Temat miesiąca

Energooszczędne układy napędowe - kompendium zmian prawnych
Silniki i napędy

Energooszczędne układy napędowe - kompendium zmian prawnych

Softstarty i przemienniki częstotliwości
Softstarty i przemienniki częstotliwości
Softstarty oraz przemienniki częstotliwości stanowią elementy pośredniczące w podłączaniu silników elektrycznych do zasilania. Są to popularne i ważne komponenty układów napędowych – te pierwsze umożliwiają łagodny rozruch napędzanej maszyny, natomiast drugie – regulowanie prędkości obrotowej. W artykule przedstawiamy ich budowę oraz funkcjonalność podstawową oraz dodatkową. Omawiamy również zalety i ograniczenia tytułowych urządzeń oraz ich wybrane aplikacje.
Czytaj dalej
Cleanroom - Produkcja higieniczna i wysoka czystość w przemyśle
Cleanroom - Produkcja higieniczna i wysoka czystość w przemyśle
Zapewnienie wysokiego poziomu higieny w produkcji jest w wielu gałęziach przemysłu koniecznością – i to nie tylko w okresie pandemii koronawirusa. Przykładami są branże: spożywcza, kosmetyczna i farmaceutyczna. W tej ostatniej, a szerzej – w przemyśle biotechnologicznym, podobnie jak m.in. w branży półprzewodnikowej, to jednak zwykle nie wystarczy, bowiem specyfika wyrobów wymusza zachowanie wysokiej czystości. Dlatego większość procesów musi być w tym przypadku przeprowadzana w specjalnych pomieszczeniach (cleanroomach), w których czystość powietrza i parametry środowiskowe są ściśle monitorowane i kontrolowane. W artykule przedstawiamy procedury i rozwiązania techniczne pozwalające sprostać tym wymogom.
Czytaj dalej
Automatyka w rolnictwie i maszynach specjalnych
Automatyka w rolnictwie i maszynach specjalnych
Systemy automatyki, pomiarów, napędy oraz najnowsze technologie, jak Internet Rzeczy czy sztuczna inteligencja, które napędzają rozwój przemysłu, popularyzują się też poza nim. Dzięki temu maszyny i pojazdy specjalne, używane w budownictwie, górnictwie, transporcie czy usługach komunalnych, pod względem wyposażenia nie ustępują liniom produkcyjnym. Ostatnio na coraz większą skalę rozwiązania te przyjmują się też w rolnictwie. W artykule przedstawiamy przykłady tych pozaprzemysłowych zastosowań.
Czytaj dalej
Oszczędność energii i mediów w przemyśle
Oszczędność energii i mediów w przemyśle
W obliczu grożącej światu katastrofy klimatycznej zwiększają się naciski na podejmowanie działań proekologicznych i wsparcie dla nich. Chodzi przede wszystkim o zmniejszanie emisji szkodliwych substancji do środowiska przez ograniczanie zużycia energii elektrycznej i oszczędzanie mediów użytkowych, zwłaszcza wody. Dotyczy to też przemysłu. W artykule przedstawiamy przykładowe sposoby na osiągnięcie w nim tych celów.
Czytaj dalej
Napędy liniowe - po prostej i po krzywej
Napędy liniowe - po prostej i po krzywej
Napędy liniowe mają wiele zastosowań w przemyśle, w transporcie, w sprzęcie ciężkim, medycznym czy nawet w meblach. W artykule przedstawiamy ich przykłady – od typowych siłowników po modułowe, rekonfigurowane systemy transportowe, co poprzedzamy charakterystyką siłowników elektrycznych i liniowych.
Czytaj dalej
Cyfrowa fabryka
Cyfrowa fabryka
Przemysł 4.0, Industry 4.0, czwarta rewolucja przemysłowa – to najczęstsze określenia używane do scharakteryzowania zmian, które obecnie zachodzą w przemyśle. Obejmują one szereg nowych trendów i technologii, a także innowacji organizacyjnych, dzięki którym zakłady produkcyjne nie tyle ewoluują, co przechodzą głęboką metamorfozę. Jej uwieńczeniem ma być osiąganie statusu cyfrowych fabryk. W artykule przedstawiamy wybrane rozwiązania z omawianego obszaru oraz korzyści, jakie wiążą się z ich wdrażaniem.
Czytaj dalej
Intralogistyka i logistyka zakładowa
Intralogistyka i logistyka zakładowa
Intralogistyka i logistyka zakładowa to obszary zarządzania przedsiębiorstwem obejmujące organizację, realizację i optymalizację wewnętrznego przepływu materiałów oraz produktów w magazynach i na liniach produkcyjnych. Sprawność oraz efektywność w tym zakresie są ważnymi elementami sprzyjającymi budowaniu przez firmy przewagi konkurencyjnej, dlatego warto być zorientowanym w dobrych praktykach oraz najnowszych trendach w transporcie wewnętrznym. W artykule przedstawiamy je na przykładach popularnych elementów systemów intralogistycznych – tych wykonawczych, jak przenośniki, wózki widłowe, wózki samojezdne AGV i układnice regałowe, ale też z dziedziny planowania i zarządzania zasobami (oprogramowanie, systemy lokalizacji i identyfikacji).
Czytaj dalej
Obróbka CNC
Obróbka CNC
CNC (Computerized Numerical Control), czyli numeryczne sterowanie komputerowe, jest wykorzystywane w obróbce materiałów – przede wszystkim w obróbce skrawaniem. Jest to wciąż bardzo popularna metoda, nawet pomimo rozwoju konkurencyjnych technik, głównie wytwarzania addytywnego (druku 3D). W artykule przedstawiamy różne zagadnienia z zakresu obróbki CNC, ze szczególnym naciskiem na przegląd dostępnych rozwiązań oraz dobre praktyki w jej zakresie.
Czytaj dalej
Automatyzacja przemysłowej produkcji elektroniki
Automatyzacja przemysłowej produkcji elektroniki
W branży produkcji elektroniki priorytetami są jakość, wydajność oraz opłacalność, konieczne jest też sprostanie wyzwaniom związanym z manipulowaniem miniaturowymi podzespołami. W tym przypadku prędkość, precyzja oraz czystość, które są wymagane w produkcji, obróbce i montażu podzespołów, coraz częściej pozostają poza zasięgiem ludzi. Stąd też w przemyśle elektronicznym powszechnie korzysta się z dedykowanych rozwiązań zautomatyzowanych, a także systemów zrobotyzowanych.
Czytaj dalej
Szkolenia dla przemysłu
Szkolenia dla przemysłu
Szkolenia są ważnym elementem rozwoju zawodowego inżynierów niezależnie od branży, w której pracują czy dziedziny ich specjalizacji. Uczestniczą w nich osoby chcące poszerzyć lub uaktualnić wiedzę wymaganą w obecnej pracy i planujące się przekwalifikować. W odpowiedzi na zapotrzebowanie, tego typu usługę świadczy wiele firm. W artykule dokonujemy przeglądu ich oferty.
Czytaj dalej
Przemysłowy druk 3D
Przemysłowy druk 3D
O technologiach wytwarzania addytywnego (druku przestrzennym, druku 3D) było w ostatnich latach bardzo głośno. Uznano je nawet za jedne z bardziej perspektywicznych w kontekście zarówno zastosowań hobbystycznych, jak i profesjonalnych, w tym przemysłowych. W artykule koncentrujemy się na tych ostatnich, przedstawiając stopień wdrożenia oraz perspektywy rozwoju produkcji przyrostowej w różnych branżach, a także dokonując przeglądu i porównania popularnych metod druku 3D. Omawiamy także trendy w zakresie materiałów i oprogramowania.
Czytaj dalej
Nowoczesne spawanie
Nowoczesne spawanie
Spawanie polega na miejscowym stopieniu oraz zestaleniu brzegów materiałów przez złącze wypełnione spoiwem, które stapia się z materiałem rodzimym. Jest to jeden z podstawowych procesów przemysłowej obróbki metali, zarówno precyzyjnej, jak i w przypadku konstrukcji wielkogabarytowych. Co do istoty nie jest to technologia nowa, dzięki postępującej przez lata ewolucji opracowano jednak szereg rozwiązań poprawiających dokładność, wydajność oraz opłacalność spawania. W artykule przedstawiamy wybrane z nich.
Czytaj dalej

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów