Czwartek, 10 stycznia 2019

Mobilny operator - przenośne i bezprzewodowe HMI

Panele operatorskie stanowią interfejs, za pośrednictwem którego obsługujący maszyny i instalacje produkcyjne nadzorują ich pracę i nimi sterują. Podobnie jak w życiu codziennym, tak też w przemyśle na znaczeniu zyskują urządzenia przenośne. W artykule przedstawiamy perspektywy oraz wyzwania towarzyszące stosowaniu tabletów i smartfonów w aplikacjach typu Human-Machine Interface.

Mobilny operator - przenośne i bezprzewodowe HMI

Można wymienić kilka atutów urządzeń przenośnych, dzięki którym sprawdzają się one jako HMI w przemyśle. Przede wszystkim operator może je wszędzie ze sobą zabrać. Oprócz tego obsługuje się je za pośrednictwem ekranów dotykowych, a liczba przycisków jest ograniczona do minimum.

Zaletą jest także dodatkowe wyposażenie będące obecnie standardem w tabletach i smartfonach, które rozszerza funkcjonalność panelu operatorskiego o opcje często niedostępne w przypadku stacjonarnych HMI. Ponadto z serwisów takich jak na przykład Google Play, często za darmo, można pobrać dedykowane aplikacje mobilne.

Warto dodać, że przy użyciu pojedynczego podręcznego HMI, na którym zainstalowane zostaną odpowiednie aplikacje, można nadzorować pracę wielu urządzeń. W przypadku rozbudowanych parków maszynowych i złożonych linii technologicznych znacząco zmniejsza to koszty zakupu, ułatwia instalację, a później także modernizację sprzętową i aktualizację oprogramowania, w porównaniu do analogicznych obciążeń wynikających z korzystania ze stacjonarnych paneli operatorskich.

W dalszej części przedstawiamy każdą z wyżej wymienionych cech mobilnych HMI. Z niektórych z nich, jeżeli spojrzeć na nie z innej perspektywy, wynikają również pewne ograniczenia.

BLASKI I...

Urządzenia przenośne takie jak tablety i smartfony są lekkie, nieduże i zasilane bateryjnie. Dzięki temu można je mieć zawsze przy sobie. Tę cechę HMI docenią szczególnie pracownicy zajmujący stanowiska, które wymagają częstego przemieszczania się po zakładzie. Przykładem jest personel działu utrzymania ruchu. Dzięki temu niezależnie od tego, gdzie pracownik przebywa, ma stały dostęp do interesujących go informacji. To pozwala mu na zdalny nadzór nad stanem urządzeń, przebiegiem procesów i rozwiązywanie problemów na odległość.

Z kolei osoby, które pracują przez większość czasu stacjonarnie, może to zachęcić do większej aktywności i wyjścia zza biurka albo przejścia na stanowisko do innej części fabryki, żeby na miejscu przekonać się, jak działa dana maszyna albo instalacja, czy można wprowadzić jakieś ulepszenia w jej pracy albo co jest przyczyną awarii. Zmieniając za pośrednictwem smartfona ustawienia urządzenia, od razu mogą również zaobserwować skutki swoich działań.

Przenośne HMI pozwalają oprócz tego z bezpiecznej odległości monitorować pracę na przykład instalacji w strefach zagrożonych wybuchem i tam, gdzie dostęp jest utrudniony, na przykład z powodu ekstremalnych temperatur, dużego zapylenia, występowania substancji chemicznych groźnych dla ludzi albo wymogu zachowania sterylności, na przykład w cleanroomach.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe

Zobacz również