Temat miesiąca

Inside PLC
Artykuły

Inside PLC

Znakowanie produktów
Znakowanie produktów
Praktycznie każdy wyrób, zanim trafi do sprzedaży, jest znakowany. Na jego obudowie albo opakowaniu umieszcza się informacje o producencie i numerze seryjnym, a w przypadku urządzeń - często też parametrów pracy, warunków eksploatacyjnych czy symbole potwierdzające zgodność z normami. Z punktu widzenia użytkownika najważniejsze są ich czytelność i trwałość. Znakowanie musi być także powtarzalne, wydajne i nie powinno zmieniać samego produktu poza określonymi granicami. Wymogi te bezpośrednio przekładają się na dobór metody stosowanej do nanoszenia oznaczeń.
Czytaj dalej
Eksplozje w przemyśle - zapobieganie i ograniczanie skutków
Eksplozje w przemyśle - zapobieganie i ograniczanie skutków
W przemyśle, zwłaszcza w branży chemicznej i petrochemicznej, oraz w górnictwie na różnych etapach produkcji może występować atmosfera wybuchowa. Jest to mieszanina palnych gazów, par albo pyłów z powietrzem, w której po zainicjowaniu źródłem zapłonu spalanie rozprzestrzenia się samorzutnie. Przebywający w pobliżu są wówczas narażeni na działanie wysokich temperatur oraz fali uderzeniowej. Niebezpieczne są także przemieszczające się w niekontrolowany sposób resztki zniszczonych przez wybuch obiektów, brak tlenu oraz trujące produkty reakcji spalania. Stąd też zapobieganie eksplozjom jest kluczowe. Jeżeli jednak nie ma pewności, że wybuchowi uda się zapobiec, trzeba maksymalnie zabezpieczyć otoczenie przed jego ewentualnymi skutkami.
Czytaj dalej
Rozproszone systemy sterowania. Wybór, integracja i migracja DCS-ów
Rozproszone systemy sterowania. Wybór, integracja i migracja DCS-ów
Sterowanie scentralizowane złożonymi procesami przemysłowymi wymaga użycia jednostki głównej o dużej mocy obliczeniowej oraz rozbudowanej sieci komunikacyjnej, które pozwolą na szybkie przetwarzanie oraz przesyłanie dużych ilości danych, w tym wyników pomiarów i sygnałów sterujących. Alternatywą jest decentralizacja układu i zastosowanie rozproszonego systemu sterowania (DCS). Tego typu rozwiązania są automatykom znane jednak zazwyczaj znacznie mniej, niż bazujące na sterownikach PLC oraz oprogramowaniu SCADA. W artykule wyjaśniamy, czym powinien charakteryzować się nowoczesny DCS, jak integrować go z innymi systemami, a po latach użytkowania - zmodernizować.
Czytaj dalej
Napędy kompatybilne elektromagnetycznie
Napędy kompatybilne elektromagnetycznie
Tematyka kompatybilności elektromagnetycznej stanowi nieodłączny element zagadnień związanych z silnikami i napędami elektrycznymi. Dzieje się tak, gdyż te ostatnie cechują się często dużymi mocami, należą do nieliniowych odbiorników prądu i wytwarzają zaburzenia emitowane z okablowania i wprowadzane do sieci zasilającej. Z tych powodów, jak też aby same napędy były mniej wrażliwe na przepięcia z sieci, producenci przemienników częstotliwości wyposażają je w układy filtrów oraz dławiki. W artykule przedstawiamy wykorzystywane rozwiązania i doradzamy, jak tworzyć bardziej niezawodne systemy napędowe. Omawiamy też dobre praktyki związane z wykonywaniem okablowania oraz metody ograniczania emisji zaburzeń elektromagnetycznych.
Czytaj dalej
Rewolucja w technice windowej
Rewolucja w technice windowej
Windy transportujące pasażerów i towary stanowią powszechny element budynków mieszkalnych, biurowych i handlowych, a także wielu obiektów przemysłowych. Obszar rynku z nimi związany stanowi jednocześnie ważną dla automatyków branżę, gdzie trafiają urządzenia napędowe i produkty z zakresu sterowania oraz pomiarów. Podstawowe parametry wind to udźwig i szybkość przemieszczenia się, ale coraz istotniejsze dla użytkowników i właścicieli stają się też ich efektywność energetyczna, walory użytkowe i naturalnie bezpieczeństwo. Wszystkie je można poprawić, stosując odpowiednie rozwiązania z zakresu automatyzacji. Te ostatnie, wraz z omówieniem nowości w technologiach windowych, przedstawiamy w artykule.
Czytaj dalej
Przemysł opakowaniowy. Część 2 - Kontrola jakości i integracja linii pakowania
Przemysł opakowaniowy. Część 2 - Kontrola jakości i integracja linii pakowania
Pakowanie to seria czynności powtarzalnych związanych z końcowym etapem produkcji towarów, w których ludzie coraz częściej zastępowani są przez maszyny. Daje to możliwość produkcji na dużą skalę przy zachowaniu odpowiedniej jakości i wydajności. W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy roboty przemysłowe oraz przenośniki używane do transportu odpowiednio na bliższe oraz dalsze odległości. Tematami bieżącego wydania są kontrola jakości, śledzenie przepływu produktów oraz integracja wyposażenia zautomatyzowanych linii pakowania.
Czytaj dalej
Przemysł opakowaniowy. Część 1 - Transport i robotyzacja
Przemysł opakowaniowy. Część 1 - Transport i robotyzacja
Pakowanie stanowi nieodłączną część produkcji towarów i od lat jest jednym z głównych obszarów zainteresowania automatyków. W dwuczęściowym opracowaniu przedstawiamy rozwiązania w zakresie systemów transportu, kontroli jakości oraz śledzenia przepływu produktów, które zapewniają wydajność i jakość produkcji, a także tematykę integracji wyposażenia w obrębie zautomatyzowanych linii pakujących.
Czytaj dalej
HMI - przenośnie i bezprzewodowo. W smartfonie i tablecie
HMI - przenośnie i bezprzewodowo. W smartfonie i tablecie
Panel operatorski stanowi łącznik między maszyną a człowiekiem, który nią steruje. Może on być stacjonarny albo, co popularyzuje się w ostatnich latach - przenośny. W ostatnim z przypadków rolę HMI przejmuje coraz częściej palmtop, smartfon albo tablet. Opisujemy, jakie są korzyści z tym związane, oraz przedstawiamy, jakie problemy muszą rozwiązać producenci i użytkownicy tych urządzeń, aby można z nich korzystać w przemyśle bezpiecznie i efektywnie.
Czytaj dalej
Anatomia kabla przemysłowego
Anatomia kabla przemysłowego
Okablowanie uszkodzone lub działające nieprawidłowo może zakłócić, a nawet sparaliżować pracę systemu, którego jest częścią. Łatwo o to szczególnie wtedy, gdy występują trudne warunki elektryczne, mechaniczne lub środowiskowe. Dlatego w konstrukcji kabli przemysłowych stosowane są specjalne materiały oraz rozwiązania, które zwiększają ich wytrzymałość i zapewniają niezawodną transmisję danych oraz przesył energii. Przedstawiamy analizę budowy kabli przemysłowych, krok po kroku opisując ich budowę i cechy istotne w poszczególnych aplikacjach w przemyśle.
Czytaj dalej
MES, czyli jak wskoczyć na wyższy poziom
MES, czyli jak wskoczyć na wyższy poziom
Zwiększanie wydajności produkcji, możliwość dokonywania łatwych zmian w asortymencie wyrobów, zapewnianie wysokiej jakości i zgodności z przepisami, ograniczanie kosztów operacyjnych - z tymi zagadnieniami mierzą się praktycznie codziennie przedstawiciele firm produkcyjnych. W dobie dużej konkurencji do realizacji tych celów konieczne jest sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem oraz efektywne wykorzystywanie posiadanych zasobów - zarówno maszyn, personelu, jak też surowców i energii.
Czytaj dalej
Motion control, czyli jak tworzyć systemy serwonapędowe - część 1
Motion control, czyli jak tworzyć systemy serwonapędowe - część 1
Serwonapędy stanowią układy sterowania ruchem o charakterze zamkniętym. W porównaniu z układami otwartymi charakteryzuje je krótszy czas odpowiedzi, większa dokładność sterowania oraz mniejsza wrażliwość na zaburzenia z zewnątrz i zmiany obciążenia. Dzięki temu są one popularnym elementem automatycznych maszyn pakujących, sortujących, tnących, dozujących oraz transportujących, w przypadku których najważniejsze są: wydajność, szybkość oraz precyzja ruchu. W artykule przedstawiamy podstawy działania i doboru komponentów serwonapędów, ich wybrane zastosowania oraz przykłady urządzeń z oferty lokalnych dostawców.
Czytaj dalej
Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?
Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?
Przyczyny przestojów produkcji w zakładach przemysłowych mogą być różne. Najczęstsze z nich to: awarie maszyn, błędy popełniane przez operatorów oraz przerwy w dostawach surowców lub energii elektrycznej. Ryzyko trzech ostatnich można zmniejszać, korzystając z rezerwowych źródeł zasilania, racjonalnie zarządzając zapasami oraz szkoląc pracowników. Aby zapobiec awariom maszyn, należy natomiast monitorować oraz analizować ich stan.
Czytaj dalej

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów