wersja mobilna
Online: 585 Wtorek, 2017.09.26

Technika

Nowe mechatroniczne rozwiązanie SEW-Eurodrive

wtorek, 01 marca 2016 11:18

Przez połączenie mechaniki, elektroniki i elektrotechniki otrzymujemy zaawansowane systemy mechatroniczne, które gwarantują redukcję TCO (całkowitych kosztów posiadania). W artykule przedstawiono tego typu rozwiązania - silniki z serii DRC firmy SEW-Eurodrive. Zapewniają one możliwość osiągania parametrów niedostępnych wcześniej, przy skutecznym zmniejszaniu zużycia energii elektrycznej - nawet powyżej klasy sprawności IE4.

Silnik synchroniczny z wirnikiem z magnesami trwałymi oraz zintegrowaną elektroniką o klasie sprawności IE4 i oszczędnością energii aż do 50% - to w skrócie charakterystyka nowego produktu z serii DRC firmy SEW-Eurodrive. Silnik serii DRC uzupełnia portfolio mechatronicznego systemu napędowego jako wyjątkowo elastyczne rozwiązanie, które umożliwia montaż z różnego typu przekładniami. Może on być montowany bezpośrednio do przekładni walcowych, płaskich i walcowo-stożkowych za pomocą kołnierza oraz zębnika.

Silnik elektroniczny z serii DRC to optymalne i efektywne rozwiązanie do napędów przenośników taśmowych, łańcuchowych oraz innych. Możliwość wyposażenia w opcjonalny hamulec umożliwia zastosowanie go również w układach wznoszących i windach. Silnik DRC sterowany elektronicznie o klasie sprawności IE4 dostępny jest w czterech wielkościach (patrz ramka pod koniec artykułu).

NOWOŚCI W PORTFOLIO SILNIKÓW DRC

W ostatnim czasie firma SEW-Eurodrive uzupełniła swoje portfolio silników sterowanych elektronicznie o wielkości DRC..3 i DRC..4. Nowe silniki o mocach 3 i 4 kW umożliwiają efektywną realizację kompletnych, modułowych systemów transportu materiałów z wykorzystaniem napędów mechatronicznych z rodziny produktów MOVIGEAR/DRC. We wszystkich aplikacjach, począwszy od prostych operacji transportu materiałów, aż do złożonego pozycjonowania gwarantowane jest uzyskanie mocy przy pracy ciągłej do 4 kW.

Tak jak pozostałe silniki tej serii, dwa nowe zapewniają przeciążalność wynoszącą do 190% (dla DRC..4) lub 250% (dla DRC..3). Pozwala to na projektowanie rozwiązań napędowych nie tylko spełniających wymagania konkretnych zastosowań, lecz również wysoce energooszczędnych, nawet w przypadku aplikacji o wysokich dynamikach przemieszczeń.

Seria silników DRC umożliwia tworzenie napędów wykorzystujących zdecentralizowaną, zintegrowaną z silnikiem elektronikę w wielu dostępnych opcjach sterowania i wariantach połączeń. DRC sterowane elektronicznie mogą być łączone z przekładniami SEW serii 7, jak również przekładniami walcowo-stożkowymi o wielkościach K..19 i K..29. Typowe zastosowania silników serii DRC obejmują aplikacje poziomego i pionowego transportu materiałów w trybie ciągłym oraz zdecentralizowane aplikacje pozycjonowania.

CECHY URZĄDZEŃ Z SERII DRC
 • Połączenie silnika synchronicznego z wirnikiem z magnesami trwałymi wraz ze zintegrowaną elektroniką w obudowie całkowicie zamkniętej i bez wentylatora;
 • Duża elastyczność konfiguracji przekładni możliwa dzięki zastosowaniu modułowego systemu napędowego firmy SEW-Eurodrive - montaż bezpośrednio do przekładni za pomocą kołnierza;
 • Kompletnie nowy mechatroniczny system napędowy otrzymujemy po połączeniu z wysoko sprawną przekładnią walcową, płaską lub walcowo-stożkową;
 • Przeciążalność do 250% dla dużych obciążeń oraz dużych przyspieszeń zapobiega konieczności przewymiarowywania napędów;
 • Elastyczny aplikacyjnie ze względu na szeroki zakres regulacji 1:2000;
 • Zintegrowany system enkoderowy umożliwiający budowę systemów pozycjonujących;
 • Wysoki stopień ochrony IP65 i IP66;
 • Wersja opcjonalna z hamulcem mechanicznym;
 • Zintegrowana funkcja bezpieczeństwa STO do PL zgodnie z międzynarodową normą EN ISO 13849-1;
 • Możliwość zastosowania na całym świecie: napięcie zasilania od 380...500 V dla 50/60 Hz oraz zgodność ze światowymi wymaganiami w zakresie klas sprawności;
 • Mechatroniczny system napędowy od jednego i wiarygodnego dostawcy: wszystkie elementy są dopasowane, niezawodne i trwałe - jest to gwarancja wysokiej dostępności produktu;
 • Topologia instalacji: sterowanie SNI (Single Line Network Installation) - zasilanie i dane przekazywane są jednym kablem, co redukuje koszty okablowania w porównaniu do typowych rozwiązań, a także obniża nakłady pracy związane z instalacją do 60%; sterowanie binarne (DBC) lub sterowanie AS-Interface (DAC) (układy z niezależnym działaniem realizujące proste funkcje napędowe); SBus sterowanie z kontrolerem magistrali systemowej SEW (DSC) zapewnia uzyskanie najwyższych osiągów i krótkich czasów odpowiedzi dla najbardziej wymagających zadań napędowych;

Seria silników DRC dostępna jest w czterech wielkościach znamionowych

 1. 0,55 kW (moment znamionowy 2,6 Nm)
 2. 1,5 kW (moment znamionowy 7,2 Nm)
 3. 3 kW (moment znamionowy 14,3 Nm)
 4. 4 kW (moment znamionowy 19,1 Nm)

Omawiane silniki cechują się sprawnością na najwyższym poziomie, co pozwala na oszczędność energii nawet do 50%. Skutkiem tego jest redukcja całkowitych kosztów posiadania TCO. Jest to efekt zastosowania innowacyjnej techniki napędowej: serwosilnik synchroniczny z magnesami trwałymi zamiast silnika asynchronicznego, elektronika zintegrowana z silnikiem zapewnia optymalną funkcjonalność i minimalizację strat. Sprawność silnika jest wyższa od klasy sprawności IE4 (Super Premium Efficiency) według międzynarodowej normy IEC 60034.

ZASTOSOWANIA SILNIKÓW

Możliwe aplikacje silników to m.in.: układy wznoszące i windy, przenośniki taśmowe łańcuchowe i rolkowe, przenośniki paletowe i urządzenia do paletyzacji, urządzenia do nawijania, przenośniki rolkowe lub wznoszące, możliwość montażu w strefach z przodu maszyny, napędy do pozycjonowania i pracy zsynchronizowanej.

Zastosowanie mechatronicznego napędu możliwe jest w wielu standardowych aplikacjach, takich jak: logistyka, przemysł motoryzacyjny, przemysł materiałów budowlanych (windy, przenośniki taśmowe, przenośniki łańcuchowe, przenośniki rolkowe) oraz przemysł spożywczy i produkcji napojów (pakowanie i transport, transport palet, transport butelek), a także systemy transportowe na lotniskach (sortowanie bagażu, przenośniki, transport bagażu).

SEW-Eurodrive Polska Sp. z o.o
www.sew-eurodrive.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Uniwersalne karty cyfrowych linii I/O formatu PCI Express Mini Type F1

2017-09-26   |
Uniwersalne karty cyfrowych linii I/O formatu PCI Express Mini Type F1

mPCIe-DIO-24 i mPCIe-DIO-24S to najnowsze karty PCI Express Mini typu F1 z oferty firmy Acces I/O Products, pozwalające łatwo rozszerzyć system komputerowy o 24 uniwersalne, cyfrowe linie I/O zgrupowane w 3 porty 8-bitowe: A, B i C. Dodatkowo, port C może być podzielony na dwie sekcje 4-bitowe. Każdy z portów może być skonfigurowany do pracy w trybie wejścia lub wyjścia.
czytaj więcej

Komputer formatu COM Express 3.0 Type 7 Basic z mikroprocesorem Xeon D-1500 i interfejsem 10 GbE

2017-09-26   |
Komputer formatu COM Express 3.0 Type 7 Basic z mikroprocesorem Xeon D-1500 i interfejsem 10 GbE

Do oferty firmy American Portwell Technology wchodzi nowy komputer jednopłytkowy formatu COM Express 3.0 Type 7 Basic (125 x 95mm), wyposażony w mikroprocesor rodziny Xeon D-1500 (ozn. kodowe Broadwell-DE). Równocześnie z nowym modelem PCOM-B700G, producent wprowadza na rynek przygotowaną dla niego bazową płytę ewaluacyjną PCOM-C700.
czytaj więcej

 • E2C0Y3L
  2017-09-26  | VDC Automatic

Nowy numer APA