Wtorek, 27 października 2020

Automatyka w rolnictwie i maszynach specjalnych

Systemy automatyki, pomiarów, napędy oraz najnowsze technologie, jak Internet Rzeczy czy sztuczna inteligencja, które napędzają rozwój przemysłu, popularyzują się też poza nim. Dzięki temu maszyny i pojazdy specjalne, używane w budownictwie, górnictwie, transporcie czy usługach komunalnych, pod względem wyposażenia nie ustępują liniom produkcyjnym. Ostatnio na coraz większą skalę rozwiązania te przyjmują się też w rolnictwie. W artykule przedstawiamy przykłady tych pozaprzemysłowych zastosowań.

Automatyka w rolnictwie i maszynach specjalnych

Rozwiązania automatyki w rolnictwie można podzielić na kilka kategorii. Jednym z kryteriów klasyfikacji jest miejsce pracy. Generalnie zautomatyzowane maszyny wykorzystywane w tej gałęzi gospodarki są dzielone na użytkowane w budynkach gospodarstw rolnych albo w polu. Przykładem pierwszych są roboty udojowe.

Roboty udojowe

Roboty udojowe, inaczej zautomatyzowane systemy dojenia (Automatic Milking System, AMS), to stanowiska w obrębie których bez udziału ludzi krowy są dojone, a często równocześnie również karmione. Pierwsze AMS zostały uruchomione w latach 90. zeszłego wieku i stale zyskują na popularności. Wciąż są też udoskonalane przez producentów. Wynika to z licznych korzyści jakie przynoszą, odciążając pracowników gospodarstwa i pozwalając lepiej kontrolować zdrowie krów oraz jakość mleka. AMS dostępne są w różnych konfiguracjach.

W niektórych bydło jest kilka razy dziennie przyprowadzane na stanowisko dojenia i ustawiane w sposób zorganizowany, na przykład w boksach dookoła automatu, który został skonstruowany na planie koła. W innych natomiast krowy są dojone wtedy, kiedy tego "chcą". Zwierzęta z czasem bowiem przyzwyczajają się do odwiedzania boksów AMS wówczas, kiedy mają pełne wymiona. Dodatkowo są do tego zachęcane przez wystawianie paszy.

Tego rodzaju systemy określane są jako Voluntary Automatic Milking System. Zapewniają większą swobodę krowom i zwalniają pracowników gospodarstwa z obowiązku przestrzegania regularności dojenia. VAMS przeważnie składają się z: kabiny albo klatki, ramienia robota, które przymocowuje kubki udojowe dojarki do wymion krowy, elektronicznego systemu identyfikowania zwierząt oraz dojarek.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również