Zaprojektuj etykieciarkę!

| Technika

Automatyczny, karuzelowy aplikator etykiet cechujący się wysoką wydajnością i możliwością etykietowania niemal dowolnych opakowań - to opisywany w artykule projekt. Urządzenie bazuje na systemie automatyki dostarczonym przez firmę Schneider Electric.

Zaprojektuj etykieciarkę!

Rys. 1. Architektura automatyki

Rotująca maszyna etykietująca w jednym cyklu może nanosić do 6 etykiet na dowolne miejsce na opakowaniu. Talerzyki urządzenia są wyposażone w serwonapędy, dzięki czemu maszyna może w dowolny sposób zmieniać pozycję opakowania podczas procesu - operator może z łatwością zaprogramować sekwencję ruchu opakowania. Aplikator może z doskonałą jakością nanosić nawet transparentne etykiety z PP na szklane butelki.

Maszyna jest wyposażona w zaawansowane systemy pozycjonujące, dużo bardziej precyzyjne niż zwykle używane systemy mechaniczne na paser w dnie butelki. Te cechy oraz inne pomysły na szybkie przezbrojenie urządzenia inspirowane SPED sprawiają, że ten system jest najbardziej użytecznym do precyzyjnego i wydajnego etykietowania dla przemysłu kosmetycznego oraz alkoholowego.

WYMAGANIA KLIENTA I ZAPROPONOWANE ROZWIĄZANIE

Rys. 2.

Lista wymagań stawianych przed dostawcą obejmowała zarówno techniczne, związane z produkcją, jak też warunkami związanymi z samą maszyną. Wśród nich były:

  • obsługa od 6 do 24 talerzyków napędzanych z serwosilnika,
  • wydajność od 6000 do 24000 opakowań na godzinę,
  • precyzja etykietowanie od ±0,6 mm dzięki precyzyjnym głowicom etykietującym,
  • stworzenie systemu przy ograniczonej ilości miejsca na elemencie rotującym do zamieszczenia serwosilników.

Dodatkowym wymogiem było zapewnienie jak najniższej ceny systemu.

Dlaczego Schneider Electric

  • Sprzęt spełniający wszystkie wymagania klienta
  • Kontakt z klientem w trakcie fazy projektu maszyny
  • Pomoc w doborze sprzętu i techniczna w trakcie uruchomieniu maszyny oraz przeszkolenie głównego automatyka
  • Rozwiązanie kluczowego problemu pozycjonowania opakowań bez względu na pozycję w jakiej wjechały na maszynę
  • Proste oprogramowanie MotionPro
  • Dobra cena

ZAPROPONOWANE ROZWIĄZANIE

Rys. 3. Edytor CAM

W celu zapewnienie dokładności i dynamiki w pozycjonowaniu opakowań na karuzeli zaproponowano najnowsze serwonapędy Schneider Electric Lexium32 współpracujące z silnikami BMH. Serwonapędy Lexium32 są sterowane za pomocą dedykowanego do nich sterownika kompaktowego BLC3. Ten ostatni wspiera synchroniczny protokół komunikacyjny CanMotion, który umożliwia synchronizację serwonapędów (w czasie 0,5 ms) i zapewnia ich pełną kontrolę.

Sterownik PLC BLC3 jest programowany za pomocą oprogramowania MotionPro i ma pełną bibliotekę bloków funkcyjnych, które przyśpieszają i ułatwiają proces programowania oraz uruchomienia maszyny. Z powodu małej ilości miejsca w szafie sterującej wszystkie elementy detekcji, sygnalizacji i przycisków są podłączone do modułu rozproszonych we/wy Advantys STB.

Advantys STB komunikuje się ze sterownikiem za pomocą standardowej komunikacji CanOpen. Kluczowy problem, czyli pozycjonowanie talerzyków, na których umiejscowione są opakowania, zostało zrealizowane za pomocą profilu CAM, co umożliwia sterownik BLC3 i protokół komunikacyjny CanMotion oraz edytor CAM wbudowany w oprogramowaniu MotionPro.

Schneider Electric
www.schneider-electric.pl