Nowa generacja interfejsów użytkownika HMI - Jak ustawić interfejs człowiek-maszyna w przypadku najnowszych zautomatyzowanych pojazdów?

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

W maszynach rolniczych i budowlanych – takich jak np. kombajny, traktory, koparki, ładowarki czy wywrotki – głównymi parametrami automatyzacji procesów są efektywność i wydajność. Z tego powodu producenci wyposażają swoje zaawansowane sprzęty w bardziej wymagające ekrany dotykowe w coraz większym rozmiarze, aby stworzyć ergonomiczne, jak najbardziej użyteczne miejsca pracy.

Nowa generacja interfejsów użytkownika HMI - Jak ustawić interfejs człowiek-maszyna w przypadku najnowszych zautomatyzowanych pojazdów?

Firma TTControl (HYDAC International) wpisuje się w ten trend dzięki nowemu wytrzymałemu interfejsowi operatora Vision 312, oferującemu najlepsze w swojej klasie funkcjonalności, a jednocześnie proste i intuicyjne menu.

W miarę wzrostu zapotrzebowania na wydajność maszyn mobilnych, muszą stać się one jeszcze bardziej niż dotąd zautomatyzowane i wyspecjalizowane. Operatorzy wymagają coraz bardziej ergonomicznego miejsca pracy, chcąc zapewnić sobie wydajne i bezpieczne warunki wykonywania swoich zadań. Koncentrując się na tych potrzebach, inżynierowie z TTControl zaprojektowali nową generację wyświetlaczy, które oferują wyjątkowy interfejs HMI (człowiek-maszyna), w cienkiej, wytrzymałej obudowie wypełniony zaawansowanymi technologiami. Trzecia generacja interfejsów operatora występuje w dwóch wariantach 12,1 cala, zapewniając różne poziomy wydajności.

WPŁYW TECHNOLOGII NA SPOŁECZEŃSTWO

Z urządzeniami elektronicznymi i komputerami komunikujemy się bardzo często, z dnia na dzień coraz częściej niż z niektórymi ludźmi. Powszechne stało się też używanie sprzętów mobilnych z inteligentnymi aplikacjami do zaspokajania naZ urządzeniami elektronicznymi i komputerami komunikujemy się bardzo często, z dnia na dzień coraz częściej niż z niektórymi ludźmi. Powszechne stało się też używanie sprzętów mobilnych z inteligentnymi aplikacjami do zaspokajania naszych osobistych potrzeb i wymagań zawodowych. Od producentów OEM oczekuje się szybko reagujących i intuicyjnych aplikacji o dużej użyteczności, dostarczających niezawodnych obliczeń i elastycznego środowiska programistycznego.

W odpowiedzi na ten trwały trend zaprojektowano Vision 312 – z myślą o wysokiej jakości interakcji i wrażeniach użytkownika zgodnych z rozwiązaniami branży automotive. Intuicyjne i wyraźne interfejsy są tam wymagane do konfiguracji maszyny, alertów statusu i parametryzacji procesu.

WYDAJNOŚĆ W NAJTRUDNIEJSZYCH WARUNKACH

Nowa generacja wyświetlaczy TTControl została wyposażona w niezawodne i wydajne procesory i.MX6 ARM ® Cortex ®. W przypadku mniej złożonych i bardziej wrażliwych na koszty aplikacji dostępny jest wariant z procesorem jednordzeniowym, a dla maszyn wymagających wysokiej wydajności grafiki można wybrać procesor czterordzeniowy, obsługiwany przez dodatkowy procesor graficzny. Oprócz możliwości obliczeniowych, zaawansowane chłodzenie zapewnia uruchamianie aplikacji na urządzeniu bez ograniczeń lub utraty wydajności nawet w najtrudniejszych warunkach, w temperaturze otoczenia od –30 do +70°C.

W celu uzyskania wysokiej jasności obrazu, minimalnego odbicia i zapewnienia wygodnego użytkowania na zewnątrz, wyświetlacze Vision 312 są zespolone optycznie. Idealną czytelność w słońcu zapewnia jasny wyświetlacz do 1000 cd/m², w wariancie Vision 312Plus. Niezwykle duży kąt widzenia – 178° – umożliwia odczyt z różnych pozycji. Zintegrowany pojemnościowy ekran dotykowy zapewnia obsługę wielu przycisków (dwa palce) i to nawet w rękawiczkach.

OD BEZPROBLEMOWEJ INTEGRACJI PO ERGONOMIĘ

Z punktu widzenia systemu wyświetlacz jest zaprojektowany do bezproblemowej integracji z elektronicznymi jednostkami sterującymi (ECU), kierującymi pojazdem i jego funkcjami. Dla obecnych i przyszłych architektur pojazdów dostępne są interfejsy CAN, Ethernet, RS232 i USB. Vision 312 dodatkowo obsługuje BroadR- Reach® – technologię stanowiącą ewolucję konwencjonalnego Ethernetu, zmniejszającą koszty łączności i masę okablowania na rzecz bardziej opłacalnej architektury maszyn. W przypadku szybkich sygnałów dostarczane są złącza szybkiej transmisji danych (HSD), które da się łatwo podłączyć bez zaciskania. Zaktualizowany interfejs złącza zapewnia najlepszą jakość sygnału dla przyszłej architektury opartej na Ethernet dla pojazdów.

Wyświetlacze w maszynach samojezdnych można zamontować na specjalnym ramieniu, a także zintegrować z deską rozdzielczą pojazdu. Ze względu na kompaktowe wymiary, zoptymalizowane pod kątem ramienia, operatorzy maszyn korzystają z mniej ograniczonego widoku poza kabinami. Opcjonalnie dostarczony zestaw do montażu na panelu zapewnia szybką, ale solidną instalację do kokpitów wewnętrznych i zewnętrznych. 12,1-calowy wyświetlacz o proporcjach 16:10 zaprojektowano do zintegrowania z ergonomicznymi miejscami pracy. Idealny stosunek ekranu do ciała umożliwia niemęczącą interakcję z urządzeniem w zakresie 50‒70 cm od siedzenia operatora lub stojaka.

POMOC DLA OPERATORA

W miarę jak maszyny stają się coraz bardziej inteligentne, a środowiska pracy – elastyczne, na znaczeniu zyskują łatwe w użyciu interfejsy urządzeń. Mniej doświadczeni operatorzy mogą być dzięki nim wspierani przez przyjazne dla użytkownika aplikacje, pozwalające skutecznie prowadzić maszynę i sterować nią w bezpieczny sposób. W branży budowlanej operacje koparki i ładowarki kołowej da się rozszerzyć o kamery rejestrujące obszary ukryte dla operatora. Aby poprawić bezpieczeństwo w miejscu pracy, Vision 312 zapewnia wizualizację w kabinie maksymalnie czterech strumieni z kamer o małym opóźnieniu.

Kombajny i ciągniki w przedsiębiorstwach rolniczych korzystają z zaawansowanego monitorowania procesu zbiorów i gleby uprawnej. Logistyka i obsługa materiałów stoją w obliczu wysokiego zapotrzebowania na wydajność i szybki czas dostawy. W Vision 312 dane z czujników zebrane podczas pracy maszyny mogą być łatwo i intuicyjnie wyświetlane, w zależności od wykonywanego zadania i używanego narzędzia rolniczego. Wskazówki dla operatora pomagają przenieść odpowiednią ilość materiału we właściwym czasie we właściwe miejsce. Wspierana jest precyzja wykonywanych czynności, a udostępniając operatorowi w czytelny sposób parametry maszyny i wymagań dotyczących pracy, wpływa się na zapobieganie opóźnieniom.

ELASTYCZNY ROZWÓJ I KRÓTKI CZAS WPROWADZENIA NA RYNEK

Klienci korzystający z Vision 312 mogą wybierać spośród dwóch zintegrowanych środowisk programistycznych: CODESYS i Qt.

Środowisko programistyczne CODESYS to bezpłatny, wszechstronny edytor, wzbogacony o dodatkową wtyczkę opracowaną przez TTControl, pozwalającą w pełni wykorzystać funkcje sprzętowe procesora i.MX6. Zawiera on środowisko programistyczne do programowania aplikacji przy użyciu łatwego do nauki języka tekstu strukturalnego, kompilatora, edytora wizualnego do projektowania interfejsu HMI i wielu bibliotek pomocniczych, np. do integracji urządzeń CAN i CANopen.

Z kolei środowisko programistyczne Qt, szeroko stosowane obecnie w branży motoryzacyjnej, jest coraz częściej wykorzystywane przez jej doświadczonych programistów ze względu na zdolność do projektowania wyrafinowanych, ale lekkich aplikacji wbudowanych. Deweloperzy czerpią korzyści z lepszej wydajności osadzania, zoptymalizowanej prędkości aplikacji oraz płynniejszych niż dotąd animacji i strumieni wideo.

Elastyczność programisty zwiększa dodatkowo bezpośredni dostęp do środowiska Yocto Linux, ponieważ dzięki niestandardowym przepisom Yocto można ulepszyć system operacyjny o dodatkowe biblioteki i programy.

PRZYGOTOWANY DO ZASTOSOWANIA W PRZYSZŁOŚCI

Vision 312 zaprojektowano z myślą o zaawansowanych zastosowaniach terenowych, oferując dobrze wyważone połączenie wydajności i solidności. Skoncentrowanie się na potrzebach klientów w połączeniu z szerokim zestawem technologii przyszłości pozwoliło stworzyć łatwe w użyciu, a jednocześnie elastyczne urządzenie.

Interfejs HMI wspiera producentów maszyn w projektowaniu ergonomicznych miejsc pracy operatora, z uwzględnieniem najnowocześniejszych doświadczeń użytkownika i w krótkich cyklach rozwoju. Wszystko po to, aby wywrzeć wpływ na przyszły rynek maszyn mobilnych.

 

Hydac

www.hydac.com.pl