wersja mobilna
Online: 683 Piątek, 2017.08.18

Technika

Realizacja funkcji bezpieczeństwa w oparciu na przekaźnikach SIRIUS 3SK1 i 3SK2

wtorek, 14 lipca 2015 10:27

Firma Siemens, w ramach rozwiązań Safety Integrated, dysponuje wszechstronną ofertą układów sterowania, napędów oraz aparatury łączeniowej spełniających wszelkie wymagania związane z bezpieczeństwem funkcjonalnym maszyn. Oferta przekaźników bezpieczeństwa SIRIUS została rozbudowana o wersje programowalne z serii 3SK2. Przekaźniki te pozwalają na efektywniejszą realizację funkcji bezpieczeństwa i, wraz z przekaźnikami 3SK1, optymalnie tworzenie większości układów bezpieczeństwa.

Przekaźniki bezpieczeństwa SIRIUS 3SK są kluczowym elementem spójnego i niezawodnego łańcucha bezpieczeństwa. Bez względu na to, czy mowa o zatrzymaniu awaryjnym, kontroli osłon/drzwi, obsłudze kurtyn świetlnych, skanerów laserowych, czy nadzorze pulpitów do sterowania oburęcznego, przekaźniki bezpieczeństwa 3SK umożliwiają realizację tych funkcji w sposób optymalny zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym - aż do najwyższej kategorii bezpieczeństwa PL e/SIL 3. Dodatkowo wersje 3SK2 pozwalają na realizację bardziej zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa - takich jak na przykład ryglowanie osłon, funkcja mutingu czy selektywne wyłączanie.

SIRIUS 3SK mogą z powodzeniem zastąpić obecną od wielu lat na rynku serię 3TK. Charakterystyczną ich cechą jest modułowość. Dostępne są dwa typy jednostki podstawowej przekaźnika bezpieczeństwa serii 3SK1: Standard oraz Advanced. Na targach w Hanowerze Siemens zaprezentował należące do serii 3SK dwie nowe jednostki przekaźników programowalnych bezpieczeństwa 3SK2, rozszerzające możliwości tych poprzednich.

W przypadku wersji 3SK1 Standard możliwa jest rozbudowa o kaskadowo połączone moduły wyjściowe, natomiast wersja 3SK1 Advanced, poza pięcioma modułami wyjściowymi dołączanymi bezpośrednio, pozwala dodatkowo na dobudowanie pięciu modułów wejściowych (w przypadku wersji przekaźników bezpieczeństwa 3SK1 Advanced i programowalnych przekaźników bezpieczeństwa 3SK2 do przyłączania dodatkowych modułów stosuje się podstawy serii 3ZY).

Z kolei wersje 3SK2 pozwalają na rozszerzenie o moduły wyjściowe serii 3SK1 i/lub hybrydowe układy rozruchowe 3RM1 w maksymalnej liczbie 5 sztuk. Realizacja zwłoki czasowej możliwa jest w przypadku jednostek w wersji 3SK1 Advanced w następujących zakresach (odpowiednich dla konkretnych wersji urządzenia): 0,05-3 s, 0,5-30 s, 5-300 s. W większości przypadków przekaźniki 3SK mogą być zasilane napięciem 24 VDC, dostępne są jednak nieliczne wersje przekaźników 3SK1 zasilane napięciem 110-240 VAC/DC, jak również dedykowany moduł zasilacza.

Jednostki podstawowe 3SK1 pozwalają na prostą parametryzację z wykorzystaniem mikroprzełączników na frontowej ściance aparatów. Możliwy jest między innymi wybór rodzaju startu (automatyczny/monitowany) i wejścia (jedno-/dwukanałowe). W zależności od wersji, jednostki te mają wbudowane wyjścia półprzewodnikowe lub przekaźnikowe oraz dodatkowe wyjście sygnalizacyjne.

Siemens oferuje 3SK1 m.in. z 3 wyjściami bezzwłocznymi lub 4 wyjściami - 2 bezzwłocznymi i 2 zwłocznymi. Moduły wyjściowe mogą być wyposażone w 3 wyjścia o podwyższonej obciążalności lub 4 wyjścia standardowe z możliwością ustawiania trybu pracy zwłocznego/bezzwłocznego.

W przypadku trybu zwłocznego opóźnienie czasowe jest zgodne z ustawioną w jednostce podstawowej 3SK1. Moduły wejściowe dla jednostek podstawowych 3SK1 Advanced są wyposażone w dwa wejścia, które mogą pracować w dwóch trybach: jako jedno wejście 2-kanałowe lub jako dwa wejścia 1-kanałowe.

Zalety przekaźników w skrócie

3SK1:

 • prosta parametryzacja,
 • możliwość rozbudowy o dodatkowe wejścia i wyjścia,
 • kompaktowa obudowa,
 • zoptymalizowana liczba wersji.

3SK2:

 • duża liczba wejść,
 • możliwość rozszerzenia o dodatkowe wyjścia,
 • szeroki zakres funkcji,
 • intuicyjne oprogramowanie,
 • możliwość realizacji szerokiego zakresu funkcji bezpieczeństwa.

3RM1:

 • wysoka częstotliwość łączeniowa,
 • duża żywotność,
 • możliwość łatwego połączenia z przekaźnikami bezpieczeństwa 3SK,
 • oszczędność miejsca,
 • wersje standardowe i certyfikowane do realizacji funkcji bezpieczeństwa.

Przekaźniki programowalne 3SK2 to dwa typy: pierwszy to węższa (22,5 mm) jednostka wyposażona w 10 wejść (w zależności od specyfiki i konfiguracji obwodu do wejść tych mogą być podłączane czujniki jednolub dwukanałowe, liczba wejść rozpatrywanych jako dwukanałowe będzie proporcjonalnie niższa i maksymalnie będzie wynosiła w tym przypadku 5), dwa wyjścia półprzewodnikowe oraz jedno wyjście sygnalizacyjne.

Jednostka ta pozwala na realizację do 4 funkcji bezpieczeństwa. Drugi typ to jednostka podstawowa o szerokości 45 mm, która została wyposażona w 20 wejść oraz 4 wyjścia i 2 wyjścia sygnalizacyjne. Pozwala ona na realizację do 6 funkcji bezpieczeństwa. Dodatkowo większa jednostka ma wbudowany slot pamięci oraz wyświetlacz, z którego mogą być odczytane informacje diagnostyczne. Przekaźniki 3SK2 mogą być rozszerzone o panel diagnostyczny oraz moduł komunikacyjny Profibus pozwalający na podłączenie do nadrzędnego układu sterowania.

Programowanie przekaźników 3SK2 odbywa się z poziomu oprogramowania Safety ES (dawniej MSS ES). Oprogramowanie to służy również do programowania aparatów 3RK3. Zarówno przekaźniki bezpieczeństwa SIRIUS 3SK1, jak i przekaźniki programowalne SIRIUS 3SK2 mogą zostać łatwo przyłączone (za pomocą podstaw 3ZY) do hybrydowych układów rozruchowych 3RM1.

Hybrydowe układy rozruchowe łączą zalety elektromechanicznych i półprzewodnikowych styczników. Dzięki hybrydowej konstrukcji aparaty te osiągają dużą żywotność przy wysokiej częstotliwości łączeniowej oraz pozwalają zredukować straty łączeniowe, przez co nie ogrzewają otoczenia. Hybrydowe układy łączeniowe 3RM1 dostępne są w wersjach służących do rozruchu bezpośredniego lub nawrotnego (maksymalne obciążenia AC-3 - 7A, AC-1 - 10A), w wykonaniu certyfikowanym do realizacji funkcji związanych z bezpieczeństwem oraz w wykonaniu standardowym.

Przekaźniki bezpieczeństwa SIRIUS 3SK wraz z hybrydowymi układami rozruchowymi SIRIUS 3RM1 pozwalają na realizację większości układów związanych z bezpieczeństwem. Łatwa parametryzacja oraz programowanie, szeroki zakres funkcjonalności, a co za tym idzie zoptymalizowana liczba komponentów, znacznie ułatwiają dobór i montaż elementów.

Programowalne przekaźniki bezpieczeństwa 3SK2 - dzięki liczbie wejść i możliwości rozbudowy o moduły wyjściowe - pozwalają na realizację bardziej rozbudowanych i kombinowanych funkcji bezpieczeństwa. Dostępny jest również szereg materiałów informacyjnych ułatwiających projektowanie i wykorzystanie tych elementów w zakresie odpowiednich dla nich zastosowań.

Daniel Małż
Siemens

www.siemens.pl/sirius

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Przemysłowy komputer embedded z systemem operacyjnym Linux

2017-08-18   |
Przemysłowy komputer embedded z systemem operacyjnym Linux

Artila Electronics dodaje do oferty komputerów przemysłowych nowy model z mikroprocesorem ARM Cortex-A5 stanowiący rozszerzenie rodziny Matrix. Matrix-710 to komputer pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Linux (Kernel 4.9.x), mogący znaleźć zastosowanie w przemysłowych systemach sterowania, bramkach dostępowych i aplikacjach Smart Energy.
czytaj więcej

Kamera 1920 x 1080/60 fps do transportu kolejowego mogąca pracować na zewnątrz wagonów

2017-08-18   | ELMARK Automatyka Sp. z o.o.
Kamera 1920 x 1080/60 fps do transportu kolejowego mogąca pracować na zewnątrz wagonów

Do oferty kamer przemysłowych firmy Moxa trafiła nowa seria kamer do transportu kolejowego, zaprojektowanych do zastosowań na zewnątrz wagonów. Pełnią one dwie funkcje: pozwalają obsłudze pociągu upewnić się co do braku pasażerów w przejściach oraz dostarczają obraz dachu pociągu w razie pojawienia się problemów z pantografem.
czytaj więcej

Nowy numer APA