Duże silosy zbożowe a jeden sterownik PLC – przykład zastosowania sterownika Unitronics
| Prezentacje firmowe PLC, HMI, OprogramowanieSeria UniStream to profesjonalne urządzenia do sterowania procesami automatyki przemysłowej, w tym również w szeroko pojętej branży spożywczej. Ich budowa oraz niemalże nieograniczone możliwości pozwalają na dopasowanie do każdych potrzeb.
WYDAJNOŚĆ STEROWNIKÓW PROGRAMOWALNYCH
Dzięki zaawansowanym procesorom sterowniki PLC Unitronics potrafią sprostać nawet najtrudniejszym zadaniom w procesach automatyki przemysłowej. Pozwalają na rozbudowę do 2048 punktów I/ O, włączając w to wejścia/wyjścia cyfrowe, szybkie, analogowe oraz temperaturowe. Dodatkowo obsługa karty SD, plików PDF, wideo oraz audio, streaming przez RTSP, a także tworzenie tabel danych i wykresów, czyni z nich niezastąpione narzędzie do sterowania oraz wizualizacji. W wyświetlacz HMI o dużej rozdzielczości wbudowano bogate biblioteki obrazów i zdjęć pozwalających na łatwe stworzenie przejrzystej wizualizacji procesu.
Głównymi zaletami PLC Unitronics, dzięki którym idealnie nadają się one do zastosowania w branży spożywczej, są:
- szeroki zakres temperatury pracy, od –20 do +55°C;
- automatyczne strojenie regulatorów PID (do 48 niezależnych pętli);
- stopień ochrony wyświetlacza HMI IP66/NEM4X, dzięki czemu może być on zamontowany nawet w najbardziej surowych warunkach;
- możliwość komunikacji z wieloma protokołami przemysłowymi, tj. MQTT, SQL, FTP, SNMP, Ethernet/IP, Modbus TCP/IP, Modbus RTU, CANopen czy w dowolnej ramce przesyłanej przez magistralę szeregową lub Ethernet.
Dodatkowo możliwe jest wysyłanie wiadomości e-mail oraz SMS, a także zdalny dostęp przez VNC lub webserver, co bardzo ułatwia kontrolę nad dowolnym procesem.
INTUICYJNE OPROGRAMOWANIE UNILOGIC
UniStream PLC jest wspierany przez zaawansowane oprogramowanie UniLogic ®, które skraca czas programowania do 50%. Dzięki złożonym funkcjom do przetwarzania danych, wbudowanym bibliotekom trendów i grafik, prostej konfiguracji akwizycji danych i wielu innym działaniom, tworzenie programu nie stanowi już żadnego wyzwania.
UniLogic oferuje producentom OEM i integratorom systemów szybsze i łatwiejsze niż dotąd rozwiązanie programistyczne, ponieważ wszystkie zadania mogą być programowane przy użyciu tego samego środowiska oprogramowania. Użytkownicy są w stanie budować aplikację PLC, projektować ekrany HMI, tworzyć strony internetowe w wielu językach i zapisywać wszystko w bibliotece, aby ponownie wykorzystać je w innych projektach.
Dzięki wytrzymałemu sprzętowi i niezwykle wydajnemu oprogramowaniu nowe rozwiązanie przynosi użytkownikom korzyści na wiele sposobów: upraszcza i przyspiesza programowanie, jednocześnie oferując wyjątkową wszechstronność konfiguracji.
STEROWANIE MAGAZYNEM ZBOŻOWYM
Najlepszym przykładem zastosowania sterowników Unitronics w branży spożywczej jest projekt jednego z naszych integratorów, dotyczący sterowania magazynem zbożowym wykonanym w Polsce. Pojedynczy sterownik zarządza w nim:
- 8 zbiornikami płaskodennymi po 2500 ton;
- 2 zbiornikami lejowymi po 500 ton;
- 150-tonowym zbiornikiem szybkiej spedycji;
- koszem przyjęciowym z elektrycznie regulowaną wydajnością;
- 23 przenośnikami poziomymi;
- 7 przenośnikami pionowymi;
- 16 wentylatorami;
- 28 zasuwami, rozdzielaczami, czyszczalniami oraz suszarniami.
Każde z urządzeń jest wyposażone w odpowiednie czujniki (ruchu, temperatury, przeciążenia). Aplikacja steruje procesami technologicznymi przy magazynowaniu ziarna. Sam magazyn wykorzystuje ponad 50 urządzeń wyposażonych w czujniki poprawnej pracy, kilkadziesiąt zasuw i rozdzielaczy odpowiednio kierujących przepływem ziarna, czujniki napełniania silosów oraz czujniki temperatury ziarna. W sumie zainstalowano ok. 300 cyfrowych wejść/wyjść oraz ok. 10 I/O analogowych. W aplikacji wykorzystano m.in. funkcje w języku C, formuły, własne kontrolki, wbudowany serwer WWW, komunikację z bazą danych SQL, komunikację e-mail, protokół MODBUS RTU oraz kontrolę dostępu.
Elmark Automatyka
www.elmark.com.pl