Duże silosy zbożowe a jeden sterownik PLC – przykład zastosowania sterownika Unitronics

Seria UniStream to profesjonalne urządzenia do sterowania procesami automatyki przemysłowej, w tym również w szeroko pojętej branży spożywczej. Ich budowa oraz niemalże nieograniczone możliwości pozwalają na dopasowanie do każdych potrzeb.

Posłuchaj
00:00

WYDAJNOŚĆ STEROWNIKÓW PROGRAMOWALNYCH

Dzięki zaawansowanym procesorom sterowniki PLC Unitronics potrafią sprostać nawet najtrudniejszym zadaniom w procesach automatyki przemysłowej. Pozwalają na rozbudowę do 2048 punktów I/ O, włączając w to wejścia/wyjścia cyfrowe, szybkie, analogowe oraz temperaturowe. Dodatkowo obsługa karty SD, plików PDF, wideo oraz audio, streaming przez RTSP, a także tworzenie tabel danych i wykresów, czyni z nich niezastąpione narzędzie do sterowania oraz wizualizacji. W wyświetlacz HMI o dużej rozdzielczości wbudowano bogate biblioteki obrazów i zdjęć pozwalających na łatwe stworzenie przejrzystej wizualizacji procesu.

Głównymi zaletami PLC Unitronics, dzięki którym idealnie nadają się one do zastosowania w branży spożywczej, są:

  • szeroki zakres temperatury pracy, od –20 do +55°C;
  • automatyczne strojenie regulatorów PID (do 48 niezależnych pętli);
  • stopień ochrony wyświetlacza HMI IP66/NEM4X, dzięki czemu może być on zamontowany nawet w najbardziej surowych warunkach;
  • możliwość komunikacji z wieloma protokołami przemysłowymi, tj. MQTT, SQL, FTP, SNMP, Ethernet/IP, Modbus TCP/IP, Modbus RTU, CANopen czy w dowolnej ramce przesyłanej przez magistralę szeregową lub Ethernet.

Dodatkowo możliwe jest wysyłanie wiadomości e-mail oraz SMS, a także zdalny dostęp przez VNC lub webserver, co bardzo ułatwia kontrolę nad dowolnym procesem.

INTUICYJNE OPROGRAMOWANIE UNILOGIC

UniStream PLC jest wspierany przez zaawansowane oprogramowanie UniLogic ®, które skraca czas programowania do 50%. Dzięki złożonym funkcjom do przetwarzania danych, wbudowanym bibliotekom trendów i grafik, prostej konfiguracji akwizycji danych i wielu innym działaniom, tworzenie programu nie stanowi już żadnego wyzwania.

UniLogic oferuje producentom OEM i integratorom systemów szybsze i łatwiejsze niż dotąd rozwiązanie programistyczne, ponieważ wszystkie zadania mogą być programowane przy użyciu tego samego środowiska oprogramowania. Użytkownicy są w stanie budować aplikację PLC, projektować ekrany HMI, tworzyć strony internetowe w wielu językach i zapisywać wszystko w bibliotece, aby ponownie wykorzystać je w innych projektach.

Dzięki wytrzymałemu sprzętowi i niezwykle wydajnemu oprogramowaniu nowe rozwiązanie przynosi użytkownikom korzyści na wiele sposobów: upraszcza i przyspiesza programowanie, jednocześnie oferując wyjątkową wszechstronność konfiguracji.

STEROWANIE MAGAZYNEM ZBOŻOWYM

Najlepszym przykładem zastosowania sterowników Unitronics w branży spożywczej jest projekt jednego z naszych integratorów, dotyczący sterowania magazynem zbożowym wykonanym w Polsce. Pojedynczy sterownik zarządza w nim:

  • 8 zbiornikami płaskodennymi po 2500 ton;
  • 2 zbiornikami lejowymi po 500 ton;
  • 150-tonowym zbiornikiem szybkiej spedycji;
  • koszem przyjęciowym z elektrycznie regulowaną wydajnością;
  • 23 przenośnikami poziomymi;
  • 7 przenośnikami pionowymi;
  • 16 wentylatorami;
  • 28 zasuwami, rozdzielaczami, czyszczalniami oraz suszarniami.

Każde z urządzeń jest wyposażone w odpowiednie czujniki (ruchu, temperatury, przeciążenia). Aplikacja steruje procesami technologicznymi przy magazynowaniu ziarna. Sam magazyn wykorzystuje ponad 50 urządzeń wyposażonych w czujniki poprawnej pracy, kilkadziesiąt zasuw i rozdzielaczy odpowiednio kierujących przepływem ziarna, czujniki napełniania silosów oraz czujniki temperatury ziarna. W sumie zainstalowano ok. 300 cyfrowych wejść/wyjść oraz ok. 10 I/O analogowych. W aplikacji wykorzystano m.in. funkcje w języku C, formuły, własne kontrolki, wbudowany serwer WWW, komunikację z bazą danych SQL, komunikację e-mail, protokół MODBUS RTU oraz kontrolę dostępu.

 

Elmark Automatyka
www.elmark.com.pl

Więcej na www.elmark.com.pl
Powiązane treści
Automatyka w rolnictwie i maszynach specjalnych
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Bezpieczeństwo
Obniżenie kosztów suwnic wewnętrznych nawet o 40% dzięki nowemu prowadnikowi ślizgowemu firmy igus
Zobacz więcej z tagiem: PLC, HMI, Oprogramowanie
Gospodarka
zenon 15 zmienia integrację IT-OT w automatyce przemysłowej
Gospodarka
Partnerstwo Dassault Systèmes i BoConcept zmieni planowanie przestrzeni i projektowanie wnętrz
Prezentacje firmowe
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów