Szkolenia z robotów przemysłowych

Ważną kategorią są szkolenia z zakresu obsługi konkretnych typów urządzeń. Przykładem są kursy korzystania z robotów przemysłowych.

Szkolenia tego typu zazwyczaj dotyczą maszyn konkretnej marki. Mają kilka grup docelowych. Zainteresowani nimi są użytkownicy, programiści oraz integratorzy robotów przemysłowych, jak i osoby odpowiedzialne za utrzymanie ruchu w zakładzie. W zależności od tego różnią się poruszaną tematyką. W przypadku kursów dla użytkowników na wstępie podaje się informacje podstawowe, m.in. na temat budowy i parametrów robotów. Bez względu na stopień zaawansowania kursantów standardowo w ramach tego rodzaju szkoleń przedstawiane są zagrożenia oraz zasady bezpiecznej pracy. Użytkownikom wyjaśnia się też, jak podłączyć, uruchomić i wyłączyć robota i wprowadza w podstawy jego programowania online/offline. Na szkoleniach dla integratorów rozszerza się te zagadnienia oraz uzupełnia je o informacje pomocne w integrowaniu oraz wdrażaniu stanowiska zrobotyzowanego, zaś służbom utrzymania ruchu przybliża się kwestie związane z przeglądami okresowymi i codziennymi, resetowaniem robota, aktualizacją oprogramowania i przede wszystkim obsługą błędów. Oprócz szkoleń z zakresu obsługi tradycyjnych robotów przemysłowych można znaleźć coraz więcej kursów poświęconych nowym rozwiązaniom, takim jak roboty współpracujące czy autonomiczne roboty mobilne (patrz: ramka).

Jacek Gurzyński


ELOKON

  • Jak ważne są szkolenia we współczesnym przemyśle? Jaki jest zakres prowadzony przez Was szkoleń w ramach Akademii ELOKON?

W dynamicznie zmieniającym się świecie, gdzie nowe technologie i metody pracy ewoluują z dnia na dzień, znaczenie ciągłego kształcenia i rozwoju pracowników staje się kluczowe dla każdej firmy. Inwestycja w regularne szkolenia swoich zespołów staje się niezbędnym czynnikiem do utrzymania wysokiego poziomu kompetencji oraz budowy przewagi konkurencyjnej na rynku.

Jednym z wyraźnych trendów, który zauważamy w Akademii ELOKON, jest rozwój specjalistycznych szkoleń, które są „szyte na miarę” dla danej organizacji, a nawet poszczególnych zakładów w ramach tej samej firmy. Tego rodzaju indywidualne szkolenia, dostosowane do konkretnych rodzajów maszyn lub technologii używanych w danej firmie, umożliwiają pracownikom zdobycie głębokiej, specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które są nieocenione w codziennej pracy.

Kolejnym ważnym aspektem jest rosnące znaczenie szkoleń dotyczących różnego rodzaju przepisów czy norm. W każdej branży, gdzie ścisłe przestrzeganie regulacji nie tylko stanowi wymóg, ale jest także koniecznością zapewniającą bezpieczeństwo i efektywność, istotne jest, aby szkolenia były zawsze aktualne i wiernie odzwierciedlały obowiązujący stan prawny. W tym kontekście, istotne jest korzystanie z usług firm szkoleniowych, które stale aktualizują swoje programy szkoleniowe oraz posiadają kadrę zarówno z bogatym doświadczeniem praktycznym jaki i wysokorozwiniętymi umiejętnościami trenerskimi.

Podsumowując, w obliczu szybkich zmian technologicznych i ewolucji metod pracy, niezwykle istotne staje się inwestowanie w rozwój swoich pracowników oraz dostosowywanie szkoleń do specyficznych potrzeb swojego środowiska pracy. Tylko w ten sposób możliwe jest utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, efektywności i innowacyjności.

Obsługa obrabiarek

Przykładem są też kursy obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie. Ich grupą docelową są operatorzy i programiści CNC. Zazwyczaj na początkowych zajęciach przedstawiane są podstawy rysunku technicznego w obróbce skrawaniem. Następnie charakteryzowane są techniki obróbki. Wybrane tematy poruszane na tym etapie to: budowa i kinematyka tokarki / frezarki, typy narzędzi tokarskich i frezarskich oraz ich charakterystyka, materiały do produkcji narzędzi skrawających i ich charakterystyka, geometria tokarki / frezarki i jej punkty charakterystyczne, układ współrzędnych przedmiotu obrabianego. W temacie programowania obrabiarek CNC omawiane są z kolei m.in. następujące zagadnienia: interpolacje liniowe oraz kołowe i tworzenie programów w znormalizowanym języku zapisu poleceń dla urządzeń CNC (G-code).

Na zajęciach praktycznych natomiast zwykle przedstawia się podstawy pracy z konkretnymi modelami centrów obróbczych z różnymi sterownikami, w tym: uruchamianie maszyny, jej inspekcję i konserwację, mocowanie narzędzi oraz przedmiotów obrabianych. Przeważnie na szkoleniach ogólnych w części praktycznej kursanci mają do dyspozycji obrabiarki ze sterownikami marek popularnych w branży CNC, z którymi najprawdopodobniej zetkną się w pracy (Sinumerik, FANUC, Okuma, Heidenhain). Ponadto prowadzone są szkolenia poświęcone sprzętowi konkretnych producentów. Osoby szkolące się z technologii obróbki skrawaniem mogą też zainteresować kursy dla programistów CAD/ CAM, na których nauczą się m.in. przygotowywać modele pod kątem toczenia i frezowania.

Szkolenia stanowiskowe

Bogata jest także oferta szkoleń dla konkretnych stanowisk pracy. Przykładem są te dla spawaczy. Zainteresowani tą profesją mogą wziąć udział m.in. w kursach, na których poznają podstawy tej techniki. Omawia się na nich zwykle: klasyfikację metod łączenia metali (spawanie, zgrzewanie, lutowanie) i procesów spawania, spawalność różnych materiałów, przyczyny odkształceń części spawanych i sposoby ich ograniczania, techniki przygotowania krawędzi blach, wpływ różnych parametrów na proces spawania, pozycje spawania, rodzaje i wymiarowanie spoin, typy pęknięć w złączach spawanych (gorące, zimne, lamelarne, wyżarzeniowe). Zainteresowani mogą także wziąć udział w kursach poświęconych normom branżowym, na przykład serii PN-EN 15085 dotyczącej spawania części pojazdów szynowych, zasadom projektowania konstrukcji spawanych i obliczania kosztów procesu spawania.

Na kursach z projektowania konstrukcji spawanych omawia się tematy takie jak: podstawy obliczeń konstrukcyjnych i obliczania spoin, oznaczanie spoin na rysunkach, zachowanie się złączy spawanych przy różnego rodzaju obciążeniach (statyczne, dynamiczne, przełomy), obciążenia dynamiczne i termomechaniczne w konstrukcjach spawanych. Na kursach poświęconych kosztom spawania przedstawia się z kolei: ich główne składniki, zasady obliczania ilości materiałów dodatkowych (drutu, elektrod, gazu, topników), czasu spawania, współczynnika czasu jarzenia łuku, kosztów robocizny, materiałów dodatkowych, energii elektrycznej, amortyzacji urządzeń spawalniczych. Przedstawia się dodatkowo zwykle porównanie kosztów różnych metod spawania i materiałów dodatkowych oraz sposoby na ich ograniczanie.

Na oddzielnych kursach od strony teoretyczno-praktycznej można się ponadto zapoznać z różnymi metodami spawania, na przykład elektrodą otuloną, topliwą w osłonie gazów, nietopliwą w osłonie gazów, łukiem krytym. Innym przykładem szkoleń stanowiskowych są kursy obsługi urządzeń transportu bliskiego (patrz: ramka).

Mariusz Michalski


Pilz Polska

  • Jakiej tematyki dotyczą prowadzone przez Was szkolenia? Które są najpopularniejsze?

Oferujemy szkolenia z zakresu bezpieczeństwa maszyn i automatyzacji. Ich tematyka jest zgodna z obowiązującym prawem i normami europejskimi, aby zapewnić specjalistyczną wiedzę w zakresie wymagań dla producentów maszyn i pracodawców, w szczególności dotyczącą oznakowania CE, obowiązków prawnych, oceny ryzyka oraz bezpieczeństwa układów sterowania. Jako dostawca zaawansowanej technologii bezpieczeństwa prowadzimy również szkolenia produktowe, które ułatwiają naszym partnerom implementację systemów bezpieczeństwa Pilz.

Na rynku szkoleń dla przemysłu dominują oczywiście typowe szkolenia BHP. Są one wymagane prawem i każdy pracodawca musi je organizować. Bardziej specjalistyczne szkolenia służą nabywaniu kompetencji wybranych osób w danej organizacji. W ostatnich latach widać wyraźny wzrost zainteresowania takimi szkoleniami, co świadczy o tym, że pracodawcy inwestują w rozwój swojej kadry. Dzięki temu rośnie świadomość producentów i użytkowników maszyn, co z kolei wpływa na podniesienie bezpieczeństwa. Nabyte w ten sposób kompetencje pomagają efektywnie wykorzystywać nowe rozwiązania techniczne, które pomagają zapewnić, że warunki pracy w przemyśle są bezpieczniejsze.

  • Jaka jest rola szkoleń w epoce Przemysłu 4.0 i powszechności Internetu?

Wraz z rozwojem technologii Przemysł 4.0 staje się coraz bardziej złożony i wymaga posiadania bardziej specjalistycznej wiedzy. Pojawiają się nowe możliwości oraz nowe zagrożenia. Tematyka szkoleń i ich forma muszą się dostosować tych dynamicznych zmian. Szkolenia, które oferujemy, pozwalają uczestnikom na zdobycie wiedzy i umiejętności, które są niezbędne do pracy w dzisiejszym nowoczesnym środowisku wyposażonym w innowacyjne technologie i maszyny.

Popularność Internetu, cyfryzacja, ale też rozwój narzędzi do komunikacji pomagają dotrzeć z ofertą szkoleń do przedstawicieli coraz młodszego pokolenia. Obserwując jednak rynek, można stwierdzić, że szkolenia online jedynie uzupełniają ofertę szkoleń, a nie ją zastępują.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również