Służby utrzymania ruchu stawiają wymagania projektowe!

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma EPLAN S&S - lider oprogramowania wspomagającego tworzenie dokumentacji projektowej, wprowadza komputerowe oprogramowanie do tworzenia i zarządzania dokumentacją techniczną w zakładach produkcyjnych. Jedno rozwiązanie dla dokumentacji mechanicznej, elektrotechnicznej i schematów pneumatycznych!

Służby utrzymania ruchu stawiają wymagania projektowe!

Służby utrzymania ruchu w Polsce zabiegają, wzorem swych zachodnioeuropejskich kolegów, o projekty wykonane w formacie źródłowym, by wykorzystać je w procesie produkcyjnym. Dokumenty papierowe nieuchronnie tracą swoją wartość. Sięgamy coraz część po źródłową dokumentację techniczną wykonaną w aplikacjach dedykowanych dla inżynierów. Sprawdź i Ty możliwości systemu EPLAN w swoim zakładzie produkcyjnym!

Już od połowy lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku światowe koncerny rozpoczęły poszukiwania możliwości elastycznej archiwizacji dokumentacji technicznej maszyn i rozbudowanych linii produkcyjnych. Szafy wypełnione po brzegi papierową dokumentacją techniczną z biegiem czasu zamieniły się w papierowe archiwa, które wraz z modyfikowanymi z czasem liniami produkcyjnymi przestały zawierać aktualne schematy elektrotechniczne. W praktyce odnalezienie uszkodzonego komponentu, śledzenie jego wewnętrznych powiązań czy zastąpienie go dostępnym odpowiednikiem nastręcza znacznych problemów i wątpliwości. Brak aktualnej dokumentacji w trakcie modernizacji prowadzi do zwiększania kosztów analizy aktualnego stanu instalacji.

Skutecznym rozwiązaniem powyższych problemów jest prowadzona w formacie EPLAN dokumentacja elektrotechniczna, otwierająca szerokie możliwości edycji i rewizji. Interaktywny schemat elektryczny pozwala m.in. na szybkie podmienienie wybranego stycznika na inny zachowując układ styków, aktualizuje automatycznie dokumenty okołoprojektowe, zestawienia materiałowe, plany połączeń wewnętrznych, zastawienia kabli czy listew zaciskowych. Elastyczność i intuicyjność narzędzia pozwala na szybką modyfikację schematu bez zwiększenia zaangażowania ze strony służb utrzymania ruchu. Niezależnie od normy wykonania danego projektu, tj. IEC 61346, ANSI, JIC, NFPA czy rosyjskiej GOST, system EPLAN pozwala na kontynuowanie wprowadzania zmian w oparciu o pierwotny standard lub łatwe skonwertowanie projektu do norm obowiązujących w danym kraju. Dla ułatwienia pracy polskim służbom utrzymania ruchu wszelkie teksty, począwszy od opisów aparatów, a skończywszy na tekstach funkcyjnych, są automatycznie tłumaczone na język polski.

Standardem staje się również wielojęzyczna dokumentacja techniczna, pozwalająca na czytanie dokumentów przez osoby posługujące się innymi językami. Hiperłącza umożliwiają przeskok w schemacie pneumatycznym do kart katalogowych w dowolnym formacie. Jedno kliknięcie myszką i otrzymujemy informacje producenta o parametrach elektrycznych wybranego komponentu.

Dodatkowo, EPLAN umożliwia realną pracę wielu projektantów nad jednym projektem, w tym samym czasie. Równoległa praca kilku inżynierów optymalizuje proces tworzenia projektu do niezbędnego minimum, gwarantując przy tym pełną koherencje wprowadzanych danych. W oparciu o platformowe narzędzia EPLAN Fluid czy EPLAN PPE istnieje całkowita integracja pomiędzy poszczególnymi działami. Projekty technologiczne, elektrotechniczne czy pneumatyczne maszyn i urządzeń są tworzone niezależnie, ale w tej samej chwili i w oparciu o ten sam projekt maszyny.

Wdrożenie systemu CAE w służbach utrzymania ruchu podwyższa bezpieczeństwo prowadzenia prac remontowych i przyspiesza proces modernizacji zakładu. Jesteśmy przekonani, że ponad 29-letnie doświadczenia zakładów produkcyjnych w Europie Zachodniej w kontekście jakości i standardów w dokumentacji maszyn i urządzeń, dotrą w pełni do Polski, zwiększając tym samym efektywność produkcji oraz komfort pracy służb utrzymania ruchu.

Zalety elektronicznego formatu dokumentacji doceniły już działy administracji i działy handlowe. Służby utrzymania ruchu nie powinny pozostawać w tyle za globalnymi tendencjami w tej dziedzinie. Interdyscyplinarny charakter wielu projektów w kontekście unikalnych narzędzi rodziny EPLAN nie stanowi przeszkody w użyciu jednolitego narzędzia do edycji i podglądu schematów.

Dowiedz się więcej o możliwościach systemu na stronach www.eplan.pl lub www.abmicro.pl oraz zamów bezpośrednią prezentację w siedzibie twojej firmy.

Paweł Richter
AB-MICRO Sp. z o.o.

www.abmicro.pl