Nowoczesne budynki inteligentne – rozwiązania Wieland Electric

| Prezentacje firmowe Artykuły

Instalacje elektryczne są jednym z ostatnich elementów nowoczesnych budynków, które dają duże pole do rozwoju. Przy rosnącej presji czasu i coraz częstszym wykorzystaniu prefabrykowanych elementów, tradycyjna instalacja z kilometrami przewodów w ścianach oraz dużym nakładem pracy ręcznej jest jednak wciąż dominująca. Wieland Electric od wielu lat jest liderem w nowoczesnych rozwiązaniach strukturalnych nie tylko instalacji elektrycznych, ale powiązanych z nią systemów sterowania, takich jak LON czy KNX. Rozwiązanie stosowane przez firmę jest niedrogie i bezpieczne, a przede wszystkim elastycznie dopasowujące się do zmieniających się zadań stawianych poszczególnym pomieszczeniom w budynkach.

Nowoczesne budynki inteligentne – rozwiązania Wieland Electric

Rys. 1. Nowoczesne budynki podlegają ciągłym przemianom

Prefabrykacji podlegają nie tylko elementy konstrukcyjne budynku, ale również te związane ze sterowaniem i zasilaniem. Standaryzacja i możliwość przygotowania elementów poza placem budowy daje wiele oszczędności związanych z czasem, bezpieczeństwem montażu i całkowitym kosztem inwestycji.

Okablowanie strukturalne położone wraz z systemami rozproszonymi, zaadaptowane do poszczególnych pomieszczeń i wymogów zapewnia zalety nie tylko w czasie pierwszego montażu, ale i w czasie późniejszej eksploatacji budynku.

Z analizy rozwoju budynków wynika, że poszczególnie instalacje elektryczne pozostają w niezmienionej formie, co pochłania czas i koszty, będąc często powodem opóźnień i błędów wynikających z niewłaściwych połączeń. Gdy zachodzi konieczność zmian wewnątrz budynku, elementy takie jak ściany wewnętrzne można dość łatwo przebudować i zmienić ich położenie. Jednak instalacja elektryczna podlega innym prawom.

Zmiany powodują duże koszty związane z ponownym przygotowaniem korytek, otworów i kanałów pod przewody oraz stratami starego materiału. Istnieje jednak inna droga, wytyczona przez Wieland Electric prawie 20 lat temu. Są to wtykowe instalacje elektryczne - w pełni elastycznie, dostosowujące się do wymagań stawianych nowoczesnym obiektom.

W połączeniu z nowoczesnymi komponentami LON oraz KNX Wieland Electric wypełnia całkowicie założenia elastycznej i nowoczesnej instalacji elektrycznej i sterowania. Prefabrykowane przewody systemu gesis z wtykami i gniazdami do szybkiego łączenia, prowadzone w kanałach w podłodze lub na podwieszanych sufitach, płaskie przewody pełniące funkcję magistrali zasilających czy wreszcie skrzynki sterowania automatyką obejmują pełną ofertę naszego systemu.

Tego typu rozwiązanie cechuje się licznymi zaletami. Przewody o odpowiedniej długości są dostarczane bezpośrednio przed montażem, zapewniają zgodność z projektem i wymagają jedynie podłączenia. Są to połączenia eliminujące możliwość popełnienia błędów, gwarantujące pewność montażu i czas krótszy nawet o 70% względem tradycyjnej instalacji. Liczby mówią same za siebie. W instalacjach na całym świecie zostało użytych już ponad 3,5 miliarda elementów gesis wraz z 44 milionami km prefabrykowanych przewodów!

STEROWANIE NOWOCZESNYM BUDYNKIEM - SEN CZY PRZYSZŁOŚĆ?

Nowoczesny budynek to nie tylko sterowanie oświetleniem i ściemniaczami, ale też klimatyzacją i wentylacją, ogrzewaniem oraz żaluzjami chroniącymi przez słońcem i wiatrem. To także monitorowanie parametrów komfortu dla osób pracujących wewnątrz, oszczędności energii dzięki kontroli obecności w budynku i wiele innych elementów składających się na całość tzw. inteligentnego budynku.

Przez ostatnie 15 lat systemy sterowania budynkami, takie jak LON i KNX, wyznaczały nowe standardy w świecie automatyki. W sprzeczności z nimi stosowane są wciąż tradycyjne systemy okablowania ze sterowaniem zintegrowanym w jednym miejscu, do którego doprowadza się setki przewodów oraz podłącza się tysiące elementów sterowania, budując system trudny w przebudowie i skomplikowany w instalacji.

Rys. 2. Tradycyjna instalacja z widoczną znaczną ilością okablowania

Rys. 3. Instalacja na bazie koncepcji firmy Wieland Electric

Dodatkowo, wszystkie elementy zgrupowane w jednym miejscu oznaczają rosnące rozmiary pomieszczenia kontrolnego, w którym znajdują się drogie i duże szafy sterownicze. Wieland Electric opracował rozwiązanie w postaci tzw. skrzynek dystrybucyjnych dających możliwość zbudowania instalacji rozproszonej z orientacją na pomieszczenia lub części podlegające kontroli i sterowaniu. Różnica w stosunku do tradycyjnej instalacji to różne możliwości decentralizacji i koncepcji sterowania.

Firma stawia w szczególności na rozwiązania związane z całkowitą decentralizacją sterowania, w których znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie elementy sterujące i wykonawcze. Dystrybucja sygnałów i sterowanie znajdują się w miejscu przeznaczenia, a nie w centralnej szafie, co minimalizuje ilość przewodów i daje możliwość szybkiej zmiany układu np. oświetlania w przypadku przebudowy pomieszczenia.

Tak szczególne rozwiązania powodują, że Wieland Electric oferuje cały szereg elementów do budowy i wykonania instalacji strukturalnej, elastycznej i szybkiej w budowie. Poza elementami złączy i płaskich przewodów, ważną część stanowią elementy sterowania LON i KNX. W skład systemu wchodzą elementy wykonawcze, wejścia i wyjścia oraz systemy sterowania radiowego. Minimalizacja długości przewodów i ich liczby wraz z wymogami odnośnie do małych przestrzeni montażowych, wymaga przemyślanych rozwiązań.

Rys. 4. Moduł przykładowy serii gesis EIB V

Sterowanie prawie bezpośrednio przy odbiornikach staje się faktem. Możliwości stosowania LON oraz KNX stają się jeszcze większe dzięki Wieland Electric. Poza minimalizacją pracy potrzebnej na podłączenie i właściwe uzbrojenie systemu komponenty Wieland Electric dają pełną elastyczność i decentralizację systemu. Dzięki małej wysokości modułu (32mm) seria gesis EIB V może być zastosowana nawet w małych przestrzeniach podsufitowych.

Dzięki zastosowaniu systemu połączeń gesis mamy 100% pewności poprawnego połączenia. Modułowe rozwiązania systemu gesis RM cechują się elastycznością. Wieland Electric kładzie duży nacisk na rozwój standardu niezależnego od producentów, taki jak LON oraz KNX wraz z integracją standardu Ethernet. Zalety są oczywiste: modułowe, prefabrykowane komponenty proste do stworzenia instalacji elastycznej i dostosowane dokładnie do potrzeb klienta ze względu na budowę modułową. Decyzję, czy będzie to KNX, czy też LON, można podjąć na koniec projektu.

MODUŁY SERII GESIS RM

Moduł bazowy umożliwia realizacje wielu różnorodnych funkcji, takich jak załączanie, ściemnianie, sterowanie ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, żaluzjami i wiele innych w zależności od potrzeb. Możliwość dowolnego zestawienia z modułem bazowym daje system indywidualnie dopasowany do poszczególnych wymagań.

Moduły gesis RM spełniają więc wszystkie wymogi, jakie są stawiane nowoczesnym i w pełni inteligentnym budynkom. Możliwość ich instalacji w skrzynkach dystrybucyjnych dodatkowo zwiększa możliwości adaptacji do zadania oraz uniwersalności przy projektowaniu.

Moduł gesis RAN charakteryzuje się wysokością tylko 55mm i jest przygotowany przez Wieland Electric zgodnie z wymogami klienta. Wykonania wszelkich wymaganych połączeń, wyprowadzenie sygnałów sterujących i wykonawczych dzięki elementom gesis wraz z testowaniem daje pewność co do działania i nie wymaga dodatkowej kontroli w miejscu instalacji.

PROJEKTOWANIE - JESZCZE ŁATWIEJSZE

Rys. 5. Przykładowy gesisRAN z widocznymi modułami serii gesis RM

Doskonałym uzupełnieniem całości systemu firmy Wieland Electric jest oprogramowanie gesis PLAN. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie w prosty i przejrzysty sposób założeń instalacji wtykowej, rozproszonej i dającej rzeczywiste oszczędności.

Oprogramowanie bazujące na założeniach naszej firmy w prosty sposób prowadzi projektanta przez kolejne etapy doboru komponentów i umożliwia w każdej chwili kontrolę wykonanego projektu wraz z pełnym, trójwymiarowym przedstawieniem wyników. Zebrane w jednym miejscu komponenty z zakresu wtyków, przewodów i elementów automatyki automatycznie dopasowują się do założeń i eliminują wstępne błędy mogące pojawić się w czasie projektowania.

Dodatkowo, kontrola długości przewodów na bazie planu importowanego z programu Autocad wykonuje znaczną cześć pracy za projektanta, dając nie tylko rzeczywiste pomiary, ale i sprawdzając dopuszczalne obciążenia i przekroje przewodów w zależności od mocy odbiorników.

OPTYMALIZACJA DZIĘKI PEŁNEMU ZROZUMIENIU

Każdy projekt jest inny. Tylko niewielka cześć projektowanych budynków to standardowe rozwiązania możliwe do kopiowania i zastosowania kilkakrotnie w różnych miejscach. Wieland Electric daje pełne wsparcie, nie tylko dostarczając komponenty do budowy systemu czy oprogramowanie do projektowania i wizualizacji, ale przede wszystkich dając wsparcie eksperta w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań do inteligentnego sterowania, dzięki doświadczeniu nabywanemu od wielu lat.

Działy rozwoju i wsparcia przez ciągłe kontakty z projektantami i integratorami systemów są w stanie przygotować rozwiązania dla specyficznych wymogów stawianych przez odbiorcę. Nasza rola to ciągła współpraca od momentu koncepcji, aż do końca projektu.

Wieland Electric
www.wieland-electric.pl