Panele dotykowe IDEC serii HG - webserwer, multimedia i szybkość

| Prezentacje firmowe Artykuły

W lipcu 2011 roku firma IDEC całkowicie odświeżyła ofertę dotykowych paneli operatorskich do sterowników PLC, prezentując nowe panele o rozmiarach od 5,7" do 12,1". Wszystkie panele przeznaczone są do sterowników programowalnych wielu firm, a w komunikacji z PLC wykorzystywane są interfejsy szeregowe oraz Ethernet.

Panele dotykowe IDEC serii HG - webserwer, multimedia i szybkość

PANELE 5,7"

Rys. 1. Zdalny dostęp do panelu przez przeglądarkę internetową w komputerze lub telefonie

Panele operatorskie z ekranem o przekątnej 5,7 cala od lat stanowią najważniejszą część oferty firmy IDEC. W tym segmencie rynku oferta konkurencji jest naprawdę bardzo duża, ta wielkość wyświetlacza stanowi standard. Z jednej strony panele takie pozwalają już na tworzenie funkcjonalnych aplikacji graficznych, z drugiej zaś są dostępne w przystępnej cenie.

Wprowadzając nowe modele, firma IDEC zadała sobie bardzo dużo trudu, aby określić które funkcje i parametry są dla klientów najistotniejsze. Z analizy tej wyniknęła potrzeba zróżnicowania oferty w zależności od wykorzystywanych funkcji. W ten sposób narodziły się dwie linie produktowe: podstawowa "Basic" oraz lepiej wyposażona "High Performance".

Panele 5,7" High Performance opracowane zostały z myślą o wymagających aplikacjach. Zostały wyposażone w matrycę TFT z podświetleniem LED o bardzo dużej jasności 800 cd/m² i wysokiej jak na tę wielkość ekranu rozdzielczości 640×480 pikseli, oprogramowanie umożliwia wyświetlanie ponad 65 tys. kolorów.

Tabela 1. Porównanie modeli paneli HG

Panel standardowo wyposażony jest w złącze Ethernet, dwa porty RS232/485/422, dwa złącza USB (do programowania i podłączenia pamięci), gniazdo kart pamięci SD oraz złącze dołączanych bezpośrednio modułów wejścia/ wyjścia, dzięki którym jest możliwa realizacji prostych funkcji sterowania bez angażowania PLC a także obsługa klasycznych przycisków i lampek umieszczonych w pobliżu pulpitu.

Wydajny CPU zapewnia szybkie odświeżanie grafiki i przetwarzanie skryptów ekranowych, po włączeniu zasilania panel już po 3 sekundach jest gotowy do pracy. Dzięki dużej szybkości przetwarzania można zdefiniować skrypt cykliczny o wysokim priorytecie wykonywania. Panel ma wbudowany webserwer, dzięki któremu możliwe jest zdalne korzystanie z panelu za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Rys. 2. Interfejsy i złącza panelu dotykowego HG

Wymienne nośniki pamięci (USB, SD) umożliwiają rejestrację danych, alarmów, przechowywanie grafiki i danych, a także programów panelu i sterownika (jeśli panel współpracuje ze sterownikiem IDEC). Dla programu użytkownika przewidziano 12MB pamięci Flash. Wszystkie pliki graficzne mogą być przechowywane na zewnętrznych nośnikach, co znacznie zwiększa możliwości tworzenia rozbudowanych graficznie aplikacji.

Wersja "Basic" panelu 5,7" została zoptymalizowana do prostszych zastosowań, oferuje standardową rozdzielczość 320x240 pikseli i 256 kolorów. Zastosowano wyświetlacz TFT z podświetleniem LED o zadowalającej jasności 400 cd/m². Niedostępne są złącza modułów we/wy, zewnętrznych nośników pamięci, a opcjonalne złącze Ethernet nie ma funkcji webserwera.

Może służyć jedynie do programowania lub komunikacji ze sterownikiem PLC. Pamięć programu ograniczona jest do 2MB. W odróżnieniu od wersji High Performance może być zasilany napięciem 12 VDC lub 24 VDC.

PANELE O WIĘKSZYCH PRZEKĄTNYCH EKRANU

Tabela 2. Sterowniki PLC współpracujące z panelami serii HG

Panele większej wielkości dostępne są z matrycami o przekątnych 8,4, 10,4 oraz 12,1". Wszystkie mają rozdzielczość 800×600 pikseli i podświetlenie LED. Oferują wszystkie funkcje zawarte w panelach 5,7" High Performance, a dodatkowo dostępne są funkcje multimedialne. Do panelu może być podłączony mikrofon, głośniki (przez zewnętrzny wzmacniacz) oraz kamera wideo.

Panel umożliwia odtwarzanie plików multimedialnych, odtwarzanie sygnału z kamery, rejestrację głosu i obrazu. Funkcje mają zastosowanie do tworzenia multimedialnej instrukcji obsługi maszyny dla operatora, a także do rejestracji procesu w celu kontroli jakości produkcji.

Wszystkie omawiane panele mogą pracować w pozycji poziomej i pionowej, mają funkcje pracy wielojęzycznej, systemowe czcionki narodowe (w tym polskie, cyrylicę, itp.) oraz pozwalają na wyświetlanie tekstów w dowolnych czcionkach Windows. Ważną funkcją paneli IDEC jest możliwość tworzenia sieci I/O Link, w której wiele paneli może być podłączonych do jednego portu komunikacyjnego sterownika.

Krzysztof Zajdel
CompArt Automation

www.idec.pl