Żądaj więcej treści w dokumentacji technicznej!

| Prezentacje firmowe Artykuły

Znana od 27 lat na światowym rynku firma EPLAN S&S - lider oprogramowania wspomagającego tworzenie dokumentacji elektrotechnicznej, rozszerza funkcjonalność przełomowego narzędzia dla służb utrzymania ruchu - platformy EPLAN.

Żądaj więcej treści w dokumentacji technicznej!

EPLAN daje teraz nieprzeciętne możliwości ponaddyscyplinarnej integracji. Sięgnij po zintegrowane schematy elektrotechniczne. Hydraulika oraz pneumatyka połączona z rysunkami mechanicznymi pozwolą na poszerzenie Twojej wizji na całość zaprojektowanej instalacji. Już od połowy lat osiemdziesiątych XX wieku światowe koncerny, takie jak: BMW, ABB, GM czy FIAT, rozpoczęły poszukiwania możliwości elastycznej archiwizacji dokumentacji technicznej maszyn i rozbudowanych linii produkcyjnych.

Szafy wypełnione po brzegi papierową dokumentacją techniczną z biegiem czasu zamieniły się w papierowe archiwa niezawierające aktualnych schematów elektrotechnicznych modyfikowanych wraz z liniami produkcyjnymi. Po kilku latach sprawne usunięcie usterki linii produkcyjnej w oparciu o zdeponowaną w "szczelnym" archiwum dokumentację papierową jest w najlepszym przypadku tylko utrudnione. W praktyce odnalezienie uszkodzonego komponentu, śledzenie jego wewnętrznych powiązań czy zastąpienie go dostępnym odpowiednikiem nastręcza znacznych problemów i wątpliwości.

Brak aktualnej dokumentacji w trakcie modernizacji prowadzi do zwiększania kosztów związanych z analizą aktualnego stanu urządzeń. Nie należy zapominać o przepisach PIP dotyczących dokumentacji technicznych maszyn i urządzeń produkcyjnych, które wskazują konieczność posiadania aktualnych dokumentów technicznych. Skutecznym rozwiązaniem powyższych problemów jest prowadzona w formacie EPLAN dokumentacja elektrotechniczna, otwierająca szerokie możliwości edycji i rewizji.

Przez kilkanaście lat standard dokumentacji wykonanej w systemie EPLAN rozwijał się, przekraczając granice państw i kontynentów. Rozbudowywany w oparciu o wskazówki klientów doskonalił swoją funkcjonalność. Interaktywny schemat elektryczny pozwala m.in. na szybkie podmienienie wybranego stycznika na inny, zachowując układ styków, aktualizuje automatycznie dokumenty okołoprojektowe, jak m.in. zestawienia materiałowe, plany połączeń wewnętrznych, zastawienia kabli czy listew zaciskowych.

Elastyczność i intuicyjność narzędzia pozwalają na szybką modyfikację schematu bez zwiększenia zaangażowania ze strony służb utrzymania ruchu. Koncepcja digitalizacji dokumentacji maszyn zyskiwała nowych zwolenników na całym świecie. W dobie konkurencji i pogoni za utrzymaniem produktywności na coraz wyższym poziomie nie można pozwolić na przestoje lub opóźnienia przy uruchomieniach.

Korzystając z bagażu doświadczeń zebranych w trakcie swej dwudziestokilkuletniej działalności, firma EPLAN S&S wprowadziła w lutym 2007 na polski rynek narzędzie branży CAD/CAE niemające sobie równych - Interdyscyplinarną Platformę Informatyczną EPLAN, stanowiącą podstawę dla rodziny programów obejmujących schematy elektrotechniczne, pneumatyczne, hydrauliczne, technologiczne oraz mechaniczne. EPLAN Electric P8, EPLAN Fluid, EPLAN Cabinet oraz EPLAN PPE to nazwy poszczególnych narzędzi opartych na platformie EPLAN.

System łączy w sobie strukturę obiektowo-danową oraz graficzną łatwość projektowania. W najnowszej wersji systemu, wprowadzonej w grudniu 2010, jednolity i indywidualnie dostosowywany interfejs użytkownika pozwala na intuicyjną obsługę, zgodną z najnowszymi rozwiązaniami systemu operacyjnego MS Windows XP oraz VISTA. O pełnej integracji Platformy EPLAN z systemem MS Windows oraz MS Office świadczyć może bezpośrednie przypisywanie praw dostępu do archiwum projektów w chwili logowania użytkownika do systemu operacyjnego lub możliwość eksportu zestawień do formatu XLS.

Wszystkie komponenty interdyscyplinarnego projektu urządzenia mają funkcjonalne powiązania, począwszy od graficznego przedstawienia lokalizacji na planie zakładu, a skończywszy na parametrach technicznych każdego aparatu. Operator linii w każdej chwili, naciskając klawisz myszki, uzyskuje wszelkie informacje o lokalizacji aparatu, producencie, zamiennikach, funkcji lub kartach katalogowych.

Niezależnie w jakiej z norm dany projekt został wykonany: IEC 61346, ANSI, JIC, NFPA, czy rosyjskiej GOST, EPLAN Electric P8 pozwala na kontynuowanie wprowadzania zmian w oparciu o pierwotny standard lub łatwe skonwertowanie projektu do norm obowiązujących w danym kraju. Dla ułatwienia pracy polskim służbom utrzymania ruchu wszelkie teksty, począwszy od opisów aparatów, a skończywszy na tekstach funkcyjnych, są automatycznie tłumaczone na język polski.

Standardem staje się również wielojęzyczna dokumentacja techniczna, pozwalająca na czytanie dokumentów przez osoby posługujące się innymi językami. Rodzina narzędzi EPLAN pozwala na dostęp do projektów zapisanych na serwerze, przeglądanie, nanoszenie zmian czy ich rozbudowanie, każdemu z lokalnych użytkowników. Istnieje możliwość dokonywania edycji przez kilku użytkowników w tym samym momencie w jednym projekcie.

Oczywiście zakres prawa dostępu do archiwum określa administrator sieci. Wszelkie zmiany w istniejącej dokumentacji elektrotechnicznej, pneumatycznej, hydraulicznej lub technologicznej, system automatycznie odnotowuje tworząc rewizje, pozwalające na późniejsze odtworzenie, nawet po latach modernizacji dokonanych w instalacji. Przeszukiwanie papierowych katalogów firmowych producentów komponentów jest już przeszłością.

Przy wykorzystaniu hiperłączy istnieje możliwość przeskoczenia w schemacie pneumatycznym do kart katalogowych w dowolnym formacie. Za jednym kliknięciem myszki można otrzymać informacje producenta o parametrach elektrycznych wybranego komponentu. Znakomitym przykładem wdrożenia platformy EPLAN jest koncern GM. "Going Common & Global" - zadeklarowana misja General Motors, konsekwentnie wdrażana od roku 2004. Przykładowe projekty, automatyczne procedury oraz wzorce zostały przygotowane pod narzędzie EPLAN Electric P8.

Kraje takie jak: Korea, Indie, Chiny, Meksyk, Niemcy, Szwecja, USA czy Australia, opierają swój inżyniering na platformie firmy EPLAN S&S. Wszystkie te kraje będą w stanie współpracować nad tymi samymi projektami w swoim języku oraz z automatycznie konwertowaną pod wymogi danego kraju normą techniczną. Pneumatyka definiowana przez GM jest wspierana uniwersalnym formatem SMC. Kolejnym krokiem stało się połączenie komponentów pneumatycznych z procesem inżynieryjnym.

Rozwiązanie: EPLAN Fluid - nowe narzędzie dla hydrauliki oraz pneumatyki, jest używane jako narzędzie dla dostawców GM na całym świecie. Specjalne makra zgodne z SMC są już dostępne dla wydziałów technicznych koncernu GM. Dodatkowym atutem dla GM jest fakt, że EPLAN Fluid bazuje na tej samej strukturze danych co EPLAN Electric P8, gdyż oba systemy stworzono na technologicznie zaawansowanej platformie, co zapewnia jednolitość danych i większą efektywność istniejących procesów.

System EPLAN Electric P8 oraz EPLAN Fluid są dostępne w języku polskim wraz z pełną dokumentacją techniczną, komputerowym systemem pomocy oraz telefonicznym wsparciem technicznym na terenie Polski. Zalety elektronicznego formatu dokumentacji podkreśla znaczna gama systemów obiegu dokumentacji biurowej w firmie. Służby utrzymania ruchu nie powinny pozostawać w tyle za globalnymi tendencjami w tej dziedzinie. Interdyscyplinarny charakter wielu projektów w kontekście unikalnych narzędzi rodziny EPLAN nie stanowi przeszkody w użyciu jednolitego narzędzia do edycji i podglądu schematów.

Dowiedz się więcej o możliwościach systemu na stronach www.eplan.pl lub www.abmicro.pl, lub zamów bezpośrednią prezentację w siedzibie swojej firmy.

Paweł Richter
AB-MICRO Sp. z o.o.

www.abmicro.pl