Temat miesiąca

Automatyka na widelcu, część 1 - procesy wsadowe i pakowanie w produkcji spożywczej
Roboty

Automatyka na widelcu, część 1 - procesy wsadowe i pakowanie w produkcji spożywczej

Obróbka blach i zrobotyzowane spawanie
Obróbka blach i zrobotyzowane spawanie
Zanim z blachy zostanie uformowany produkt finalny, jest ona wyginana, rozcinana, wytłaczana oraz spawana. W artykule - na przykładach procesów gięcia, cięcia oraz spawania - przedstawiamy specyfikę i metody obróbki tego materiału oraz zagadnienie jej automatyzacji.
Czytaj dalej
Znakowanie, etykietowanie i RFID w przemyśle
Znakowanie, etykietowanie i RFID w przemyśle
Identyfikacja podzespołów, gotowych produktów oraz aktywów przedsiębiorstwa jest konieczna, aby można było sprawnie zarządzać ich przepływem w obrębie zakładu, zakupami, stanem magazynów i sprzedażą. Taką kontrolę uzyskuje się dzięki znakowaniu, co można zrealizować na kilka sposobów. Informacje umieszcza się najczęściej w formie nadrukowanego lub wypalonego napisu i kodu, dodatkowej etykiety albo znacznika RFID bezpośrednio na produkcie, jego obudowie lub opakowaniu. W artykule przedstawiamy rodzaje oznaczeń oraz opis ich praktycznych zastosowań.
Czytaj dalej
IP67 & more
IP67 & more
Urządzenia i podzespoły wykorzystywane w przemyśle, transporcie, energetyce czy zastosowaniach offshore narażone są na wpływ czynników zewnętrznych, które mogą je uszkodzić lub przyczynić się do stopniowej degradacji. Takimi są m.in. występowanie pyłów, wibracji oraz narażeń mechanicznych, kontakt z wodą i chemikaliami. Typowym sposobem zabezpieczenia jest umieszczanie w obudowach i szafach, przy czym skuteczność takiej ochrony charakteryzują stopnie IPxx i IKxx. W artykule wyjaśniamy znaczenie tych symboli, a także przedstawiamy porady dotyczące doboru obudów o podwyższonej odporności pod kątem wykorzystywanych materiałów oraz uszczelnień.
Czytaj dalej
Sterowanie systemami HVAC
Sterowanie systemami HVAC
Praktycznie wszystkie budynki - od tych prywatnych, przez komercyjne i użyteczności publicznej, po zakłady przemysłowe - wyposaża się w instalacje HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning). Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja obiektu mają zapewnić użytkownikom przede wszystkim komfort termiczny oraz odpowiednią jakość powietrza. W artykule przedstawiamy rodzaje i elementy składowe tytułowych instalacji oraz przykłady systemów sterowania ich pracą.
Czytaj dalej
Zautomatyzowane malowanie
Zautomatyzowane malowanie
Malowanie to popularny sposób obróbki końcowej powierzchni elementów, urządzeń czy budynków. W artykule, skupiając się na powierzchniach metalowych, wyjaśniamy, jak i dlaczego należy je powlekać farbami. Przedstawiamy też techniki nakładania powłok malarskich i wybrane zagadnienia z zakresu automatyzacji tego procesu.
Czytaj dalej
Silniki energooszczędne - czyli jak być zgodnym z przepisami od stycznia 2015 roku
Silniki energooszczędne - czyli jak być zgodnym z przepisami od stycznia 2015 roku
Od nowego roku wchodzą w życie kolejne wymogi dotyczące wprowadzania na rynek silników elektrycznych, które obligują ich dostawców do sprzedaży wersji o wyższej niż dotychczas sprawności energetycznej. Przedstawiamy kompendium informacji na temat obowiązujących do tej pory i nowych przepisów, a także omawiamy rozwiązania konstrukcyjne zwiększające efektywność energetyczną silników i układów napędowych.
Czytaj dalej
Ochrona przeciwprzepięciowa
Ochrona przeciwprzepięciowa
Stany nieustalone, które za pośrednictwem sieci zasilającej i linii sygnałowych docierają do urządzeń w systemach automatyki i sterowania, mogą uszkodzić je lub zdestabilizować ich działanie. Sposobem na zmniejszanie takich zagrożeń jest stosowanie układów ograniczających zaburzenia. W artykule przedstawiamy różne rodzaje ograniczników przepięć, wyjaśniamy również, jak dobierać te elementy, aby zapewniać skuteczną ochronę urządzeń, a przy tym nie zakłócać ich pracy w normalnych warunkach.
Czytaj dalej
Q, czyli jakość
Q, czyli jakość
Jakość produktów to nie tylko wyróżnik, dzięki któremu łatwiej utrzymać się na rynku. To dzisiaj niezbędny wymóg. Stąd też kontrola jakości należy do kluczowych elementów procesów wytwórczych. W artykule przybliżamy wybrane zagadnienia dotyczące inspekcji jakości przy użyciu metod nieniszczących: kontroli wizyjnej, ultradźwiękowej, z wykorzystaniem prądów wirowych, promieni rentgenowskich i... helu.
Czytaj dalej
Zautomatyzowany tunel - bezpieczeństwo, nadzór, łączność i sterowanie systemami
Zautomatyzowany tunel - bezpieczeństwo, nadzór, łączność i sterowanie systemami
Drogi, mosty, tunele i linie kolejowe to miejsca, gdzie stosowane są nowoczesne rozwiązania techniczne. Dzięki czujnikom, systemom automatyki i łączności infrastruktura transportowa staje się bezpieczniejsza, zwiększa się również jej przepustowość. W artykule wyjaśniamy, w jaki sposób osiąga się to w tunelach drogowych. Obiekty te budowane są tam, gdzie przejazd uniemożliwiają przeszkody naturalne (góry, rzeki) lub ograniczenia przestrzenne w mieście.
Czytaj dalej
Wzorcowanie przyrządów pomiarowych
Wzorcowanie przyrządów pomiarowych
Linie produkcyjne praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu stanowią nagromadzenie przyrządów pomiarowych, od wiarygodności których zależy jakość produktów i bezpieczeństwo pracy personelu. Aby się co do niej upewnić, trzeba je okresowo wzorcować. W artykule wyjaśniamy, na czym polega weryfikacja wskazań czujników, kto się tym zajmuje i jakie informacje powinny być zawarte w dokumentach poświadczających jej przeprowadzenie.
Czytaj dalej
Automatyka i pomiary w branży drzewnej
Automatyka i pomiary w branży drzewnej
Przemysł drzewny wciąż jest postrzegany jako technologicznie słabo rozwinięty i nastawiony wyłącznie na zysk osiągany kosztem zasobów naturalnych. W rzeczywistości jednak coraz powszechniej wykorzystuje się w nim nowoczesne rozwiązania techniczne, które zwiększają wydajność produkcji i zmniejszają jej negatywny wpływ na otoczenie. Powodami ich stosowania jest rosnąca konkurencja, nie tylko między producentami z tej branży, ale również dostawcami tańszych materiałów zastępujących drewno, a także konieczność spełnienia wymogów regulujących dostęp do surowców, a czasami też kwestie związane z pracownikami.
Czytaj dalej
Przemysłowe pamięci Flash
Przemysłowe pamięci Flash
Karty pamięci i dyski SSD dla przemysłu powinny się charakteryzować większą liczbą cykli programowania i kasowania niż wersje dla elektroniki użytkowej, zwiększonym zakresem temperatur pracy, a prawdopodobieństwo występowania błędów danych powinno zostać ograniczone do minimum. Przedstawiamy wykorzystywane rozwiązania i dostępne na rynku produkty, które pozwalają na spełnienie tych wymogów.
Czytaj dalej

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów