wersja mobilna
Online: 850 Wtorek, 2016.12.06

Technika

Efektywna komunikacja sieciowa

wtorek, 22 maja 2012 13:32

Wymagania związane z dużą ilością przesyłanych danych oraz rosnącymi prędkościami transmisji w sieciach przemysłowych stale się zwiększają. Jako odpowiedź na to wyzwanie Weidmüller oferuje zestaw aktywnych, dopasowanych do siebie komponentów Industrial Ethernet, które umożliwiają tworzenie różnorodnych sieci pracujących w warunkach przemysłowych.

Rys. 1. Zewnętrzny moduł pamięci do konfigurowania switchy

Przyczyną wzrastających ilości danych i idącego za tym zapotrzebowania na zapewnienie zwiększonych możliwości transferu leży w coraz większej ilości zastosowań multimedialnych - m.in. związanych z wizualizacją procesów. Skutkiem tego w zakładach przemysłowych tworzone są sieci gigabitowe o dużych przepustowościach.

Wysoko wydajne switche ethernetowe firmy Weidmüller spełniać mogą funkcję ich centralnych komponentów. Szeroka oferta switchy programowalnych wykorzystywanych zarówno do tworzenia sieci redundantnych, jak i niezarządzalnych wariantów urządzeń do gigabitowych sieci przemysłowych, pozwala zaspokoić pod względem osprzętu znaczącą liczbę aplikacji systemów komunikacji przemysłowej.

Użytkownicy mogą wybierać pomiędzy switchami niezarządzalnymi 5-portowymi, przez wersje o różnych prędkościach transferu danych (Fast/Gigabit Ethernet) o maksymalnie 18 portach, po 9-portowy zarządzalny switch Full Gigabit.

Klient ma także możliwość wyboru łączonych wtyczek - dla przewodów miedzianych oraz światłowodów. Ponadto switche programowalne cechują się rozszerzonymi funkcjami zarządzania i bezpieczeństwa sieci o szczególnym znaczeniu dla przedsiębiorstwa.

URZĄDZENIA DO ZASTOSOWAŃ KOMUNIKACYJNYCH

Rys. 2. Różne aktywne komponenty firmy Weidmüller z zakresu sieci Industrial Ethernet

Switche gigabitowe są przeznaczone do zastosowań w sieciach o wysokiej dostępności. Mogą one być wykorzystywane zarówno w sieciach rozproszonych, jak i w instalacjach transmitujących duże ilości danych.

Uniwersalne zastosowania urządzeń są możliwe dzięki faktowi, że wspierają one wiele protokołów sieci przemysłowych bazujących na TCP/IP - np. Ethernet/IP, Modbus TCP, itd. Możliwe jest również zapewnienie wysokiej niezawodności i dostępności sieci dzięki tworzeniu redundantnych struktur pierścieniowych.

Switche zarządzalne pozwalają przykładowo łączyć sieci znajdujące się w wielu halach maszynowych, a w przypadku przerwania sieci, przywrócenie prawidłowej komunikacji zajmuje maksymalnie 20 ms.

Łatwą wymianę oraz przywrócenie konfiguracji switchy umożliwia zewnętrzny moduł pamięci plug-and-play (rys.1). Dzięki niemu zapewniona jest też duża dostępność danej instalacji.

ZASILANIE POWER OVER ETHERNET

Dzięki szerokiemu wachlarzowi rozwiązań w zakresie sieci Industrial Ethernet możliwy jest dobór właściwych komponentów do aplikacji specjalnych. Urządzenia PoE ( Power over Ethernet), takie jak: punkty dostępowe WLAN, telefony oraz kamery IP, mogą być zasilane ze switchy PoE.

Jednoczesne zasilanie wraz z przesyłaniem danych za pomocą jednego przewodu pozwala na zredukowanie kosztów okablowania. Switche PoE firmy Weidmüller są zasilane napięciem 24 V i mogą dostarczać energię do urządzeń ethernetowych o poborze mocy do 30 W.

Użytkownicy oszczędzają tym samym na dodatkowym zasilaniu napięciem 48 V. Również nowe moduły sieci Industrial Ethernet WLAN można zasilać przez interfejs PoE lub alternatywne redundantne podłączenia zasilania. Stosowanie takich punktów dostępowych jest szczególnie zalecane w przypadku aplikacji ruchomych oraz pracujących w trudno dostępnym otoczeniu.

Moduł WLAN pracować może jako: access point, bridge lub client. Podłączenie go do istniejącej infrastruktury następuje za pomocą przewodu zasilającego i jednocześnie przesyłającego dane (PoE). Połączenie większej liczby modułów umożliwia zasilanie również innych układów. W ten sposób mogą być bezzakłóceniowo sterowane na przykład autonomiczne systemy transportowe (AGV - Automated Guided Vehicles).

PROSTA INTEGRACJA URZĄDZEŃ Z PORTAMI SZEREGOWYMI

W przypadku wykorzystania urządzeń z interfejsami szeregowymi, można je w prosty i szybki sposób zintegrować, wykorzystując konwertery Industrial Serial - Ethernet. Stosowane mogą one być w przypadku różnorodnych urządzeń (sterowniki, czujniki, urządzenia pomiarowe, silniki, napędy, czytniki kodów kreskowych), które wyposażone są w porty szeregowe RS-232, RS-422 lub RS-485.

Dzięki możliwości integracji z sieciami Ethernet już wykorzystywanych w systemach automatyki przemysłowej, użytkownik ma zapewnione bezpieczeństwo inwestycji. Kolejną zaletą konwerterów jest fakt, że urządzenia te mają możliwość zdalnej obsługi. Dzięki dwóm portom ethernetowym, z których korzystać można jak ze switcha, minimalizowane są również koszty okablowania.

PODSUMOWANIE

Dzięki wszechstronnej ofercie w zakresie urządzeń do sieci Industrial Ethernet firma Weidmüller może sprostać wielu wyzwaniom stojącym przed jej klientami, zapewniając możliwość tworzenia efektywnych systemów komunikacyjnych do zastosowań przemysłowych.

Weidmüller
www.weidmuller.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Box PC do aplikacji kolejowych

2016-12-06   | CSI Computer Systems for Industry
Box PC do aplikacji kolejowych

ARS-2110 firmy Advantech to komputer kompaktowy pracujący na czterordzeniowym procesorze Intel Atom E3845 z częstotliwością taktowania 1,91 GHz. Jednostka ma jedno gniazdo pamięci SO-DIMM i obsługuje do 4 GB pamięci RAM DDR3L. Dane można zapisać również na dysku mSATA. Komputer z chłodzeniem pasywnym ma możliwość wyświetlania dwóch niezależnych obrazów poprzez porty VGA i DVI do maksymalnej rozdzielczości 2560 x 1600.
czytaj więcej

Złącza wojskowe mag-Net do montażu na tkaninach

2016-12-06   |
Złącza wojskowe mag-Net do montażu na tkaninach

TT Electronics dodaje do oferty nowy typ złącza wojskowego o nazwie mag-Net, przeznaczonego do transmisji mocy i danych. Jest to złącze typu auto-align przystosowane do montażu na tkaninach zgodnie z C4I2 MIL-spec.
czytaj więcej

Nowy numer APA