wersja mobilna
Online: 598 Sobota, 2017.10.21

Technika

Miasteczko M2M zaktywizuje rynek klientów indywidualnych

wtorek, 19 marca 2013 11:45

Orange uruchamia pierwszy w Polsce internetowy portal m2mcity.orange.pl skupiający ofertę dostawców ciekawych i praktycznych rozwiązań telemetrycznych, przeznaczonych zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla małych firm. Celem tej platformy jest ułatwienie partnerom Orange dotarcia do potencjalnych klientów oraz umożliwienie skorzystania z globalnej, szeroko rozpoznawanej marki operatora.

Uruchomienie portalu m2mcity.orange.pl to jedno z działań, realizujących strategię kanału sprzedaży M2M Orange na lata 2013-2016. Operator wyszukuje partnerów będących ekspertami w danej dziedzinie i tworzy dedykowaną dla ich rozwiązań ofertę telekomunikacyjną.

W ten sposób partnerzy zyskują wsparcie globalnej marki, uczestniczą we wspólnych programach marketingowych, jak też biorą udział w dużym, rozpoznawalnym i uznanym na rynku projekcie. Portal powstał we współpracy z Orange Labs, będącym częścią międzynarodowej sieci badawczo - rozwojowej Orange na 4 kontynentach.

Adam Tychmanowicz

prezes zarządu,
Neptis S.A.

Nasza firma jest operatorem systemu monitoringu pojazdów Flotis.pl oraz komunikatora dla kierowców Yanosik.pl. W terminalach Flotis.pl wykorzystujemy karty SIM kupowane w hurtowych ilościach od Orange. Partnerstwo z Orange pozwala nam na uzyskanie lepszych cen zakupu i możliwość negocjowania indywidualnych warunków współpracy bezpośrednio z naszym opiekunem.

Natomiast Yanosik to nie tylko rozwiązanie terminalowe wykorzystujące karty Orange, ale i aplikacja na telefony komórkowe, która jest połączeniem komunikatora dla kierowców z nawigacją wykorzystującą informacje o aktualnym natężeniu ruchu na drogach.

Przy tej działalności mamy ogromne wsparcie od Orange przy kontaktach z poszczególnymi dostawcami telefonów komórkowych - ta współpraca ułatwia nam przede wszystkim uzyskanie telefonów do przeprowadzania testów oraz wsparcia merytorycznego bezpośrednio od producentów.

Portal M2M City będzie platformą wymiany informacji oraz miejscem umożliwiającym zapoznanie się z ofertą partnerów Orange, dający możliwość wymiany doświadczeń. Nie będzie to jednak tylko sklep internetowy - jak podkreślają przedstawiciele operatora odpowiedzialni za uruchomienie portalu.

Sprzedaż rozwiązań M2M, wiąże się z koniecznością wyboru specjalnie dobranych urządzeń oraz ich konfiguracją pod konkretne potrzeby użytkownika i ustaleniem planu taryfowego. W tym właśnie zakresie pomocna będzie rada eksperta reprezentującego partnera operatora.

Piotr Jarosz

Dyrektor Rozwoju Sprzedaży,
Orange Polska

Rynek rozwiązań M2M rozwija się bardzo dynamicznie, natomiast już wkrótce nastąpi jego eksplozja. Ma to związek z szybkim rozwojem urządzeń, które potrafią komunikować się ze światem. Wystarczy zauważyć, że już teraz w wielu mieszkaniach jest więcej urządzeń podłączonych do bezprzewodowego routera, niż mieszkańców w domu.

Pojawiają się kolejne kategorie urządzeń, do których można włożyć kartę SIM, ostatnio popularne stają się na przykład aparaty fotograficzne. Natomiast uważam, że już wkrótce większość sprzedawanych urządzeń, także AGD, będzie wyposażonych w rozwiązania M2M. Wtedy będzie można mówić o pełnym rozwoju technologii M2M.

WESPÓŁ W ZESPÓŁ

Tak jak bardzo ważna jest rola doradcza partnerów w procesie sprzedaży rozwiązań M2M użytkownikom końcowym, tak po stronie Orange powstał dedykowany zespół odpowiedzialny za wspieranie partnerów uczestniczących w projekcie M2M City oraz budowanie atmosfery sprzyjającej rozwojowi i sprzedaży usług M2M.

Zadaniem zespołu jest przede wszystkim dobór i weryfikacja partnerów, aby oferować użytkownikom tylko sprawdzone i wiarygodne rozwiązania, aby zminimalizować ryzyko nieuprawnionego wykorzystania przesyłanych danych.

Zespół Orange jest także odpowiedzialny za zarządzanie publikowanymi informacjami o ofercie partnera i promocję portalu. Administratorzy będą także odpowiedzialni za moderowanie obecnego w portalu forum oraz bazy wiedzy dla użytkowników i partnerów.

Inteligentne urządzenia mogą komunikować się z użytkownikami, dostarczając informacji w różnym zakresie:

Monitoring zwierząt

Pozwala natychmiast określić położenie np. naszego psa lub kota dzięki wbudowanemu modułowi GPS. Ma dodatkowe funkcje, takie jak alarm wykrycia ruchu lub wyjścia poza dozwoloną strefę. Idealny do monitorowania zwierząt w trakcie wypraw, kempingów i innych tego typu aktywności.

Monitoring personalny

Urządzenie z odbiornikiem GPS, które na bieżąco przesyła lokalizację danej osoby czy informacje alarmowe. Może mieć przycisk "Panic Button" do powiadamiania trzech dowolnych numerów komórkowych o sytuacji alarmowej. Ma też funkcję cichego wdzwonienia się w urządzenie i nasłuch poprzez wbudowany mikrofon.

Monitoring samochodu

Komunikator zainstalowany w pojeździe zbiera z czujników wszelkie istotne parametry, następnie przesyła je na serwer, gdzie są magazynowane i przetwarzane. Łączność z serwerem zapewniona jest dzięki sieci GSM. Rozwiązanie dla firm, które chcą mieć pełną kontrolę i monitorować stan bieżący floty pojazdów poruszających się w kraju i za granicą.

Wezwanie SOS

Terminal zamontowany w samochodzie pozwoli w razie wypadku na natychmiastowe nawiązanie połączenia telefonicznego. Nawet jeśli pasażerowie nie są w stanie mówić, system ten utworzy wiadomość alarmową, która zawierać będzie dokładną lokalizację pojazdu, czas wypadku, kierunek jazdy i opis pojazdu.

Monitoring domu

Skutecznym sposobem na odstraszenie złodziei jest inteligentny monitoring domu oraz wokół terenu. Może on zapobiec wandalizmowi, dewastacjom oraz stać się przydatnym materiałem dowodowym dla policji. Można liczyć na niego wyjeżdżając na wakacje lub gdy nasz dom stoi z dala od innych.

Inteligentny dom - Smart Home

Budynek w którym zainstalowano system różnego typu czujników i detektorów, podłączonych do jednostki centralnej. Pozwala na efektywne zarządzanie wszystkimi instalacjami w obrębie budynku. Inteligentny budynek automatycznie dostosowuje ustawienia m.in. systemów ogrzewania, oświetleniowych, alarmowych i innych.

Smart metering

System pomiarowy stosowany w sieciach energetycznych, gazowych i wodno-kanalizacyjnych) przy pomocy tzw. inteligentnych liczników. Umożliwiają one obustronną, zdalną transmisję danych - od dostawcy energii do licznika, jak i z licznika do dostawcy.

Telemedycyna

Zastosowanie nowych technologii umożliwia przełamywanie geograficznych barier, pozwalając na wymianę specjalistycznych informacji medycznych i telediagnostykę. Znajduje też zastosowanie w środowisku chirurgicznym, które telemedycynę wykorzystuje do prowadzenia operacji "na odległość".

KORZYŚCI DLA PARTNERÓW

Fot. 1. W strukturach Orange funkcjonuje dedykowany zespół odpowiedzialny za wsparcie partnerów uczestniczących w programie M2Mcity.

Jednym z celów przyświecających uruchomieniu portalu m2mcity.orange.pl jest szeroko pojęta edukacja w zakresie możliwości wykorzystania rozwiązań telekomunikacyjnych do usprawnienia życia i zwiększenia jego komfortu. Dotychczas znalezienie dobrego, odpowiadającego użytkownikowi końcowemu rozwiązania było dość trudne. Usługi te są świadczone przez małe firmy i nie są wspierane szerokimi kampaniami marketingowymi.

Portal ułatwia partnerom dotarcie do klientów, przy wsparciu zaufanej i rozpoznawalnej marki Orange. Nie bez znaczenia jest również przystępna cenowo oferta. Dzięki obecności na portalu partnerzy mogą zachęcić klientów do zapoznania się ze szczegółami oferowanych przez nich rozwiązań i usług. Klienci będą mogli również porównywać funkcjonalności i sprawdzić, na ile odpowiadają ich potrzebom.

Umożliwia to zarówno witryna prezentująca poszczególne rozwiązania, jak też forum wymiany wiedzy i doświadczeń. Orange planuje także prowadzenie działań marketingowych skierowanych do poszczególnych grup potencjalnych odbiorców. Dotychczasowe doświadczenia i entuzjastyczne przyjęcie przez użytkowników, którzy zdecydowali się skorzystać z inteligentnych urządzeń M2M, prognozują rozwój tej branży w najbliższych latach.

 

Firmy w artykule

zobacz wszystkie Nowe produkty

Komputery Automation PC 910 z procesorami Intel Xeon

2017-10-20   | B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
Komputery Automation PC 910 z procesorami Intel Xeon

Firma B&R oferuje komputery Automation PC 910 w wersjach z procesorem Intel Xeon. Nowa architektura zapewnia nawet 50-procentowy wzrost wydajności w porównaniu do poprzednich procesorów z serii Core i. Nowy, czterordzeniowy procesor Xeon daje komputerom Automation PC 910 moc obliczeniową, która była wcześniej zarezerwowana dla dużych serwerów.
czytaj więcej

Szybki i precyzyjny czujnik wilgotności z interfejsem 4...20 mA

2017-10-20   |
Szybki i precyzyjny czujnik wilgotności z interfejsem 4...20 mA

AquaXact 1688 to szybki i precyzyjny czujnik wilgotności opracowany przez firmę Servomex, zawierający wymienny sensor z tlenku glinu. Mierzy on temperaturę punktu rosy i zawartość H2O w ppm m.in. w komorach rękawicowych, stacjach separacji powietrza, instalacjach przetwarzania gazu ziemnego, przemyśle półprzewodnikowym i farmaceutycznym, produkcji etylenu i wielu innych zastosowaniach.
czytaj więcej

Nowy numer APA