wersja mobilna
Online: 333 Środa, 2017.01.18

Automaticon 2016

Czynniki zwiększające żywotność siłowników pneumatycznych

poniedziałek, 22 lutego 2016 11:18

Siłowniki pneumatyczne to podstawowe elementy pneumatyki stosowane w automatyzacji procesów produkcyjnych we wszystkich gałęziach przemysłu. Najczęściej stosowanym kryterium podziału siłowników jest rodzaj ruchu roboczego. Zgodnie z nim mamy siłowniki liniowe jednostronnego działania i dwustronnego działania. Drugim często stosowanym kryterium podziału jest występowanie tłoczyska - mamy zatem siłowniki tłoczyskowe i beztłoczyskowe.

Niezależnie od rodzaju siłownika bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad doboru i użytkowania, co pozwoli na maksymalnie efektywne wykorzystanie siłownika a co za tym idzie - na redukcję niepotrzebnych kosztów związanych z regeneracją lub wymianą urządzeń na nowe. Po pierwsze - zdecydowana większość użytkowników montuje siłowniki w liniach, gdzie ciśnienie wynosi 10 barów.

Takie ciśnienie jest oczywiście dopuszczalne, aby jednak maksymalnie wydłużyć żywotność siłownika, powinno się stosować ciśnienie o wartości 6,3 bara. Kolejne ważne czynniki to czystość i jakość sprzężonego powietrza, dlatego zdecydowanie zaleca się osuszenie powietrza i oczyszczenie go do min. 5 µm.

Z idealnym układem pneumatycznym mamy do czynienia wtedy, gdy jego częścią jest stacja przygotowania sprężonego powietrza zamontowana tuż przed maszyną. Przy takim układzie oczyszczone powietrze ma minimalnie krótki odcinek do pokonania. Ponadto sprężone powietrze powinno być lekko smarowane, co zmniejszy tarcia wewnętrzne uszczelnień i wydłuża ich żywotność.

Jest to bardzo istotny aspekt, ponieważ najczęstszym problemem, jeśli chodzi o prawidłową pracę siłowników pneumatycznych i ich trwałość, jest właśnie zużywanie się uszczelnień. Przy zakupie warto zatem zwracać szczególną uwagę na materiał, z jakiego są one wykonane. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami są: popularny NBR, czyli kauczuk nitrylowo-butadienowy, PU - poliuretan, viton.

Istotne jest również to, aby siłownik był dobrze dobrany do danej aplikacji (najtańsze rozwiązanie nie równa się najlepsze), dlatego na rynku mamy dostępnych tak dużo różnych modeli. Gdy mamy do czynienia z klasyczną aplikacją, możemy stosować siłowniki o standardowych parametrach, ze standardowymi uszczelnieniami, gdy jeden siłownik pracuje w warunkach ciężkich, o dużym zapyleniu, możemy zdecydować o zastosowaniu droższych rozwiązań, np. siłowników ze zgarniaczem.

Siłowniki te zostały zaprojektowane z myślą o maszynach pracujących w trudnych warunkach. Wyróżnia je wśród innych siłowników zmodyfikowana konstrukcja przedniej pokrywy. Umieszczony zgarniacz z mosiądzu/tworzywa sztucznego na bieżąco oczyszcza tłoczysko z zabrudzeń, takich jak: pyły, glinka, gips oraz zabezpiecza przed uszkodzeniem mechanicznym uszczelnienie tłoczyska. Siłowniki ze zgarniaczem sprawdzają się więc w warunkach dużego zapylenia i zanieczyszczeń w procesie produkcji, np. w cementowniach i betoniarniach.

Siłowniki ze zgarniaczem D32÷125 (ISO6431/15552) standardowo posiadają uszczelnienia tłoczyska z NBR i uszczelnienie tłoka z PU Jest możliwość zastosowania uszczelnień z Vitonu do pracy w temperaturze +150°C ; są dostępne w wersji z jednostronnym tłoczyskiem i dwustronnym tłoczyskiem. Ponadto dostępny jest szeroki wybór osprzętu umożliwiającego mocowanie siłownika w dowolnych położeniach.

Standardowe siłowniki pneumatyczne są zgodne z normą ISO 15552, są zatem w pełni zamienne. Czynnikami, które ostatecznie decydują o wyborze właściwego modelu, są oczywiście: cena, funkcjonalność, parametry techniczne, rodzaj uszczelnień, jak również termin realizacji zamówienia na konkretny model o konkretnej średnicy i skoku.

Zamówienia na siłowniki z profilu produkcji Pneumat System są realizowane w ciągu 24 godzin od daty złożenia zamówienia. Firma wykonuje również regenerację i modernizację siłowników oraz wykonania niestandardowe. Pełna oferta w sklepie internetowym znajduje się na stronie www.pneumat.com.pl.

Dariusz Pachura
Prezes zarządu
Pneumat System Sp. z o.o.
www.pneumat.com.pl

 

Firmy w artykule

zobacz wszystkie Nowe produkty

Precyzyjny 32-kanałowy system monitorowania temperatury o dokładności ±0,12°C

2017-01-17   |
Precyzyjny 32-kanałowy system monitorowania temperatury o dokładności ±0,12°C

VTI Instruments wprowadza do oferty 32-kanałowy system monitorowania temperatury RX1032 współpracujący z termoparami, charakteryzujący się bardzo dużą dokładnością i szybkością próbkowania. Jest on dostarczany w postaci niewielkiego modułu nadającego się idealnie do zastosowań w większości wymagających środowisk pracy.
czytaj więcej

Karta sieciowa CompactPCI Serial z dwoma portami optycznymi SFP+ 10 Gigabit Ethernet

2017-01-17   |
Karta sieciowa CompactPCI Serial z dwoma portami optycznymi SFP+ 10 Gigabit Ethernet

Firma EKF rozszerza ofertę kart do systemów CompactPCI Serial o nową kartę sieciową oznaczoną symbolem SN5-TOMBAK, wyposażoną w dwuportowy kontroler 10 Gigabit Ethernet z portami optycznymi SFP+. Jest to karta formatu single-size Eurocard 3U 4HP (160 x 100 mm²) z wbudowanym kontrolerem Intel 82599ES znanym z małych opóźnień, niezawodności i elastyczności konfiguracji.
czytaj więcej

Nowy numer APA