Szkolenia branżowe

Wyróżnia się też szkolenia dla konkretnych branż. Przykład to te dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego. Ze względu na ich specyfikę dotyczą głównie norm sanitarnych, które obowiązują w zakładach o takim profilu produkcji. W szkoleniach z zasady, higieny typowo poruszane są takie kwestie jak: wymagania dotyczące stanu pomieszczeń i maszyn, utrzymanie ich czystości, higiena personelu, zagrożenia w procesie produkcji, strefy ryzyka i przepisy w zakresie GMP, czyli Dobrej Praktyki Produkcyjnej. Tej ostatniej poświęcone są również oddzielne szkolenia, w ramach których przedstawiane są przepisy i zasady nadzoru ich przestrzegania.

Prowadzone są oprócz tego kursy dotyczące wytycznych konkretnych norm, na przykład PN-EN ISO 22716 określającej dobre praktyki w produkcji, kontroli, składowaniu i transporcie produktów kosmetycznych. Omawia się na nich: zasady tworzenia dokumentacji GMP w zakładzie o takim profilu produkcji (zapisy księgi GMP, instrukcje, procedury i formularze), wyznaczanie i znakowanie stref brudnych i czystych, określanie punktów kontrolnych w procesie produkcyjnym, zagrożenia mikrobiologiczne i ich przyczyny specyficzne dla produkcji kosmetyków, zasady postępowania i dokumentacji wyrobów niezgodnych, tworzenie dokumentacji i audyty.

W ofercie firm szkoleniowych można oprócz tego znaleźć kursy o zawężonej tematyce, na przykład dotyczące zagrożeń mikrobiologicznych na liniach technologicznych w branży farmaceutycznej i kosmetycznej. W ich programie poruszane są: zasady organizacji monitoringu mikrobiologicznego, procedury kontroli mikrobiologicznej konkretnych pomieszczeń produkcyjnych i laboratoryjnych, metody sprawdzania czystości mikrobiologicznej powierzchni, przykłady harmonogramów prób czystości powierzchni, pomieszczeń, maszyn, personelu i dokumentacja kontroli mikrobiologicznej.

Obsługa i konserwacja urządzeń transportu

Do tytułowej grupy można zaliczyć kursy operatorów suwnic. W ramach szkoleń tego typu omawia się m.in.: podstawowe wiadomości o suwnicach, w tym ich podział, budowę, parametry techniczne, stosowane w nich urządzenia zabezpieczające, sterownicze, sygnalizacyjne, zawiesia i ich nośność, osprzęt roboczy, zasady bezpiecznej eksploatacji suwnic, kwalifikacje operatorów i konserwatorów. Kolejne przykłady to kursy operatorów podestu ruchomego przejezdnego oraz obsługi żurawi stacjonarnych. W ramach szkoleń tego typu przedstawiane są podobne zagadnienia co w przypadku suwnic z uwzględnieniem specyfiki podestów i żurawi. Przykładem szkoleń stanowiskowych są też kursy dla konserwatorów suwnic, wciągników oraz wciągarek. Tematy podczas nich poruszane to m.in.: ogólne wiadomości o dozorze technicznym, dotyczące go normy, przepisy, regulacje prawne, budowa i eksploatacja suwnic, wciągników i wciągarek podlegających dozorowi technicznemu, ich instrukcje obsługi oraz dokumentacja techniczno-ruchowa, obowiązki i uprawnienia konserwatora (przeglądy i naprawy), plan konserwacji, zasady prowadzenia książki konserwacji i obsługi, typowe usterki i sposób ich usuwania.

Szkolenia tematyczne

Do tytułowej kategorii zaliczane są szkolenia z materiałoznawstwa. Typowo przypomina się na nich niezbędne wiadomości z fizyki i chemii (m.in. budowę atomu, rodzaje wiązań międzyatomowych, budowę sieci krystalograficznych), przedstawia się różne rodzaje materiałów (metale i ich stopy, polimery, materiały ceramiczne, kompozyty), charakteryzuje właściwości fizyczne, chemiczne oraz mechaniczne wybranego albo kilku materiałów, na przykład metali i ich stopów oraz metody ich produkcji i obróbki (na przykład proces wytwarzania stali, rodzaje obróbki plastycznej i cieplnej metali) i omawia niszczący wpływ czynników środowiskowych (korozję). Prowadzone są również szkolenia szczegółowe, poświęcone konkretnym typom materiałów i metodom ich obróbki.

Przykładowo na kursie dotyczącym stali stopowych (nierdzewnych) poruszane są zazwyczaj takie kwestie jak: właściwości tych materiałów, ich spawanie i obróbka mechaniczna, korozja i ochrona przed nią, konserwacja i eksploatacja, zastosowanie stali stopowych oraz ich najpopularniejsze typy jak: stal austenityczna, ferrytyczna, martenzytyczna, duplex.

Nie brakuje też szkoleń na temat obróbki materiałów. Przykładem są te z zakresu obróbki cieplnej metali. Omawia się na nich zazwyczaj: mechanizmy, jakie zachodzą pod wpływem oddziaływania termicznego, najpopularniejsze metody (hartowanie, wyżarzanie, przesycanie, starzenie), zasady doboru konkretnej techniki do wymaganych właściwości materiału, zmiany struktury i właściwości metali po obróbce cieplnej w oparciu o przemiany fazowe i strukturalne.

Kolejnym przykładem są szkolenia z zakresu galwanotechniki. W ramach kursów tego typu zwykle przedstawia się tematy takie jak: najważniejsze pojęcia i podstawy procesów galwanotechnicznych, metody przygotowania powierzchni, popularne metody obróbki galwanotechnicznej (cynkowanie, niklowanie, srebrzenie, złocenie, palladowanie, rodowanie, platynowanie, anodowanie, barwienie aluminium, chromowanie, miedziowanie) oraz techniki badania jakości powłok.

Jadwiga Woźnik


EMT-Systems

  • Jaka jest Wasza specjalizacja? Co oferujecie?

Specjalizujemy się w organizowaniu kursów dla pracowników produkcji i utrzymania ruchu. Już od kilkunastu lat w laboratoriach EMT-Systems szkolimy operatorów, programistów, konstruktorów, działy automatyki, UR, techniczne oraz projektowo-konstrukcyjne. W ofercie mamy aż 230 szkoleń technicznych podzielonych na 13 pionów tematycznych. Każdy pion na skonstruowaną ścieżkę nabywania umiejętności – od zagadnień podstawowych po tematy trudniejsze i wysoce specjalistyczne. Przykładem takiej ścieżki jest np. kilkanaście szkoleń obejmujących środowisko TIA Portal.

  • Czego dotyczą organizowane przez Was szkolenia?

Szkolenia organizowane przez EMT-Systems obejmują szeroki zakres tematyczny – od systemów sterowania i wizualizacji, hydrauliki siłowej, pneumatyki przemysłowej, mechaniki i budowy maszyn, przez obróbkę skrawaniem, tworzywa sztuczne, druk 3D, energetykę, po tematy związane z zarządzaniem zakładem przemysłowym, optymalizacją procesów i jakością produkcji. Największy dział szkoleniowy – systemy sterowania i wizualizacji to aż 65 kursów z zakresu automatyki przemysłowej, m.in. z programowania, diagnostyki i komunikacji sterowników logicznych Siemens SIMATIC S7 – 300/400/1200/1500 w środowisku STEP 7 i TIA Portal. To, co jest priorytetem, to praktyka. Kursy realizowane są w formie ćwiczeń w salach i laboratoriach wyposażonych w rzeczywiste maszyny i urządzenia przemysłowe oraz autorskie stanowiska dydaktyczne. Do dyspozycji kursantów oddajemy szkoleniowe stanowiska oparte m.in. o sterowniki Siemens Simatic, panele operatorskie typu Comfort i Basic, przekształtniki Sinamics S120, G120, V90 czy sterowniki Simotion. Mamy również stanowiska konfiguracji sieci PROFINET i PROFIBUS oraz szkoleniowe szafy sterownicze.

Standardowy kurs trwa zwykle od 3 do 5 dni, w trakcie których uczestnicy nie tylko przygotowują się do wykonywania samodzielnych zadań, ale uczą również właściwego reagowania na problemy, usuwania awarii i usterek oraz predykcji. W programach szkoleniowych EMT-Systems żywo obecna jest też idea Przemysłu 4.0.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również