Palmtopy, smartfony lub tablety - w przeciwieństwie do wyświetlaczy HMI zamontowanych na stałe w maszynie lub w dyspozytorni zakładu przemysłowego - można ze sobą zabrać wszędzie. Są to bowiem urządzenia przenośne, o stosunkowo niewielkich rozmiarach i wadze. Ponadto standardowo wyposaża się je w interfejsy komunikacyjne Wi-Fi, Bluetooth, NFC czy przykładowo IrDA oraz modemy 3G i 4G.
Dzięki temu bez względu na to, czy operator je drugie śniadanie w stołówce, czy pracuje nad nowym projektem w biurze w innej części fabryki, zawsze ma dostęp do panelu sterowniczego. Za jego pośrednictwem może na przykład zmienić ustawienia maszyny, dowiedzieć się o jej awarii lub wysłać e-mail do swoich współpracowników.
Przenośne HMI pozwalają też z bezpiecznej odległości nadzorować pracę m.in. instalacji w strefach zagrożonych wybuchem lub tam, gdzie dostęp jest utrudniony, na przykład z powodu ekstremalnych temperatur, dużego zapylenia albo wymogu zachowania sterylności.
PRZENOŚNE PANELE TO MOBILNI OPERATORZY
Przenośne HMI zachęcają operatorów do... mobilności, która jest zalecana w nowoczesnych strategiach zarządzania produkcją - np. Gemba Kaizen (więcej w ramce). Zakłada ona, że rozwiązań problemów oraz nowych pomysłów na usprawnienie pracy należy szukać przede wszystkim na miejscu, tzn. na przykład w hali produkcyjnej lub w magazynie.
Jeżeli operator ma tam pod ręką, czyli w tym wypadku na ekranie smartfona lub tabletu, wszystkie niezbędne dane (wyniki pomiarów, wskaźniki efektywności KPI, itp.), może się skupić wyłącznie na analizie danego zagadnienia. Dzięki temu, że pracownicy nie muszą biegać tam i z powrotem między dyspozytornią a halą produkcyjną lub komunikować się z centralą w jakiś inny sposób, oszczędza się również czas.
Przy użyciu pojedynczego podręcznego HMI można nadzorować pracę wielu urządzeń. W przypadku rozbudowanych parków maszynowych lub złożonych linii technologicznych zmniejsza to koszty zakupu, ułatwia instalację, a później także modernizację sprzętową oraz aktualizację oprogramowania. Dzięki pracy w sieci bezprzewodowej oraz zasilaniu bateryjnemu mobilne panele operatorskie nie wymagają takich nakładów na zakup, instalację oraz konserwację okablowania, jak te stacjonarne.
CZY EKRANY DOTYKOWE SPRAWDZAJĄ SIĘ W PRZEMYŚLE?
Smartfony i tablety wyposażone są w wyświetlacze dotykowe, a ich zaletą jest intuicyjność obsługi. Dzięki niej interakcja użytkownika z HMI jest płynniejsza, popełnia on mniej błędów, a zadania wykonuje w czasie nawet kilka razy krótszym niż wtedy, gdy używa klawiatury lub myszki. Ponadto obsługi panelu z takim wyświetlaczem można się dość łatwo nauczyć.
Ekrany dotykowe w smartfonach pozwoliły na wyeliminowanie klawiatury, a w rezultacie powiększenie powierzchni wyświetlacza. W tabletach oprócz klawiatury zrezygnowano z myszki. Poza zwiększeniem powierzchni ekranu, poprawiło to mobilność tego urządzenia. W przemyśle brak klawiszy i urządzeń wskazujących jest zaletą też z innego powodu.
Przede wszystkim nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać przed brudem, pyłem, wysoką temperaturą, chemikaliami oraz wibracjami. Ponieważ peryferia te łatwo uszkodzić, gdy nie są one w ogóle potrzebne, czas użytkowania mobilnego HMI jest dłuższy, a jego koszty mniejsze.
Łatwiejsze jest również czyszczenie wyświetlaczy dotykowych. Dzięki temu lepiej sprawdzają się one tam, gdzie wymagana jest sterylność wyposażenia, na przykład w przemyśle farmaceutycznym lub spożywczym. Ponadto przystosowanie klawiatury lub myszki do pracy w strefach zagrożonych wybuchem jest kosztowne. Panele z ekranami dotykowymi takich modyfikacji na ogół nie wymagają lub ich koszt jest niewielki.
WYPOSAŻENIE I APLIKACJE ATUTEM URZĄDZEŃ PRZENOŚNYCH
W codziennym życiu smartfony i tablety służą już nie tylko do telefonowania oraz przeglądania stron w Internecie. Oprócz tego używa się ich m.in. do robienia zdjęć, nagrywania filmów, słuchania muzyki, korzystania z map, sterowania pracą różnych urządzeń, planowania trasy podróży, zamawiania taksówek, a nawet sprawdzania liczby kalorii spalonych w czasie treningu. Tak szeroką funkcjonalność uzyskuje się dzięki rozbudowanej konfiguracji sprzętowej oraz dostępności odpowiedniego oprogramowania.
Standardowe wyposażenie smartfonu lub tabletu obejmuje obecnie m.in.: kamerę, akcelerometr (czujnik przyspieszenia), żyroskop, czujnik ruchu, sensor światła otoczenia oraz nawigację GPS, a w urządzeniach w wersji przemysłowej również czytnik kodów kreskowych 1D i 2D oraz znaczników RFID.
Możliwości wykorzystania tych podzespołów w panelach operatorskich są nieograniczone. Na przykład kamery i mikrofon (funkcja dyktafonu) mogą być użyteczne w tworzeniu dokumentacji technicznej. Z kolei nawigacji GPS wbudowanej w urządzenia przenośne używa już m.in. firma GE Intelligent Platforms w technologii Geo-Intelligence.