Rozwiązania automatyki w rolnictwie można podzielić na kilka kategorii. Jednym z kryteriów klasyfikacji jest miejsce pracy. Generalnie zautomatyzowane maszyny wykorzystywane w tej gałęzi gospodarki są dzielone na użytkowane w budynkach gospodarstw rolnych albo w polu. Przykładem pierwszych są roboty udojowe.
Roboty udojowe
Roboty udojowe, inaczej zautomatyzowane systemy dojenia (Automatic Milking System, AMS), to stanowiska w obrębie których bez udziału ludzi krowy są dojone, a często równocześnie również karmione. Pierwsze AMS zostały uruchomione w latach 90. zeszłego wieku i stale zyskują na popularności. Wciąż są też udoskonalane przez producentów. Wynika to z licznych korzyści jakie przynoszą, odciążając pracowników gospodarstwa i pozwalając lepiej kontrolować zdrowie krów oraz jakość mleka. AMS dostępne są w różnych konfiguracjach.
W niektórych bydło jest kilka razy dziennie przyprowadzane na stanowisko dojenia i ustawiane w sposób zorganizowany, na przykład w boksach dookoła automatu, który został skonstruowany na planie koła. W innych natomiast krowy są dojone wtedy, kiedy tego "chcą". Zwierzęta z czasem bowiem przyzwyczajają się do odwiedzania boksów AMS wówczas, kiedy mają pełne wymiona. Dodatkowo są do tego zachęcane przez wystawianie paszy.
Tego rodzaju systemy określane są jako Voluntary Automatic Milking System. Zapewniają większą swobodę krowom i zwalniają pracowników gospodarstwa z obowiązku przestrzegania regularności dojenia. VAMS przeważnie składają się z: kabiny albo klatki, ramienia robota, które przymocowuje kubki udojowe dojarki do wymion krowy, elektronicznego systemu identyfikowania zwierząt oraz dojarek.