wersja mobilna
Online: 402 Poniedziałek, 2017.01.23

Technika

Kontroler interfejsu pomiarowego GPIB (IEEE-488) na szynę USB

czwartek, 23 lipca 2009 14:19

Interfejs pomiarowy GPIB znany również pod nazwą normy IEEE-488, mimo długiej historii, jest wciąż bardzo popularnym standardem i rozwiązaniem pozwalającym łączyć profesjonalną aparaturę w zestawy do automatycznego przeprowadzania pomiarów i automatycznego testowania.

Znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle – podczas produkcji lub selekcji wyrobów, a także w badaniach naukowych, medycznych, certyfikacyjnych i wielu innych. W zasadzie wszystkie profesjonalne urządzenia pomiarowe, diagnostyczne i testujące są wyposażane w interfejs GPIB.

Jednostką sterującą zestawami aparatury pomiarowej jest najczęściej komputer klasy PC wyposażony w kartę kontrolera szyny GPIB. Wysokiej jakości karty tego typu produkuje od dawna firma Adlink – są to karty uniwersalne (standard PCI i niskoprofilowe PCI) o nazwie LPCI- 3488A. Karty te są bardzo przydatne, ale ich ograniczeniem jest konieczność zamontowania w gnieździe PCI płyty głównej komputera. Zawęża to możliwość ich stosowania do komputerów stacjonarnych. Ostatnio jednak firma Adlink Technology wprowadziła do oferty moduł USB-3488A, który jest zewnętrznym kontrolerem interfejsu IEEE-488 GPI

podłączanym do interfejsu USB komputera. 

Może on być traktowany jako konwerter GPIB na USB. Moduł jest wyposażony w kabel USB o długości 2 metrów i ma w obudowie standardowe 24-stykowe złącze IEEE-488. Pozwala to na bezpośrednie połączenie urządzeń pomiarowych z interfejsem GPIB do komputerów stacjonarnych i laptopów bez korzystania ze specjalnego kabla GPIB. Dzięki właściwości plug-and-play urządzenia pomiarowe mogą być przyłączane i odłączane bez wyłączania komputera.

Moduł nie potrzebuje zewnętrznego źródła zasilania i jest w pełni kompatybilny ze specyfikacjami USB 2.0, IEEE 488.1 oraz IEEE 488.2. Urządzenie USB-3488A dostarczane jest z pełnym oprogramowaniem, włącznie ze sterownikiem API dla systemów Microsoft Windows Vista/ XP/2000/2003 Server, kompatybilnym binarnie z biblioteką GPIB-32.DLL firmy National Instruments. Wszystkie programy napisane w oparciu o tę bibliotekę będą wykonywane bez konieczności modyfikacji. 

Obsługiwana jest także biblioteka VISA, aby zapewnić kompatybilność z aplikacjami wykorzystującymi tę bibliotekę. Dostarczone oprogramowanie umożliwia obsługę programową karty za pomocą Microsoft VB, VC++, VB.NET i C#.NET, Borland BDB i Delphi oraz National Instruments LabVIEW i LabWindows/CVI.Wbudowany kontroler GPIB został zrealizowany przez Adlinka w układzie FPGA. Dzięki temu poprawiono błędy występujące w produkowanych seryjnie układach kontrolerów GPIB oraz zapewniono kompatybilność sprzętową i programową z produkowanymi przez firmę kartami kontrolerów GPIB - PXI-3488 oraz LPCI-3488A.

Konwerter umożliwia podłączenie do 14 urządzeń pomiarowych z interfejsem IEEE-488.2 i zapewnia szybkość transferu GPIB do 1,2 MB/s. Na wejściu magistrali GPIB ma układ FIFO o pojemności 32kB, buforujący operacje zapisu i odczytu. Wymiary modułu wynoszą 81,6 × 61,5 × 27,8 mm (L×W×H). Jest wykonany w technologii bezołowiowej (RoHS), zasilany przez interfejs USB i pobiera typowo 190mA (maksymalnie do 500mA). 

Temperatura pracy wynosi od 0 do 55°C. Konwerter USB-3488A testowany był z następującymi urządzeniami: Agilent DSO3062A, DSO6032A, DSO6054A (oscyloskopy), 33250A (generator sygnałów), 34401A (DMM), 34980A (wielofunkcyjny zestaw pomiarowy), Keithley 2000 (DMM), Fluke 5720A (wielofunkcyjny kalibrator) oraz HP A4396A (analizator widma) i 8644b (generator sygnałów). Urządzenie pozwala na łatwe zestawienie układu pomiarowego z użyciem komputera typu notebook czy laptop, co zwiększa mobilność takiego stanowiska. Daje także korzyści przy wykorzystaniu z komputerami stacjonarnymi, ponieważ eliminuje konieczność ingerowania do wnętrza komputera, umożliwia łatwe przenoszenie do różnych komputerów oraz eliminuje konieczność zastosowania specjalnego kabla GPIB

USB-3488A jest świetnym uzupełnieniem oferty firmy Guru Control Systems w zakresie urządzeń GPIB obejmującej oprócz niego także cieszące się uznaniem karty kontrolerów LPCI-3488A oraz kable o długościach 1, 2, 4 i 8 metrów. Konwerter jest dostępny w Guru Control Systems, który jest autoryzowanym dystrybutorem produktów Adlink Technology w Polsce od ponad 12 lat. Więcej informacji o urządzeniu USB-3488A oraz możliwość bezpośredniego zamówienia produktu dostępna jest pod adresem: http://sklep.kamlab.pl/ usb3488a/produkt/2164.html.

Guru Control Systems 

ul. Słomińskiego 1, 00-204 Warszawa 

tel. 022 831 10 42, faks 022 831 10 42 

info@guru.com.pl 

http://www.guru.com.pl, http://www.kamlab.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Zintegrowany, bezdotykowy system do pomiarów liniowych

2017-01-20   | Bosch Rexroth Sp. z o.o.
Zintegrowany, bezdotykowy system do pomiarów liniowych

System pomiarowy IMS-A firmy Bosch Rexroth, który wbudowywany jest w prowadnice liniowe, pozwala na wykrywanie położenia bezwzględnego z dokładnością do ±3 µm. Dzięki pomiarom wykonywanym metodą indukcyjną, IMS-A działa bez konieczności fizycznego kontaktu, przez co jest odporny na zanieczyszczenia, wibracje i wstrząsy, a także nie ulega zużyciu.
czytaj więcej

Przenośny analizator gazów Lancom 4 w nowej wersji

2017-01-20   |
Przenośny analizator gazów Lancom 4 w nowej wersji

Ametek Land, producent systemów monitorowania sprawności procesów spalania i poziomu zanieczyszczenia środowiska informuje o wprowadzeniu kilku innowacji do przenośnego analizatora gazu Lancom 4, mających na celu ułatwienie jego obsługi. Oprogramowanie Insight do akwizycji danych i zdalnej kontroli przyrządu z poziomu komputera PC jest teraz dostępne nieodpłatnie.
czytaj więcej

Nowy numer APA