 3,5” dysków SATAII. Podłącza się ją do interfejsu SATAII lub IDE komputera. Dzięki zastosowaniu sprzętowego kontrolera RAID, procesor główny nie jest obciążony zarządzaniem dyskami. Rozwiązanie to jest przeznaczone do większych serwerów i komputerów. Obudowa zajmuje 2 sloty 5,25’’.

Innym, bardzo poręcznym i przydatnym rozwiązaniem jest miniaturowy ARAID M200. Pozwala na pracę dwóch dysków 2,5” SATAII w trybie RAID 0 lub 1. Urządzenie komunikuje się z komputerem także przez interfejs SATAII lub IDE (M200-HIDE), a jego obudowa jest bardzo kompaktowa i zajmuje jedynie jeden slot 5,25”. Oba prezentowane rozwiązania mają solidną aluminiową obudowę oraz wentylator zapewniający należyte chłodzenie dysków. Na panelu przednim znajduje się także wyświetlacz pokazujący główne informacje na temat stanu dysków, temperatury, itp.

Fot. 2. ARAID M200

Każde z wymienionych urządzeń pozwala na wymianę dysku bez wyłączania komputera (hot-swap). Oba mają także funkcję wymuszenia odbudowy danych dzięki czemu możemy szybko wykonać pełną kopię zapasową lub zsynchronizować dyski po wymianie jednego z nich. Przydatna jest także możliwość komunikacji za pomocą protokołu SNMP. Do każdego produktu firmy Accordance dołączone jest oprogramowanie pomagające w zarządzaniu dyskami i umożliwiające kontrolę parametrów pracy. Wszystkie urządzenia są praktycznie przeźroczyste dla systemu operacyjnego i mogą pracować pod kontrolą Windows XP, Vista, Linux, UNIX i innych systemów operacyjnych.

INNE PRODUKTY

Powyżej przedstawione produkty to tylko 2 propozycje z bardzo szerokiej oferty systemów RAID firmy Accordance. Znajdują się w niej macierze RAID 0 i 1 zarówno SATA - SATA, SATA II - SATA II, jak i IDE - SATA, SATA - IDE czy IDE - IDE. Dodatkowo w ofercie są macierze zewnętrzne z interfejsami USB, e-SATA, FireWire, a także wielodyskowe macierze pozwalające na pracę w trybach RAID 1, 3, 5, 10. Wszystkie urządzenia ARAID współpracują doskonale również z półprzewodnikowymi dyskami typu SSD.

Systemy RAID znajdują zastosowanie nie tylko w profesjonalnych rozwiązaniach. Ich niewysoka cena, szczególnie w porównaniu z kosztami odzyskiwania utraconych danych, sprawia, że także użytkownicy domowi, fotografowie, graficy, projektanci czy programiści coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie.

Kacper Kamiński

Więcej informacji

Wszystkie produkty firmy Accordance serii ARAID są dostępne u polskiego dystrybutora - w firmie Guru Control Systems. Celem zapoznania się ze szczegółami technicznymi, opisami, cenami zapraszamy do internetowej platformy informacyjno-handlowej www.accordance.kamlab.pl. Szczegóły techniczne omawianych w artykule urządzeń znaleźć można pod adresami www.kamlab.pl/araid3000/produkt/2356.html oraz
www.kamlab.pl/araidm200/produkt/1938.html

Guru Control Systems
ul. Słomińskiego 1, 00-204 Warszawa
tel. 022 831 10 42, faks 022 831 10 42
info@guru.com.pl, sklep@kamlab.pl
www.guru.com.pl, www.kamlab.pl