Głęboko we wnętrzu Ziemi

| Prezentacje firmowe Artykuły

Bezpieczne komory i innowacyjny sprzęt ochrony dróg oddechowych pozwalają na tworzenie ultranowoczesnych rozwiązań wykorzystywanych w górnictwie i budowie tuneli. Tworzą one podstawę najnowszych koncepcji bezpieczeństwa, spełniając rosnące wymagania rygorystycznych planów operacyjno-ratunkowych w przemyśle górniczym i pracach konstrukcyjnych prowadzonych setki metrów pod ziemią.

Głęboko we wnętrzu Ziemi

RATOWNICTWO DOSTOSOWANE DO KLIENTA

Z powodu różnych warunków panujących pod ziemią, ratownictwo musi być oparte na rozwiązaniach dostosowanych do rygorystycznych wymagań. Do ich najważniejszych elementów zaliczamy sprzęt ochrony dróg oddechowych do zastosowań ratunkowych oraz komory ratunkowe i schronieniowe.

Rozmaite warianty obu systemów wzajemnie się uzupełniają - mówi Norbert Poch, dyrektor działu systemów doprowadzania powietrza w firmie Dräger. Wskazał on także, że nowoczesne ratownictwo to połączenie komór schronieniowych, komór ratunkowych oraz osobistego sprzętu ochrony dróg oddechowych.

DO 36 GODZIN OCHRONY

Firma Dräger oferuje komory schronieniowe, w których bezpiecznie chronić się może do 100 osób przez 36 godzin. Niewielkie nadciśnienie panujące wewnątrz komory w porównaniu z resztą kopani, kurtyna powietrzna i śluza uniemożliwiają dostawanie się niebezpiecznych gazów z zewnątrz.

System regeneracji powietrza odpowiedzialny jest za usuwanie dwutlenku węgla w klimatyzowanej komorze i uzupełnianie zużytego tlenu. Detektory gazowe nieprzerwanie monitorują przedsionek ze śluzą pod kątem gazów niebezpiecznych, w samej komorze monitorowane jest także stężenie tlenu, dwutlenku i tlenku węgla.

UCIEC NA POWIERZCHNIĘ

Komory schronieniowe i ratunkowe pozwalają także na przeżycie personelu nawet w wypadku eksplozji, pożarów lub występowania zagrożeń gazowych. Są to stacjonarne pomieszczenia tworzone zwykle przez oddzielenie ślepego korytarza od reszty kopalni z użyciem ścian i przedsionka ze śluzą.

W komorach na ratunek ze strony jednostek ratowniczych oczekiwać może przez długi okres spora liczba osób. Z drugiej strony komory takie to zwykle przewoźne kontenery stanowiące przystanek pośredni podczas ewakuacji. Ratunek przez ewakuację na powierzchnię powinien być zawsze - jeśli jest możliwy - głównym celem - powiedział Dietmar Diercks, specjalista ds. produktu w firmie Dräger.

W całości koncepcji bezpieczeństwa istotne są urządzenia służące do ochrony dróg oddechowych. Charge Air firmy Dräger to stacja szybkiego napełniania butli powietrznych podczas ewakuacji na większe odległości.

Charge Air jest aktualnie używany głównie w kopalniach węgla, gdzie w przypadku zagrożenia samodzielna ewakuacja na powierzchnię jest znacznie ważniejsza niż wykorzystanie komór schronieniowych z powodu niebezpiecznych gazów i pożarów.

Charge Air umożliwia błyskawiczne napełnienie butli aparatów oddechowych. Dziewięciolitrowa butla jest napełniana pod ciśnieniem do 300 barów w czasie około 45‒70 sekund - bez najmniejszej przerwy w dostawie powietrza - wyjaśnia Stefan Reiling z firmy Dräger, który zajmuje się wsparciem dla tego produktów na terenie Australii.

Odpowiada to 60-minutowemu zapasowi powietrza oddechowego. Dopełnianie przeprowadzane jest z użyciem sterowanego pneumatycznie sekwencyjnego systemu kaskadowego, który - w porównaniu z napełnianiem bezpośrednim - charakteryzuje się znacznie wydajniejszym użyciem dostępnego powietrza.

Standardowe jednostki Charge Air firmy Dräger umożliwiają napełnienie 20 lub 40 butli powietrznych. Z Charge Air możne łatwiej sprostać dłuższym drogom ewakuacji niż z tlenowymi aparatami ucieczkowymi - powietrze oddechowe jest także wyższej jakości.

NIE TYLKO KOPALNIE

Zapotrzebowanie na systemy bezpieczeństwa i systemy ratunkowe przy pracach podziemnych stopniowo rośnie. Poza kopalniami zapotrzebowanie generują także firmy zajmujące się pracami w długich tunelach transportowych, takich jak budowany właśnie tunel kolejowy Gotthard Base Tunnel w Alpach Szwajcarskich.

Podwyższenie poziomu bezpieczeństwa głęboko we wnętrzach gór nie jest jedynym polem zastosowania komór schronieniowych i ratunkowych. Podobne rozwiązania używane są w celu zagwarantowania bezpieczeństwa personelu morskich platform wiertniczych.

WYTYCZNE I ROZPORZĄDZENIA

Na świecie obowiązują rozmaite wytyczne i rozporządzenia regulujące użycie komór ratunkowych i refugialnych. Obowiązujące na terenie Niemiec przepisy zawarto w ogólnym rozporządzeniu górniczym dla kopalni głębinowych, odkrywkowych i kopalni soli (ABVO) oraz w wytycznych planowania i implementacji koncepcji bezpieczeństwa oraz ochrony na podziemnych placach budowy niemieckiego komitetu budowy tuneli (DAUB).

Odpowiadającymi im międzynarodowymi przepisami są między innymi decyzja ostateczna w sprawie alternatyw ochronnych w głębinowych kopalniach węgla amerykańskiej administracji bezpieczeństwa i zdrowia w górnictwie (MSHA), jak również przepisy komór ochronnych w podziemnych kopalniach metali żelaznych departamentu przemysłu i zasobów naturalnych Zachodniej Australii.

Dräger Safety Polska
www.draeger.pl