Na co uważać decydując się na fotowoltaikę?

| Fotowoltaika

Jeśli Twoja firma podjęła już decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej to teraz czeka Cię trudniejszy krok – wybór odpowiedniego projektanta i wykonawcy instalacji. I koniecznie dokładna analiza oferty, umowy, projektu i dokumentacji gwarancyjnej. Od tego zależy, jak długo i bezawaryjnie będziesz korzystać z darmowego źródła energii.

Na co uważać decydując się na fotowoltaikę?

Instalacja fotowoltaiczna to niemały wydatek. Jednak wiele przedsiębiorstw decyduje się na takie rozwiązanie bo generuje ono oszczędności na kolejne lata. Są jednak warunki – instalacja musi być przemyślana, wykonana poprawnie przez doświadczonego wykonawcę z użyciem najwyższej jakości komponentów. W przeciwnym razie istnieje ryzyko awarii. Dlatego przeczytaj kilka ważnych punktów, na które musisz zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z firmą projektowo–wykonawczą.

Sprawdź warunki gwarancji

Wiele firm na rynku oferuje potencjalnym klientom wieloletnią gwarancję na działanie instalacji fotowoltaicznej. Jednak prawie wszyscy wiodący producenci komponentów oferują podobny czas gwarancji na swój sprzęt – zazwyczaj około 10 lat. Skąd więc takie różnice w ofertach? Ponieważ niektóre firmy wykonawcze oferują dodatkową gwarancję na wykonane prace montażowe. Jednak należy dokładnie sprawdzić, czy obejmuje ona całość wykonanych prac, powinno to być opisane w umowie. Czasem zdarza się, że tą dodatkową gwarancją objęta jest tylko konstrukcja (która właściwie nie ma prawa ulec zniszczeniu). Dlatego należy przeczytać dokładnie, co obejmuje gwarancja i na jak długi okres czasu zostaje przyznana. Polskie prawo daje klientowi rękojmię na okres dwóch lat od wykonania montażu. Więc jeśli firma zaoferuje Ci dwa lata „gwarancji” na montaż to zwyczajnie wypełnia tylko obowiązek, a nie oferuje niczego dodatkowo.

W Zeneris Projekty oferujemy 5 lat gwarancji na wykonany montaż, aby dać Ci poczucie bezpieczeństwa. Znamy się na naszej pracy, a nasze ekipy montażowe mają wieloletnie doświadczenie. Oprócz tego oczywiście otrzymasz pełną gwarancję producentów na sprzęt, który nabywasz – na panele jest to zwykle około 12 lat, na pozostały sprzęt 10 lat (wszystko dokładnie opisujemy w umowie).

Przed montażem instalacji fotowoltaicznej konieczny jest audyt i oględziny

Fotowoltaika z założenia jest rozwiązaniem korzystnym dla portfela i planety. Własna instalacja generuje ogromne oszczędności kosztów energii elektrycznej i jednocześnie nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery, co pomaga chronić nasze powietrze i środowisko naturalne. Jeśli jednak skupić się wyłącznie na aspektach ekonomicznych to zdarzają się przypadki, w których korzyści z montażu są zbyt małe, aby warto było ponieść koszty założenia instalacji. Jakie to sytuacje?

Jeśli na przykład Twoje rachunki za prąd są niskie. Wtedy założenie instalacji co prawda jeszcze obniży ten koszt, ale czas zwrotu inwestycji będzie bardzo długi. Kolejnym przykładem jest bardzo zacieniona posesja – jeśli dach i grunt są mocno zasłonięte przez drzewa lub inne budynki to instalacja nie będzie produkowała wystarczającej ilości energii, aby pokryć zapotrzebowanie. Warto rozważyć jeszcze kwestię własności nieruchomości. Jeśli nie jesteś właścicielem budynku, w którym prowadzisz biznes to warto przemyśleć, czy Twoja firma pozostanie w tym miejscu na tyle długo, aby korzystać z instalacji.

Dlatego audyt fotowoltaiczny oraz oględziny techniczne miejsca montażu to bardzo ważne części przed przystąpieniem do inwestycji. W Zeneris Projekty nasi specjaliści zawsze przygotowują analizę ekonomiczną, tempo zwrotu i analizę opłacalności. Powiemy Ci dokładnie, kiedy koszty Twojej instalacji się zwrócą. Wskażemy także optymalne rozwiązanie dla Twojej firmy, mamy możliwości i doświadczenie w tworzeniu projektów hybrydowych, projektujemy rozwiązania szyte na miarę klienta.

Czy większa moc instalacji PV zapewni więcej oszczędności?

Nie jest tak, że im większą instalację postawisz tym lepiej na tym wyjdziesz. Oczywiście instalacja o mocy 50 kWh będzie produkowała znacznie więcej energii niż ta o połowę mniejsza. Jednak często powtarzanym błędem niedoświadczonych sprzedawców PV jest świadome przewymiarowanie instalacji. Dlaczego to się nie opłaci? Po pierwsze koszt początkowy będzie znacznie wyższy. Po drugie jeśli Twoja instalacja będzie regularnie produkować za dużo prądu to nadwyżki trafią do sieci i prawdopodobnie nigdy ich nie odbierzesz bo będziesz na bieżąco produkować potrzebną energię. Znacznie wydłuży się także okres zwrotu z inwestycji. Dlatego najlepiej skorzystać z doświadczonej firmy projektowo-wykonawczej, która dobierze moc instalacji do potrzeb firmy, a także wskaże najlepsze usytuowanie paneli (aby produkować najwięcej prądu w czasie, gdy jest on najbardziej potrzebny).

Warto tu także dodać, że lepiej zainwestować w mniejszą instalację, ale za to odpowiednio dobraną i zbudowaną z komponentów wysokiej jakości. W Zeneris Projekty korzystamy z produktów renomowanych marek jak Huawei, SolarEdge, Fronius czy Sungrow. Dla naszego klienta poszukujemy produktów najlepiej dopasowanych do projektowanej instalacji. Naszym dostawcą jest firma Corab. Dajemy Ci pewność, że Twoja instalacja będzie bezawaryjna przez wiele lat.

Finansowanie i dofinansowanie fotowoltaiki - nie każda forma  jest korzystna

Decydując się na instalację warto wziąć pod uwagę dostępne formy finansowania lub bezzwrotne dofinansowania na fotowoltaikę. Zdarza się, że mało doświadczone firmy, które nie mają portfela zadowolonych klientów kuszą ofertami, jak „raty 0%” czy „super rabaty”, aby zachęcić klienta do podpisania umowy. Jednak trzeba dokładnie sprawdzać takie promocje, ponieważ często ukrywają się za nimi dodatkowe koszty lub cena sprzętu jest zawyżona, aby ukryć w niej koszty kredytowania inwestycji. Przejrzystość to podstawa – nie dajmy się namówić na mało precyzyjne oferty. Jeśli zdecydujesz się na kredyt wybierz sprawdzony bank. Obecnie wiele banków oferuje korzystne kredyty lub leasingi na inwestycje OZE.

Programy rządowe wspierające rozwój OZE w Polsce są także warte rozważenia. Jednak należy dokładnie przeczytać warunki każdego z aktualnych programów, aby mieć pewność, że nasza inwestycja spełnia wszystkie wymogi programu.

 
Instalację PV trzeba dokładnie dopasować do potrzeb. Dlatego pierwszym krokiem powinien być audyt energetyczny. (Zeneris Projekty)

Wybierz kompleksowe rozwiązanie: audyt – projekt – montaż

Poszukiwanie odpowiedniej firmy projektowej z wymaganymi uprawnieniami konstrukcyjnymi budowlanymi to niełatwe zadanie. Znalezienie solidnego instalatora fotowoltaiki również wymaga czasu i dokładnego sprawdzenia firm obecnych na rynku. Dlatego warto postawić na firmę, która zajmuje się fotowoltaiką kompleksowo – od projektu do montażu. Dzięki temu zyskujemy pewność, że mamy solidnego partnera w inwestycji od początku do końca, z możliwością wsparcia na każdym etapie inwestycji. Wybierając firmę warto sprawdzić jej historię, chociażby w KRS lub CEiDG. Dodatkowo warto sprawdzić, czy wykonawca posiada niezbędne certyfikaty, a specjaliści mają wymagane uprawnienia. Wejdź także na stronę www firmy i przejrzyj opinie oraz realizacje, jeśli firma podaje podmioty dla których pracowała to warto się z nimi skonsultować. Zadowolony klient to najlepsza rekomendacja. Nie musisz od razu podpisywać umowy, spotkaj się z wybranym sprzedawcą, poproś o kontakt z działem technicznym, sprawdź dokładnie wszystkie dokumenty, przeczytaj umowę i gwarancję, omów terminy i etapy realizacji.