Przetworniki Emersona monitorują gazyfikację biomasy w Elektrowni Stalowa Wola

| Technika

W elektrowni w Stalowej Woli, w której do produkcji energii cieplnej i elektrycznej wykorzystuje się biomasę, od niedawna pracują bezprzewodowe przetworniki temperatury dostarczone przez firmę Emerson. Zostały one wykorzystane w systemie monitoringu temperatury powierzchni zasilanego gazem ziemnym przedpaleniska, w którym biomasa, najczęściej w postaci odpadów drzewnych, jest zgazowywana w temperaturze od 280 do 360°C.

Przetworniki Emersona monitorują gazyfikację biomasy w Elektrowni Stalowa Wola

Fot. 1. Dwa przetworniki temperatury zainstalowane na obrotowej komorze przedpaleniska dostarczają pomiary z czujników co 30s

Zgazowana biomasa jest następnie spalana w komorze fluidalnej, a spaliny uzyskane w ten sposób przechodzą przez komorę paleniskową i zasilają kocioł. Monitoring temperatury powierzchni przedpaleniska jest konieczny zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i w celu kontroli przebiegu samego procesu.

Gdy temperatura podgrzewania biomasy przekroczy maksymalny dopuszczany poziom, operator musi ją regulować, zmieniając np. ilość powietrza doprowadzanego do palnika lub w sytuacjach krytycznych całkowicie wstrzymując dopływ paliwa.

Fot. 2. Trzeci przetwornik, zamontowany w pobliżu komory, pełni rolę rutera sieci bezprzewodowej

Ponieważ komora przedpaleniska obraca się, a w jej otoczeniu występują pyły i inne zanieczyszczenia, najbardziej optymalnym rozwiązaniem w zakresie transmisji pomiarów z czujników temperatury zamontowanych na przedpalenisku okazało się wdrożenie łączności bezprzewodowej. Zrealizowano to z wykorzystaniem dwóch bezprzewodowych przetworników temperatury Rosemount.

W pobliżu komory zamontowano też trzeci przetwornik, który pełni rolę rutera i dodatkowo mierzy temperaturę otoczenia. Wyniki pomiarów z czujników na komorze przedpaleniska są przesyłane do systemu sterowania Emerson Ovation, który kontroluje proces gazyfikacji biomasy.

Czujniki oraz przetworniki zainstalowano w Elektrowni Stalowa Wola w czasie rutynowego, dwudniowego wyłączenia z ruchu omawianej instalacji. Kierownictwo Elektrowni rozważa też w przyszłości montaż kolejnych czujników w obrębie komory przedpaleniska w celu jeszcze lepszej kontroli pracy tego urządzenia. (ZP)

Zobacz również