wersja mobilna
Online: 707 Poniedziałek, 2017.11.20

Polecany artykuł

u-remote IO-Link firmy Weidmüller

u-remote IO-Link firmy Weidmüller

Innowacyjne nadrzędne moduły I/O IP20 i IP67 w standardzie IO-Link do jeszcze sprawniejszej parametryzacji i diagnostyki czujników i elementów wykonawczych w różnych środowiskach eksploatacji.

czytaj dalej czwartek, 16 listopada 2017 14:13

Technika

GE iFIX 5.9 - SCADA na miarę Przemysłu 4.0
czwartek, 16 listopada 2017 13:05
Od kilku lat obserwujemy na świecie, a obecnie także już w Polsce, coraz większą popularność koncepcji Przemysłowego Internetu, Przemysłu 4.0, czy wreszcie czwartej rewolucji przemysłowej. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że ta kolejna, cyfrowa rewolucja dzieje się na naszych oczach, a zakłady produkcyjne wchodzą na drogę między fabryką trzeciej (zautomatyzowaną) a czwartej generacji (w pełni cyfrową). Także nowoczesne systemy SCADA muszą skutecznie odpowiadać na wyzwania, jakie przyniosła nowa era w światowym przemyśle.
Zdalny dostęp do urządzeń i maszyn za pomocą technologii VPN
czwartek, 16 listopada 2017 12:30
Sieci przemysłowe sprzed lat były zamkniętymi wyspami, często bez dostępu nawet do sieci korporacyjnej IT. Jednak z czasem się to zmieniło, i teraz nawet pojedyncze maszyny na obiekcie są dostępne w ramach struktury przedsiębiorstwa. Obecnie do tego celu stosuje się technologię VPN, którą postaram się przybliżyć nieco w wielkim skrócie, w odniesieniu do zastosowań przemysłowych.
Bezpieczeństwo cybernetyczne w przemyśle farmaceutycznym
czwartek, 16 listopada 2017 12:14
W roku 2010 pierwszy cyfrowy atak wymierzony w urządzenia automatyki przemysłowej na zawsze zmienił sytuację w sferze bezpieczeństwa produkcji. Zamiast uderzyć w elementy infrastruktury informatycznej, jak to w owym czasie czyniła większość wirusów, ten złośliwy wirus komputerowy o nazwie Stuxnet opanował programowalne sterowniki logiczne (PLC), zebrał informacje o systemach przemysłowych i uszkodził wirówki zakładu wzbogacania uranu w Natanz, w Iranie. Atak wirusem Stuxnet był dzwonkiem alarmowym, który ukazał luki w systemach zabezpieczeń cyfrowych instalacji przemysłowych.
Bezpieczeństwo w aplikacjach kontroli dostępu
czwartek, 16 listopada 2017 11:57
Poprzez zapewnienie precyzji sterowania oraz wysokiego poziomu kontroli przy użyciu zaawansowanych napędów oraz oprogramowania możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa w aplikacjach kontroli dostępu.
Drony w przemyśle
czwartek, 16 listopada 2017 11:49
Aby sprostać wymaganiom odbiorców i rosnącej konkurencji, firmy przemysłowe inwestują w automatyzację oraz robotyzację produkcji - korzystając m.in. z wózków AGV oraz robotów współpracujących. Tematy te omówiliśmy w poprzednim wydaniu APA, obecnie zaś przedstawiamy ich uzupełnienie dotyczące dronów. Bezzałogowe statki powietrzne, choć są w przemyśle nowością, zajęły już w nim stałe miejsce, szczególnie w zastosowaniach związanych z wykonywaniem inspekcji i pomiarami.
Zapewnianie bezpieczeństwa robotów współpracujących. Specyfikacja techniczna ISO/TS 15066
czwartek, 16 listopada 2017 11:43
Roboty współpracujące dały nowe możliwości automatyzacji procesów przemysłowych, zwiększania ich elastyczności, a przede wszystkim wspólnej pracy z ludźmi. Ta ostatnia niewątpliwie wymaga zapewniania wysokiego poziomu bezpieczeństwa, o co od początku dbają twórcy robotów współpracujących - tacy jak przykładowo Universal Robots.
Czujniki temperatur cieczy i gazów
wtorek, 17 października 2017 11:17
Rockwell Automation przedstawia nową generację czujników temperatury 837T w ramach portfolio czujników półprzewodnikowych. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii i dużej dokładności są wszechstronnym rozwiązaniem do mierzenia temperatury cieczy i gazów.
SIMATIC S7-1500T - Technologia Motion Control od strony praktycznej. Część 7
wtorek, 17 października 2017 10:55
Poniższa publikacja z cyklu SIMATIC Motion Control poświęcona została zagadnieniom związanym z koordynacją ruchu w wieloosiowych układach napędowych. Tym razem zajmiemy się synchronizacją osi pozycjonujących. Omówimy dwa podstawowe mechanizmy sprzęgające dostępne w sterownikach S7-1500T - sprzężenie relatywne (prędkość) oraz absolutne (prędkość/pozycja).
Nowa wersja Wonderware 2017
wtorek, 17 października 2017 10:37
Firmy przemysłowe stoją przed zupełnie nowymi wyzwaniami nowoczesnych systemów prowadzenia produkcji, IT i innych wspomagających codzienne zmagania operacyjne i produkcyjne.

zobacz wszystkie Nowe produkty

Absolutny enkoder obrotowy o dokładności ±1,2°

2017-11-20   |
Absolutny enkoder obrotowy o dokładności ±1,2°

Vishay Sfernice wprowadza na rynek absolutny, magnetyczny enkoder obrotowy RAME027 o średnicy 27 mm, pracujący w oparciu o efekt Halla. Jest to wytrzymały i niezawodny podzespół adresowany do joysticków militarnych i przemysłowych, a także elektronarzędzi, siłowników, robotyki i przemysłu tekstylnego. Charakteryzuje się dokładnością pomiaru ±0,33% (±1,2°) w temperaturze +25°C oraz ±2,1° (0,58%) w całym dopuszczalnym zakresie od -25 do +85°C.
czytaj więcej

Oprogramowanie dataFEED OPC Suite z obsługą wtyczek REST i baz danych NoSQL

2017-11-20   |
Oprogramowanie dataFEED OPC Suite z obsługą wtyczek REST i baz danych NoSQL

Na rynku pojawiła się nowa wersja oprogramowania dataFEED OPC Suite firmy Softing z obsługą wtyczek REST i baz danych NoSQL. REST Connector, zaprezentowany już w wersji beta na tegorocznych targach HMI, umożliwia integrowanie danych z sieci automatyki w aplikacjach obsługujących protokoły REST. Dane mogą pochodzić z wielu źródeł, włączając w to systemy sterowania różnych producentów, takich jak Siemens, Rockwell, Mitsubishi i B&R oraz z serwerów OPC UA lub OPC Classic.
czytaj więcej

Nowy numer APA