Siemens: Cyfryzacja przemysłu zmienia potrzeby i wymogi użytkowników paneli operatorskich

Polecamy lekturę rozmowy z Aleksandrą Baranowską z działu Digital Industries w Siemens Polska.

Posłuchaj
00:00
  • Siemens jest już od wielu lat producentem paneli operatorskich do zastosowań w maszynach i automatyce przemysłowej. Dlaczego zdecydowaliście się na stworzenie nowej rodziny HMI?

Cyfryzacja to pewnego rodzaju podróż. Jest to z jednej strony inwestycja, która wymaga wkładu finansowego, ale też zmian organizacyjnych, które wpływają na firmę, procesy i pracowników. Stąd też, mówiąc o digitalizacji, myślimy o czymś zdecydowanie większym niż tylko komponentach czy oprogramowaniu. Klientowi trzeba pokazać możliwości, których często nie jest świadomy przedstawić potencjalne korzyści ze zmian, ale też wyzwania. Stąd też w naszej organizacji mamy osoby odpowiedzialne za to, aby porozmawiać z klientami o ich potrzebach, wykonać audyt, pokazać możliwości usprawnienia działalności firmy.

Należy przy tym zauważyć, że potrzeby związane z cyfryzacją sprawiają, że dzisiaj jeszcze bardziej niż dawniej konieczne staje się łączenie obszarów automatyki oraz IT. W Polsce ciągle brakuje nam prawdziwego połączenia tych domen, również sami programiści na rynku są osobami znacznie częściej wywodzącymi się z obszaru IT, a nie przemysłu. Stąd też dla wielu firm produkcyjnych digitalizacja jest tym bardziej długim i złożonym procesem.

Początkiem życia danych cyfrowych są maszyny i systemy produkcyjne. Digitalizacja musi zacząć się na niskim poziomie, w hali produkcyjnej, i sugerujemy tu wykorzystanie naszych rozwiązań, takich jak Simatic Edge. Po pierwsze pozwalają one na wstępną obróbkę i analizę danych, po drugie stanowią bramkę łączącą maszyny z chmurą obliczeniową. Dodatkowo, jeżeli mamy taki dostęp i centralnie zarządzamy wszystkimi instalacjami, to utrzymanie ruchu, serwis, aktualizacje stają się o wiele łatwiejsze. No i oczywiście należy przy tym odpowiednio zaplanować wykorzystanie danych, tak aby nie zbierać i nie przetwarzać wszystkiego, co jest dostępne.

Korzystając z technologii webowych, zacieramy granicę pomiędzy tradycyjnymi panelami a stacjami PC runtime. Możemy korzystać z tych samych elementów, co bardzo ułatwia standaryzację, a ona jest przecież filarem digitalizacji. Aby to jednak było możliwe, musieliśmy oddzielić grubą kreską system Unified od rozwiązań wcześniej przez nas oferowanych. Zmieniliśmy podejście do tworzenia synoptyki ekranów, korzystając z technologii Web - w tym grafiki wektorowej. Proponujemy podejście całkowicie obiektowe z wykorzystaniem screen object. Także w zakresie skryptów, przechodzimy na języki współpracujące ze środowiskiem Web - w związku z tym tworzyć będziemy je teraz w języku JavaScript. Te zmiany były jednak konieczne, aby pójść do przodu, żeby zarówno bezpośrednio przy panelu, jak i zdalnie można było obsłużyć maszynę w tak samo ergonomiczny i efektywny sposób.

Wykorzystanie rozwiązań MES/MOM rośnie, podobnie jak świadomość użytkowników odnośnie do ich możliwości. Oprogramowanie to pozwala na digitalizację i integrację procesów produkcyjnych, zamówieniowych, logistyki oraz innych, zapewniając ich transparentność oraz zwiększając efektywność działania organizacji. Sądzę, że w Polsce coraz lepiej rozumie się, że w takie narzędzia warto inwestować - i dotyczy to nie tylko firm największych, ale też tych średniej wielkości.

Cloud computing jest w przemyśle technologią wschodzącą i pozwala na oszczędności, choćby związane z przechowywaniem i analizą danych. Może nie jest on jeszcze szeroko wykorzystywany, ale gdy implementujemy rozwiązania cyfrowe, to o chmurze już rozmawiamy z klientami jako o kolejnym etapie rozwoju tych systemów. Z kolei cyfrowy bliźniak to element doskonale pasujący do układanki w zakresie digitalizacji. Zapewnia on, z jednej strony, nowe podejście do projektowania: łatwiejsze, szybsze i tańsze prototypowanie kolejnych iteracji naszego pomysłu, z drugiej zaś zmiany w użytkowaniu i możliwość lepszego wykorzystania danych - np. w systemach rozszerzonej rzeczywistości.

Szacujemy, że w najbliższych latach globalna sprzedaż urządzeń AR/VR wzrośnie do ponad 25 mln sztuk rocznie. Wprawdzie nie będą to produkty o charakterze przemysłowym, jednak i w tym przypadku widzimy spory potencjał. Przykładowo wskutek pandemii mieliśmy problemy z zapewnieniem możliwości szkoleń naszych klientów. O ile wcześniej szkolenia odbywały się albo u nich w firmach, albo w naszym centrum szkoleniowym, o tyle w związku, obostrzeniami musieliśmy zwirtualizować stanowisko, tak aby zapewnić możliwości prowadzenia wirtualnych szkoleń. Z możliwości rozszerzonej rzeczywistości korzystamy też w przypadku napędów Sinamics - m.in. na potrzeby utrzymania ruchu oraz analizy pracy urządzeń.

Liczę na to, że rozwiązania AR/VR będą popularyzowały się w przemyśle, bowiem są to świetne technologie. Pozwalają one na prowadzenie komfortowych szkoleń, mogą wspomagać serwisantów, sprzedawców, są bardzo przydatne w projektowaniu - np. można oglądać, jak wyglądała będzie zbudowana cela robotyczna. Nasze kolejne produkty, w szczególności oprogramowanie, są z nimi kompatybilne, aczkolwiek, tak jak wspomniałam, omawiany rynek jest dzisiaj na wczesnym etapie rozwoju. W Polsce działają na nim pojedyncze firmy, które tworzą rozwiązania z tego zakresu.

Odnośnie do pytania o to, czy AR nie zmniejszy popytu na panele - sądzę, że nie. Panele są "bezpieczne" i będą jeszcze przez długi czas wykorzystywane. Może zmniejszy się ich asortyment, ale na pewno będą potrzebne. No chyba że będziemy mogli powszechnie komunikować się z wykorzystaniem implantów w mózgu, ale to chyba jeszcze odległa fantastyka naukowa.

Podsumowując - oferujemy nową rodzinę paneli operatorskich należących do rodziny SIMATIC, które są dostosowane do potrzeb pracy w kontekście Industry 4.0, zapewniają wizualizację w technologii Web i łatwość konfiguracji oraz integracji. Rozwijamy również możliwości w zakresie pozyskiwania i przetwarzania danych - np. z wykorzystaniem technologii Edge, zaś wszystko połączone jest pod parasolem oprogramowania TIA Portal. Spaja on całość w system, przy czym dla użytkownika połączenia pomiędzy kolejnymi komponentami i funkcjami są de facto niewidoczne.

Dzięki takim możliwościom istnieje niski próg wejścia w nasze rozwiązania i łatwość rozpoczęcia pracy z nimi, a jednocześnie zachowane są duże możliwości rozbudowy systemów i tworzenie zaawansowanych rozwiązań. A takich możliwości dzisiaj przemysł potrzebuje - zarówno w zakresie digitalizacji, rozwoju metod zdalnego dostępu w kontekście pandemii koronawirusa, jak też zapewniania intuicyjnych narzędzi pracy coraz młodszej kadrze automatyków.

Powiązane treści
Panele SIMATIC HMI Unified Comfort - Ergonomia, więcej mocy obliczeniowej i nowe możliwości
Transformacja cyfrowa w okresie pandemii
Mobilny operator - przenośne i bezprzewodowe HMI
Cyfryzacja i transformacja organizacyjna - wyniki badania krajowych producentów
Cyfryzacja wśród liderów produkcji w Polsce
Siemens i Atos pracują nad cyfrowymi bliźniakami
Czy zmierzamy w kierunku hiperautomatyzacji?
Zobacz więcej w kategorii: Wywiady
Pomiary
Metallurgical Sensors: Zaawansowane czujniki to bezpieczna i wydajna produkcja
Roboty
KUKA: Szybka i łatwa automatyzacja dla wszystkich
Artykuły
Honeywell: Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje naszą branżę
Zasilanie, aparatura nn
Relpol: Inwestycje w produkcję i innowacje stanowią naszą odpowiedź na globalne wyzwania
Przemysł 4.0
Dassault Systèmes: Od produktów, przez dane, do całościowej transformacji - czyli jak wzmacniać innowacyjność przedsiębiorstw
Obudowy, złącza, komponenty
DigiKey: Zapewniamy wsparcie klientów od etapu projektu i prototypu, aż po produkcję i serwisowanie
Zobacz więcej z tagiem: Przemysł 4.0
Prezentacje firmowe
Modernizacja maszyn zgodna z wymogami UE. Nie ryzykuj przestojów – sprawdź zgodność maszyn z normami UE!
Gospodarka
Yale Lift Truck wprowadza telemetrię jako standard w wózkach widłowych – większa kontrola, mniej przestojów
Gospodarka
Powstają nowe ciemne fabryki

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów