Temat miesiąca

Sztuczna inteligencja i cyfrowy przemysł
Przemysł 4.0

Sztuczna inteligencja i cyfrowy przemysł

Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Wod-kan, uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków
Woda jest nam niezbędna jako środowisko dla procesów zachodzących w organizmie (przemiany materii, regulacji ciepłoty ciała), do higieny i prowadzenia gospodarstw domowych. Stanowi też surowiec w produkcji, energetyce, rolnictwie. Niestety, jej zasoby są ograniczone i, co gorsza, kurczą się. Niedobory wody pogłębiają się przez zmiany klimatu oraz nieefektywne nią gospodarowanie. Dlatego jej obieg musi być zamknięty. Ta zużyta z kanalizacji trafia do oczyszczalni ścieków, a stąd do zbiorników naturalnych, z których świeża jest pompowana do stacji uzdatniania, po czym sieć wodociągów rozprowadza ją do odbiorców. Instalacje i obiekty wodno-kanalizacyjne wypełnione są rozwiązaniami z zakresu pomiarów i automatyki, które przedstawiamy w artykule.
Czytaj dalej
Produkcja spożywcza, farmaceutyczna i medyczna - nowe technologie i wysoka czystość
Produkcja spożywcza, farmaceutyczna i medyczna - nowe technologie i wysoka czystość
Przemysł spożywczy, farmaceutyczny i medyczny to branże, którym ze względu na wpływ ich produktów na zdrowie i życie ludzi stawiane są wysokie, regulowane przepisami, wymagania higieniczne i jakościowe. Oprócz tego wytwarzają one na masową skalę, a równocześnie muszą się dostosowywać do zmian rynkowych (problemy z łańcuchami dostaw, niedobory siły roboczej, zmienne preferencje konsumentów), utrzymując konkurencyjne ceny, a zarazem opłacalność produkcji. Sprawia to, że chętnie i szybko przyjmują rozwiązania pozwalające sprostać tym wyzwaniom. W artykule przedstawiamy ich przykłady.
Czytaj dalej
Szkolenia w przemyśle
Szkolenia w przemyśle
W obliczu dynamicznego postępu technologicznego i ciągłych zmian rynkowych szkolenia są kluczowe dla budowy konkurencyjności przedsiębiorstw oraz rozwoju zawodowego inżynierów i menedżerów w przemyśle. Umożliwiają poszerzanie i aktualizację wiedzy oraz dostosowanie się do wyzwań, jakie niesie ze sobą wdrażanie rozwiązań Przemysłu 4.0. Ich oferta obejmuje zarówno tematy branżowe, jak i m.in. kwestie związane z pozyskiwaniem finansowania na rozwój przedsiębiorstwa. Wiedza przekazywana jest w tradycyjny sposób, a także z wykorzystaniem nowoczesnych metod, które uatrakcyjniają naukę.
Czytaj dalej
Kompendium serwonapędów i Motion Control
Kompendium serwonapędów i Motion Control
Nowoczesna produkcja wymaga szybkich, precyzyjnych i niezawodnych rozwiązań w zakresie sterowania ruchem. Wszystko to zapewniają serwonapędy, które dzięki temu stały się kluczowymi elementami zaawansowanych linii technologicznych. W artykule przedstawiamy ich główne komponenty, wyzwania towarzyszące ich kompletowaniu i eksploatacji, a także przykłady aplikacji.
Czytaj dalej
Oil&gas i sektor chemiczny  - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Oil&gas i sektor chemiczny - automatyka i pomiary w branżach procesowych
Zakłady z sektora przetwórstwa ropy naftowej, gazu i chemikaliów opierają swoją działalność produkcyjną na zaawansowanych systemach automatyki i pomiarów, które gwarantują sprawność, wydajność i bezpieczeństwo procesów. W artykule przybliżamy najnowsze rozwiązania technologiczne, które odgrywają kluczową rolę w optymalizacji wydobycia, transportu oraz przetwarzania surowców.
Czytaj dalej
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Nowoczesne przekładnie i motoreduktory - kompendium
Przekładnie to komponenty mechaniczne służące do przenoszenia ruchu z napędu na element napędzany wraz z jednoczesną zmianą parametrów ruchu (prędkości, momentu obrotowego). Gdy są zintegrowane z silnikiem i dodatkowymi elementami (sprzęgło, hamulec), tworzą motoreduktory – kompaktowe jednostki napędowe. W artykule przedstawiamy różne rodzaje przekładni i wyjaśniamy, jakie są zalety zintegrowanego rozwiązania w postaci motoreduktora.
Czytaj dalej
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Nowoczesne kable, złącza i osprzęt kablowy
Rdzeniem współczesnego przemysłu – opartego na automatyzacji i cyfryzacji – jest możliwość niezawodnego przesyłania zasilania, sygnałów oraz danych. Kable oraz przewody, choć często niedoceniane, mają w tym zakresie znaczenie fundamentalne. Ich asortyment obejmuje wersje od wytrzymałych kabli i złączy zasilających maszyny po delikatne przewody sygnałowe oraz światłowodowe do transmisji danych. W branży przemysłowej i maszynowej dodatkowo często wykorzystywane są kable wysoce specjalizowane – np. do aplikacji w ruchu oraz pracy w obszarach wysokotemperaturowych. Ich właściwy dobór, instalacja oraz serwisowanie mają bezpośredni wpływ na wydajność, ciągłość i bezpieczeństwo produkcji. W artykule wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, wybierając do aplikacji przemysłowych zarówno kable, jak też stanowiące ich uzupełnienie złącza oraz osprzęt kablowy.
Czytaj dalej
Smart Factory 2024
Smart Factory 2024
Trwa czwarta rewolucja przemysłowa. Fabryki przechodzą transformację, zmieniając się w cyberfizyczne systemy połączonych ze sobą obiektów oraz systemów informatycznych odpowiedzialnych za ich monitorowanie i analizę pracy. Zmienia to wydajność oraz elastyczność produkcji, pozwalając też na jej personalizację na masową skalę. Aczkolwiek warunkami przemiany są m.in.: dostępność danych, możliwość ich przetwarzania, obróbki i prezentacji. A to staje się coraz łatwiejsze dzięki nowym technologiom – sieciom TSN i 5G, protokołowi OPC, sztucznej inteligencji oraz rzeczywistości rozszerzonej.
Czytaj dalej
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Automatyka i urządzenia do zastosowań specjalnych
Warunki panujące w przemyśle oraz wielu miejscach poza nim – w pojazdach szynowych, na statkach czy też na budowach, są często niekorzystne dla maszyn i urządzeń. Ekstremalnie wysokie oraz niskie temperatury, zapylenie, wilgoć, chemikalia czy drgania powodują awarie i przyspieszają zużywanie się wyposażenia. Stąd też, aby zapewnić jego jak najdłuższe i bezpieczne funkcjonowanie, stosuje się odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne, a także specjalnie dobrane wyposażenie i automatykę. Przedstawiamy omówienie tych zagadnień, w szczególności w kontekście przemysłu, sektora budowlanego i rolnictwa.
Czytaj dalej
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Nowoczesna intralogistyka i logistyka zakładowa
Intralogistyka oraz logistyka zakładowa obejmują rozwiązania w zakresie organizacji, realizacji i optymalizacji wewnętrznego przepływu materiałów oraz produktów w magazynach i na liniach produkcyjnych. Zagadnienia te są kluczowe dla zapewniania wydajności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw. Również w związanej z nimi branży technologicznej regularnie wprowadzane są innowacje, przykładowo autonomiczne roboty mobilne, a także modernizuje się urządzenia i systemy o już ugruntowanej pozycji – takie jak wózki widłowe czy przenośniki taśmowe. Przedstawiamy kompendium dotyczące tytułowej tematyki.
Czytaj dalej
Napędy elektryczne - kompendium
Napędy elektryczne - kompendium
Regulacja prędkości obrotowej maszyn i urządzeń możliwa jest na kilka sposobów. Relatywnie najprostszym jest wykorzystanie silnika wielobiegowego, ewentualnie uzupełnienie układu przeniesienia napędu o przekładnię. W przypadku niektórych systemów – np. wentylatorów – stosować też można dławiki. Rozwiązaniem znacznie efektywniejszym energetycznie jest wykorzystanie przemienników częstotliwości. Sterują one pracą silników poprzez odpowiednie modyfikacje napięcia i częstotliwości zasilającego je prądu przemiennego. Umożliwia to zmiany prędkości oraz momentu obrotowego, pozwala też na realizację różnorodnych funkcji całego układu. Przedstawiamy kompendium nowoczesnych napędów elektrycznych.
Czytaj dalej
Identyfikacja w produkcji i logistyce
Identyfikacja w produkcji i logistyce
Identyfikowalność to w przemyśle możliwość śledzenia materiałów oraz produktów od surowców i podzespołów, po gotowe wyroby – w całym procesie ich produkcji, a także w ramach łańcucha dostaw. Identyfikowalność to również możliwość zarządzania aktywami przedsiębiorstwa – przykładowo narzędziami i maszynami. Przez lata w tym zakresie nastąpił duży postęp. Dzięki rozwojowi technik znakowania, automatyzacji odczytu oznaczeń i transmisji oraz analizy danych do lamusa odchodzą często niedokładne i ręcznie tworzone rejestry papierowe.
Czytaj dalej

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów