wersja mobilna
Online: 707 Środa, 2017.11.22

Gospodarka

Energa buduje GPZ Gdańsk Centrum
środa, 22 listopada 2017 07:53
U zbiegu ulic Górka i Rogaczewskiego w Gdańsku Energa buduje stację transformatorową w technologii GIS. W 2018 roku zostanie uruchomionych sześć linii kablowych łączących ten obiekt z siecią energetyczną. Kolejne są projektowane. Nowy GPZ odciąży GPZ Chełm i poprawi bezpieczeństwo elektroenergetyczne gdańskiego Śródmieścia.
Rockwell Automation w gronie najlepszych pracodawców
wtorek, 21 listopada 2017 09:26
Podczas odbywającej się w Katowicach konferencji PulsHR_Day, największego w województwie śląskim spotkania branży human resources, miała miejsce gala wręczenia nagród TOP 10 Pracodawców Polski i TOP 5 Pracodawców Województwa Śląskiego. Laureatów wyłoniono spośród przedsiębiorstw charakteryzujących się wzorcowym zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz mających znaczący wpływ na rozwój gospodarczy regionu i kraju.
UDT certyfikuje personel ochrony katodowej
wtorek, 21 listopada 2017 07:55
Urząd Dozoru Technicznego poinformował o uruchomieniu przez jednostkę UDT-CERT certyfikacji personelu ochrony katodowej na stopnie 1 i 2. Jest ona przeprowadzana zgodnie z wymaganiami z dokumentów "PN-EN ISO/IEC 17024 Ocena zgodności. Ogólne wymagania dotyczące jednostek certyfikujących osoby" oraz "PN-EN 15257 Ochrona katodowa. Poziomy kompetencji i certyfikacja personelu ochrony katodowej". Na stronie www.udt.gov można znaleźć listę zatwierdzonych ośrodków szkoleniowych i egzaminacyjnych z zakresu certyfikacji personelu ochrony katodowej.
Nowy prezes PTPiREE
poniedziałek, 20 listopada 2017 07:53
Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej zrzeszające operatorów systemów dystrybucji i przesyłu energii elektrycznej, które działa na rzecz wdrażania nowych rozwiązań oraz poprawy efektywności działania sieci energetycznej, ma nowego prezesa. Na stanowisko to został powołany Robert Zasina, który reprezentuje firmę Tauron Dystrybucja. Ponadto na członków zarządu PTPiREE powołano Roberta Stelmaszczyka z firmy innogy Stoen Operator, dotychczasowego prezesa tego stowarzyszenia, i Marka Kasickiego ze spółki Energa-Operator.
Deloitte ocenia sytuację polskich start-upów
piątek, 17 listopada 2017 07:55
Start-upy uznawane są za istotny element budowania innowacyjnej gospodarki, na które w Polsce skierowany jest pokaźny strumień finansowania wspierający ich rozwój. Firmy takie się rozwijają, ale zdaniem Deloitte wciąż daleko im do światowych liderów. W minionym roku w Polsce wzrosła m.in. średnia wartość inwestycji w fazie later-stage (późnego wzrostu) z 900 do 1833 tys. euro. Nieznacznie wzrosły również całkowite wydatki na badania i rozwój w odniesieniu do PKB.
Ruszyła rejestracja na konferencję Safety Automation
czwartek, 16 listopada 2017 11:15
Tegoroczna edycja konferencji Safety Automation odbędzie się w dniach 12-13 grudnia br. w Kielcach. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest stowarzyszenie Klub Paragraf 34, partnerem technologicznym - firma Siemens. Spotkanie jest bezpośrednią kontynuacją Konferencji Bezpieczeństwa Maszyn, Urządzeń i Instalacji Przemysłowych. Atutem konferencji jest bogactwo tematów - od metodologii zapewniania zgodności maszyn z wymogami minimalnymi po cyberbezpieczeństwo instalacji przemysłowych.
Praktyki i staże w B&R
czwartek, 16 listopada 2017 07:52
Firma B&R podsumowała tegoroczny program praktyk i staży. W tym roku studenci zainteresowani rozwiązaniami automatyzacji B&R przyjmowani byli do biur w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie oraz Warszawie. Ponadto mogli oni odbywać praktyki w zakładach klientów firmy B&R, którzy wcześniej zadeklarowali gotowość do takiej współpracy w ramach programu "Praktyki B&R w Twoim mieście". W całym okresie letnim w firmie B&R praktyki odbyło łącznie 29 studentów związanych z kierunkami elektrotechniki, mechatroniki, informatyki oraz robotyki, czwartego i piątego roku studiów.
Advantech i 5 globalnych firm tworzy Edgecross Consortium for Industry 4.0
środa, 15 listopada 2017 10:26
Advantech, dostawca systemów inteligentnych, nawiązał współpracę z firmami Mitsubishi Electric, Omron, NEC, IBM Japan oraz Oracle Japan w celu utworzenia konsorcjum Edgecross. Nowa organizacja ma przełamać granice między firmami i branżami, i uruchomić realne współdziałanie rozwiązań z zakresu automatyki fabrycznej (factory automation - FA) oraz IT. Utworzenie Edgecross Consortium for Industry 4.0 zaplanowano na 29 listopada 2017 r.
Balluff przejął producentów systemów wizyjnych oraz oprogramowania
środa, 15 listopada 2017 07:56
Specjalizujący się w czujnikach, systemach identyfikacji i komunikacji przemysłowej niemiecki Balluff przejął dwa tamtejsze przedsiębiorstwa branżowe: iss innovative software services oraz Matrix Vision. Pierwsze z nich jest dostawcą usług i oprogramowania przemysłowego, w szczególności dla motoryzacji, zaś drugie - producentem urządzeń i systemów wizyjnych. Akwizycje mają zapewnić istotny wzrost kompetencji Balluffa w wymienionych obszarach.
Warsaw Industry Week 2017 - przewodnik targowy
wtorek, 14 listopada 2017 12:45
Druga edycja targów Warsaw Industry Week to z pewnością wydarzenie przez wiele osób wyczekiwane, bowiem pokaże ono, jak po zeszłorocznym debiucie wygląda nowa impreza przemysłowa i jaki jest kierunek jej rozwoju. Profil wystawy będzie ponownie szeroki, przy czym na targach wydzielonych zostanie kilkanaście stref tematycznych - m.in. dla dostawców maszyn i narzędzi, automatyki oraz robotyki, technologii 3D czy rozwiązań z obszaru Internetu Rzeczy. W założeniu organizatorów targi mają stać się największym w naszym regionie centrum prezentacji ofert dla przemysłu. Są one na razie na początku tej drogi i w dniach 14-16 listopada zobaczymy, jak duży krok zostanie poczyniony w wymienionym kierunku.
Jutro ZPUE otworzy laboratorium patronackie na Politechnice Śląskiej
wtorek, 14 listopada 2017 11:10
W Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej odbędzie się jutro - 15 listopada 2017 r. - oficjalne otwarcie Laboratorium Patronackiego ZPUE. Będzie to laboratorium najnowocześniejsze na wydziale i jedno z najnowocześniejszych na uczelni. Spółka ZPUE, należąca do Grupy Koronea, wyposażyła je w rozdzielnice niskiego i średniego napięcia oraz najnowszej generacji aparaturę łączeniową dla sieci napowietrznych średniego napięcia. Urządzenia dostosowano do wykorzystania ich w dydaktyce.

zobacz wszystkie Nowe produkty

Oprogramowanie do nadzoru procesów i jednoczesnego uruchamiania dwóch systemów operacyjnych

2017-11-21   | B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
Oprogramowanie do nadzoru procesów i jednoczesnego uruchamiania dwóch systemów operacyjnych

B&R wprowadził do swojego systemu automatyzacji oprogramowanie do nadzoru procesów (hipervisor). Pozwala ono na równoległą pracę Windowsa lub Linuksa z systemami operacyjnymi czasu rzeczywistego B&R, tak że działają one niezależnie i nie wpływają na siebie. Dzięki temu można np. łączyć aplikacje sterowania i HMI na jednym urządzeniu lub wykorzystywać komputer przemysłowy zarówno jako sterownik czasu rzeczywistego oraz IPC, który wysyła przetworzone dane do systemów wyższego rzędu i do chmury poprzez OPC UA.
czytaj więcej

Niebieski czujnik laserowy do pomiaru odległości od obiektów wypolerowanych i połyskliwych

2017-11-21   | WObit E.K.J.Ober s.c.
Niebieski czujnik laserowy do pomiaru odległości od obiektów wypolerowanych i połyskliwych

optoNCDT 2300-2DR (Direct Reflection) to czujnik odległości z niebieskim laserem i zintegrowanym kontrolerem, wyróżniający się ekstremalnie małą powierzchnią plamki (11 x 8,5 mm) pozwalającą na pomiar odległości od bardzo małych obiektów. Nadaje się idealnie do precyzyjnego pomiaru odległości od powierzchni silnie wypolerowanych, połyskliwych i lustrzanych, jak również może znaleźć zastosowanie do pomiaru odległości i grubości obiektów przeźroczystych, np. szkła optycznego.
czytaj więcej

Nowy numer APA