Branża automatyki w Polsce - Rynek 2020

Przedstawiamy kompendium najnowszych informacji o rynku branżowym w Polsce. Żródłem analiz jest najnowszy Informator Rynkowy Automatyki.

OEM i produkcja maszyn

OEM i produkcja maszyn

Krajowa branża maszynowa, popularnie określana mianem sektora OEM, doświadcza od wielu lat wzrostów, podobnie jak stopień zaawansowania wytwarzanych u nas maszyn. Sprzyjają temu rosnące doświadczenia rodzimych firm produkcyjnych oraz ich ekspansja zagraniczna, w efekcie której rozwijają one stosowane technologie i korzystają z markowych komponentów w swoich produktach. W pierwszej z analiz bieżącego informatora dokonujemy przeglądu tych obszarów rynku oraz produktów, które są kluczowe dla działalności wymienionych przedsiębiorstw. Przedstawiamy obecnych w branży dostawców oraz główne trendy technologiczne ją kształtujące. Zapraszamy do lektury największej w IRA 2021 części z analizami sektorowymi.

Czytaj dalej |
Utrzymanie ruchu i pomiary

Utrzymanie ruchu i pomiary

Przenośne urządzenia pomiarowe to narzędzia codziennej pracy elektryków, serwisantów, służb utrzymania ruchu i wielu innych specjalistów. Korzystają oni zarówno z mierników wielkości elektrycznych, w szczególności multimetrów, jak też szerokiej gamy urządzeń do pomiarów wielkości nieelektrycznych, zwłaszcza kamer termowizyjnych. Wszystkie te zagadnienia omawiamy w trzeciej z analiz, uzupełniając ją opisem branży związanej z produkcją i dystrybucją stacjonarnych czujników i urządzeń do pomiarów wielkości nieelektrycznych.

Czytaj dalej |
Produkcja przemysłowa

Produkcja przemysłowa

Ostatnia z "regularnych" analiz publikowanych w IRA dotyczy szeregu urządzeń oraz systemów, z których korzysta przemysł produkcyjny. Obejmuje to m.in. komputery wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem, napędy i silniki elektryczne, roboty przemysłowe, a także rozwiązania z zakresu sieci przewodowych i bezprzewodowych. Analizę kończymy omówieniem niezmiennie ważnej dla polskiego przemysłu tematyki produktów wykorzystywanych w strefach Ex.

Czytaj dalej |
Prefabrykacja rozdzielnic elektrycznych

Prefabrykacja rozdzielnic elektrycznych

Automatycy, elektrycy i elektroinstalatorzy regularnie spotykają się w swojej codziennej pracy z zagadnieniami dotyczącymi przesyłania i rozdziału energii elektrycznej, zapewniania odpowiedniej ochrony systemów montowanych w szafach i obudowach oraz generalnie zasilania. Tematyka ta stanowi zarówno dla przemysłu, jak też branży infrastrukturalnej czy teleinformatycznej jedno z kluczowych zagadnień – szczególnie w kontekście wzrostu liczby stosowanych urządzeń elektronicznych. Przedstawiamy analizę poświęconą omawianym zagadnieniom.

Czytaj dalej |
Dodatek specjalny 2021: Roboty, intralogistyka i szkolenia

Dodatek specjalny 2021: Roboty, intralogistyka i szkolenia

Tegoroczne dodatki specjalne poświęcone są dwóm istotnym obszarom związanym z nowoczesnym przemysłem. Pierwszy dotyczy obszaru robotów mobilnych (AGV), które zmieniają procesy logistyczne w magazynach i zakładach produkcyjnych. Maszyny te są nie tylko coraz częściej stosowane w polskich fabrykach, ale też wytwarzane przez krajowych dostawców. Drugi z tematów powiązany jest z usługami szkoleniowymi – dotyczącymi tematyki bezpieczeństwa maszyn, BHP, ATEX oraz innymi, które są nieodzowne w branży przemysłowej.

Czytaj dalej |
Dodatek specjalny 2020: Roboty, coboty i AGV

Dodatek specjalny 2020: Roboty, coboty i AGV

Roboty przemysłowe już od ponad pół wieku stanowią istotny element krajobrazu produkcyjnego. Są one nieodzowne w branży motoryzacyjnej oraz metalowej, popularne w wielu zastosowaniach związanych z pakowaniem i paletyzacją towarów, a także szeregiem subtelniejszych aplikacji - np. w obszarze mechaniki precyzyjnej czy elektroniki. Z kolei sektor produkcji i dystrybucji tych maszyn od kilku lat odnotowuje rekordowe obroty. Branża robotyki przeżywa dzisiaj boom również za sprawą maszyn nowej generacji, którymi są coboty. Roboty współpracujące, stanowiąc nowe otwarcie na rynku, zmieniają sposoby oraz możliwości robotyzacji. Trzecią z grup maszyn omawianych w bieżącej analizie są roboty mobilne, czyli AGV. Pojazdy te wykorzystywane są zarówno w zakładach produkcyjnych, zastosowaniach magazynowych, jak też wielu innych i, podobnie jak coboty, mają transformacyjny wpływ na przemysł.

Czytaj dalej |
Poprzednie wydania