Komputery kompaktowe - naprzeciw coraz większym wymaganiom

| Automaticon 2014 Artykuły

Komputery kompaktowe, określane również jako Box PC, na stałe wpisały się w świat automatyki przemysłowej. Związane jest to z ich wysoką odpornością środowiskową (chłodzenie bezwentylatorowe, wytrzymałe obudowy), coraz większą wydajnością i mocą obliczeniową oraz małymi rozmiarami, co w niektórych systemach ma kluczowe znaczenie. Do tej pory, pomimo wymienionych zalet, komputery miały swoje ograniczenia. Pewną niewygodą w użytkowaniu owych "maluchów" była stosunkowo niewielka możliwość ich rozbudowy. Nowe urządzenia kompaktowe Advantecha stanowią rozwiązanie tego problemu.

Komputery kompaktowe - naprzeciw coraz większym wymaganiom

Fot. 1.

Krakowska firma CSI rok, rocznie rozszerza swoją ofertę o kolejne komputerowe jednostki, oferując zarówno uniwersalne, jak i specjalistyczne komputery przemysłowe. Zapewnia to naszym klientom ciągle powiększający się zbiór dostępnych rozwiązań, z których mogą wybierać w pełni dopasowane do ich potrzeb.

Nie inaczej jest także w tym roku. Do naszej oferty dołącza najnowsza seria kompaktowych komputerów przemysłowych firmy Advantech, które rozwiązują problem rozbudowy małych jednostek. Mowa tu o rodzinie UNO-2000, którą producent definiuje jako embedded automation computers, czyli jednostki dedykowane do szeroko rozumianych aplikacji automatyki przemysłowej.

Charakteryzuje je chłodzenie bezwenylatorowe, wzmocniona obudowa, kompatybilność z systemami operacyjnymi typu embedded (Windows CE, Windows XPE, Linux-Embedded) oraz zupełnie nowa technologia Advantech iDoor. Ta ostatnia to wymienne moduły umożliwiające adaptację podstawowej konfiguracji serii UNO-2000 do własnych potrzeb. Na fot. 1 przedstawiono koncepcję tego rozwiązania, na fot. 2 - komputer z zamontowanym modułem.

Moduły rozszerzeń wykonywane w technologii iDoor to między innymi:

  • Hilscher netX100 FieldBus, Profibus (1 × złącze DB9),
  • SJA1000 CANBus, CANOpen (1 × złącze DB9),
  • moduł izolowanych portów OXPCIe-952 UART RS-422/485 (2 × złącze DB9),
  • moduł cyfrowych wejść i wyjść Digital I/O, 16DI / 8DO (1 × złącze DB37),
  • jednoslotowy moduł CFast.

Powyższe przykłady modułów to tylko część z dostępnych rozwiązań. Technologia iDoor, po wybraniu odpowiedniego modułu rozszerzeń, może zapewniać następujące standardy komunikacji: Profibus, Profinet, CANopen, EtherCAT czy EtherNet/IP. Co więcej - niektóre z modułów iDoor wraz z wyprowadzeniem anten zapewniają również wsparcie dla standardów takich jak 3G/GPS/GPRS/WIFI, ZigBEE.

W praktyce oznacza to przynajmniej częściowe (jak nie całkowite) rozwiązanie problemu rozbudowy komputera. Z jednej strony pozwala to integratorom automatyki na stosunkowo łatwe dopasowanie się do istniejącego już systemu, a z drugiej daje im dużo większą swobodę przy tworzeniu nowych konfiguracji.

Seria UNO-2000 oprócz nowatorskiej technologii iDoor, daje użytkownikowi wszystko, w co powinien być wyposażony wielozadaniowy komputer kompaktowy. Zależnie od rozmiaru jednostki w rodzinie tej dostępne są następuję modele:

  • UNO-2271G - najmniejsza jednostka z tej rodziny. Wymiary komputera to 133×88×39 mm. Zawiera on procesor Intel Bay-Trail E3821 1.33 GHz Dual Core oraz 2 GB pamięci RAM typu DDR3. Komputer ma także złącze HDMI, 4 porty USB, 1 port RS-232, 1 port mSATA, 2 sloty rozszerzeń full-size miniPCIe (PCIe 2.0), 1 port 10/100/1000 Ethernet. Ta jednostka jest idealnym rozwiązaniem do wszystkich aplikacji, w których miejsce jest jednym z kluczowych parametrów.
  • UNO-2362G - jest to średnich rozmiarów komputer kompaktowy o wymiarach 190×107×47 mm. Jest on wyposażony w procesor AMD G-Series APU T40E 1,0 GHz Dual Core oraz, podobnie jak jego "mniejszy brat", 2 GB pamięci RAM typu DDR3. Do dyspozycji użytkownika oddano złącza HDMI oraz Display Port, 1 port RS-232 oraz 1 port RS-485, 4 porty USB oraz 1 złącze SATA umożliwiające instalację dysku twardego. W komputerze znajdują się również dwa sloty rozszerzeń Full-size miniPCIe (PCIe 2.0) obsługujące mSATA / SIM card oraz dwie karty sieciowe (Realtek RTL8111E oraz Marvel 88E6172).
  • UNO-2483G / UNO-2473G - te modele to największe z komputerów w tej serii. Ich wymiary to 252×149×62 mm, a one same zawierają procesory Intel Core i7-4650 ULT 1,7 GHz lub i3-4010U ULT 1.7 GHz. Są to jednostki zapewniające również największy wybór dostępnych procesorów, ponieważ mogą występować także z Intel Celeron 2980U ULT 1,6 GHz oraz Atom E3845 1,91 GHz. Komputery te wyposażone są w 8 GB pamięci RAM, a do dyspozycji użytkownika oddają złącza video HDMI oraz VGA, aż 4 karty sieciowe, 4 porty USB (w tym 2 porty USB 3.0), 2 porty SATA umożliwiające instalację dysków twardych, 1 port mSATA oraz 2 złącza RS-232 i 2 złącza konfigurowalne RS-422/485. Ze względu na rozmiar użytkownik może wykorzystać aż 3 sloty rozszerzeń Full-size miniPCIe (PCIe 2.0) obsługujące mSATA / SIM card.

Wszystkie z powyższych jednostek mogą pracować w temperaturach od -20 do 60°C oraz mają możliwość montażu zarówno ściennego, jak i w systemie VESA.

Fot. 2.

Oprócz bogatego wyposażenia wymienionego powyżej, seria UNO-2000 to także doskonale przystosowane komputery do pracy w warunkach przemysłowych. Wszystkie urządzenia z tej rodziny odporne są na tzw. skoki i zakłócenia napięcia zasilania oraz zagrożenia związane z wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD). Dodatkowym zabezpieczeniem jest układ chroniący jednostki przed uszkodzeniem w przypadku niepoprawnego podłączenia zasilania (odwrotna polaryzacja).

Kolejną przemysłową cechą serii UNO-2000 są karty sieciowe wspierające tryb pracy zwany "teaming". W praktyce oznacza to, że mogą one zostać tak skonfigurowane, aby jeden port przejął rolę drugiego w przypadku awarii/wyłączenia się pierwszego.

Opcjonalnie niektóre komputery serii UNO-2000 mogą być wyposażone w zintegrowany na płycie kontroler RAID 0/1 (zawsze też istnieje możliwość dołożenia tego kontrolera z wykorzystaniem jednego ze slotów rozszerzeń), co po stworzeniu macierzy dyskowej zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych i gromadzonych danych.

Wszystkie komputery z tej rodziny są również kompatybilne z oprogramowaniem SUSIAccess. Jest to preinstalowane oprogramowanie w rozwiązaniach typu embedded bazujące na funkcjonalności tzw. chmury. W praktyce jest to narzędzie umożliwiające scentralizowanie zarządzenia wszystkimi jednostkami z zainstalowanym oprogramowaniem SUSIAccess. Dzięki niemu użytkownik może zdalnie włączać/wyłączać poszczególne urządzenia (funkcja wake-on-LAN), może ustawić funkcje powiadomienia e-mail/SMS o procesach, awariach i zdarzeniach, ma możliwość pełnego monitoringu pracy komputerów (podgląd temperatur na poszczególnych komponentach - procesor, dysk itp.) oraz może konfigurować daną jednostkę przez zdalny pulpit.

Rodzina opisanych komputerów UNO-2000 to doskonały przykład, w jaki sposób można rozbudować funkcjonalność urządzeń kompaktowych. Dzięki nowej technologii Advantech iDoor każdy użytkownik może stosunkowo łatwo dostosować jednostkę komputerową do swoich potrzeb czy też istniejącej już aplikacji. Zapraszamy zatem do zapoznania się z ofertą CSI i wypróbowania nowych, konfigurowalnych komputerów kompaktowych firmy Advantech.

CSI Computer Systems for Industry
www.csi.pl