Temat miesiąca

Automatyka na słodko
Artykuły

Automatyka na słodko

Metody inspekcji i utrzymania ruchu
Metody inspekcji i utrzymania ruchu
Utrzymanie ciągłości pracy i wydajności produkcji to w obliczu silnej konkurencji cele każdego zakładu przemysłowego. O ich realizacji decyduje wybór odpowiedniej strategii utrzymania ruchu i metod inspekcji, które pozwolą skutecznie zapobiegać nieplanowanym przestojom i spadkom zdolności produkcyjnych powodowanym awariami maszyn i innego wyposażenia. W artykule przedstawiamy najpopularniejsze z nich.
Czytaj dalej
Polska energetyka - dzisiaj i jutro
Polska energetyka - dzisiaj i jutro
Branża energetyczna stoi w obliczu przemian. Wymuszane są one wieloma czynnikami: rosnącą konkurencją na rynku dostaw energii, coraz większym popytem na nią, rozwojem energetyki odnawialnej oraz zmieniającymi się oczekiwaniami odbiorców energii elektrycznej, którzy stają się również wytwórcami energii. Do tego dochodzą dobrze znane zagadnienia takie jak kwestie ochrony środowiska, ale też nowe - m.in. związane z zapewnianiem cyberbezpieczeństwa sieci energetycznych. W artykule przedstawiamy kierunki rozwoju krajowej branży energetyki oraz rozwiązania techniczne z obszaru produkcji, przesyłu i rozdziału energii, a także sieci smart grid.
Czytaj dalej
Branża drzewna i meblarska
Branża drzewna i meblarska
Branża drzewna i powiązana z nią meblarska to prężnie rozwijające się gałęzie przemysłu, na świecie i w Polsce. Aby poradzić sobie z rosnącą konkurencją, w tym ze strony dostawców tańszych materiałów zamiennych, producenci drewna i mebli coraz chętniej inwestują w nowoczesne rozwiązania techniczne, poprawiające wydajność produkcji oraz efektywność wykorzystania surowca. W artykule przedstawiamy wybrane z tych, z których korzysta się w tartakach oraz w produkcji mebli tapicerowanych i płyt laminowanych.
Czytaj dalej
RFID i znakowanie. Część 1 - Kompendium RFID
RFID i znakowanie. Część 1 - Kompendium RFID
Znakowanie, dzięki któremu można prawidłowo i szybko zidentyfikować produkty i wyposażenie przedsiębiorstwa, jest konieczne, aby można było sprawnie zarządzać ich obiegiem, przebiegiem produkcji, stanem magazynów, sprzedażą. Dotyczy to nie tylko przemysłu, ale i innych dziedzin takich jak m.in. medycyna, nauka, handel. Oznaczenia nanosi się różnymi sposobami - są na przykład nadrukowywane, żłobione, wypalane laserem. Metodom tym poświęcamy drugą część artykułu, natomiast w pierwszej przedstawiamy od lat zyskującą na popularności technikę RFID (Radio Frequency Identification).
Czytaj dalej
Złączki i aparatura niskiego napięcia na szynę DIN
Złączki i aparatura niskiego napięcia na szynę DIN
Tytułowe komponenty są używane do łączenia, przełączania oraz zabezpieczania urządzeń i obwodów w przemyśle, energetyce, budownictwie i infrastrukturze. Szerokiemu zakresowi zastosowań odpowiada różnorodność modeli złączek i innych aparatów niskiego napięcia, takich jak m.in. wyłączniki, rozłączniki, styczniki, przekaźniki i ograniczniki przepięć, które są przeznaczone do zamocowania zatrzaskowego na szynie DIN. Stanowi ono popularną metodę montażu, zapewniającą sztywne, wytrzymałe połączenie mechaniczne oraz łatwą instalację aparatury modułowej w szafach sterowniczych i rozdzielnicach. Warianty tych komponentów różnią się pod względem materiałów wykonania i stosowanych rozwiązań konstrukcyjnych.
Czytaj dalej
Siłowniki i silniki liniowe
Siłowniki i silniki liniowe
Z silników liniowych korzysta się w przemyśle, energetyce, logistyce, środkach transportu, sprzęcie ciężkim oraz urządzeniach medycznych. W artykule przedstawiamy przykłady ich zastosowań. Poprzedzamy je przeglądem różnych typów elementów liniowych. Dodatkowo opisujemy nowe rodzaje silników, które umożliwiają dynamiczne ruchy nie tylko po odcinkach prostych.
Czytaj dalej
Komunikacja w systemach automatyki przemysłowej - Ethernet vs fieldbus
Komunikacja w systemach automatyki przemysłowej - Ethernet vs fieldbus
Komunikacja w systemach automatyki przemysłowej od około 30 lat jest realizowana za pośrednictwem sieci polowych - fieldbus, jednak obecnie nie są one rozwijane tak dynamicznie, jak jeszcze do niedawna, a powodem tego jest rosnąca popularność protokołów Ethernetu przemysłowego. W oparciu o protokoły zaliczane do kategorii fieldbus zorganizowano wiele sieci i z pewnością jeszcze długo będzie się z nich korzystać. Ale potencjał Ethernetu przemysłowego, dostępność infrastruktury oraz taniego sprzętu sieciowego, duża szybkość transmisji, a także łatwość zintegrowania z innymi systemami sprawiają, że w nowo budowanych instalacjach korzysta się z niego chętniej niż z sieci fieldbus. Dlatego sieci polowe z sieciami Ethernetu przemysłowego współistnieją i prawdopodobnie jeszcze przez wiele lat się to nie zmieni. W artykule przedstawiamy wybrane aspekty popularnych protokołów obu typów, a następnie sieci ze sobą porównujemy.
Czytaj dalej
Intralogistyka + pakowanie
Intralogistyka + pakowanie
Pakowanie i logistyka wewnętrzna, która obejmuje przemieszczanie materiałów i produktów w obrębie zakładu - od przyjęcia surowców do magazynu do wydawania gotowych wyrobów - to ważne etapy produkcji. Od tego, czy przebiegają one płynnie i odpowiednio do specyfiki produktu, zależy to, czy dotrze on do klienta na czas i zachowa swoje właściwości. Aby sprostać tym wymogom, pakowanie oraz transport automatyzuje się, wykorzystując roboty przemysłowe, maszyny pakujące, przenośniki oraz wózki samojezdne. Korzysta się również z wózków widłowych kierowanych przez operatorów. W artykule przedstawiamy wybrane zagadnienia z zakresu ich użytkowania oraz nowości techniczne i konstrukcyjne.
Czytaj dalej
Kiedy stosowanie systemów wizyjnych przynosi korzyści?
Kiedy stosowanie systemów wizyjnych przynosi korzyści?
Chociaż systemy wizyjne nie dorównują ludziom w dziedzinie jakościowej analizy obrazów, które przedstawiają złożone, nieregularne kształty, przewyższają ich możliwościami w zakresie inspekcji obiektów o regularnych kształtach, no i nie męczą się, ani nie rozpraszają. W artykule przedstawiamy powody, dla których warto zastąpić lub wesprzeć nimi kontrolerów jakości i wyposażyć w kamerę ramię robota. Prezentujemy przykłady zastosowań systemów wizyjnych i ich główne komponenty, a także podpowiadamy, jak zorganizować system wizyjny oraz rozwiązywać problemy, które mogą wystąpić w trakcie jego działania.
Czytaj dalej
Przemysł motoryzacyjny - automatyzacja i robotyzacja
Przemysł motoryzacyjny - automatyzacja i robotyzacja
Branża samochodowa to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu - i to od wielu dekad - a sprostanie wyzwaniom, które towarzyszą rozwojowi branży, od początku jej powstania związane było z automatyzacją, a później też robotyzacją produkcji. Od ponad 100 lat postęp w dziedzinie produkcji samochodów napędzają ich użytkownicy (wymagając, żeby były szybkie, tanie w eksploatacji, bezpieczne i wygodne), konkurencja między producentami oraz ograniczenia w zakresie emisji szkodliwych substancji. Motorem zmian w przyszłości będą też nowości. Najważniejsze z nich to auta elektryczne i samochody, które dzięki podłączeniu do Internetu będą dodatkowo centrami komunikacyjno-rozrywkowymi oraz pojazdy autonomiczne. W artykule przedstawiamy najważniejsze obszary zastosowań nowoczesnej automatyki w produkcji samochodów i komponentów do nich.
Czytaj dalej
Parametryzuj przez smartfona, czyli aplikacje mobilne w środowisku produkcyjnym
Parametryzuj przez smartfona, czyli aplikacje mobilne w środowisku produkcyjnym
Do niedawna jeszcze wydawało się, że urządzenia mobilne w profesjonalnych zastosowaniach w przemyśle nie mają racji bytu. Nie do pomyślenia było na przykład, że smartfon albo tablet mógłby pełnić funkcję przenośnego HMI, za pośrednictwem którego operator uzyskuje dostęp do kluczowych elementów instalacji przemysłowej. Jednak rosnąca popularność tych urządzeń w życiu codziennym sprawia, że branża przemysłowa nie może już dłużej ignorować ich zalet.
Czytaj dalej
Nowoczesne roboty przejmują coraz więcej zadań
Nowoczesne roboty przejmują coraz więcej zadań
Firmy przemysłowe coraz bardziej odczuwają skutki procesu starzenia się społeczeństw oraz mniejszą dostępność słabiej wykwalifikowanych pracowników, którym można przydzielać zadania powtarzalne i bardziej obciążające fizycznie - jak montaż czy pakowanie - a w związku z tym coraz chętniej inwestują w automatyzację i robotyzację produkcji. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, a także korzystając z najnowszych rozwiązań technicznych, producenci robotów uzupełniają swoją ofertę o nowe typy maszyn. Zaliczyć można do nich roboty współpracujące i drony. W fabrykach i magazynach korzysta się również z wózków AGV.
Czytaj dalej

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów