KUKA: Szybka i łatwa automatyzacja dla wszystkich

Rozmowa z Neilem Meadem, dyrektorem KUKA Robotics ds. marketingu i strategii w Wielkiej Brytanii.

Posłuchaj
00:00

KUKA AG to wywodzące się z Niemiec międzynarodowe przedsiębiorstwo produkujące roboty przemysłowe oraz systemy automatyki przemysłowej. Powstało w 1898 r. w Augsburgu, gdzie do dziś znajduje się jego centrala. Założycielami byli Johann Josef Keller i Jacob Knappich, a nazwa firmy jest akronimem ich inicjałów – „Keller und Knappich” i nazwy miasta Augsburg.

Początkowo KUKA zajmowała się oświetleniem domów i ulic. Z czasem zainteresowała się innymi produktami, m.in. rozwiązaniami technicznymi i sprzętem do spawania. Z biegiem lat rozwijała działalność i poszerzała ofertę. W 1966 r. stała się wiodącym europejskim dostawcą pojazdów komunalnych. Wcześniej, bo w 1956 r., stworzyła pierwszy automatyczny system zgrzewania do lodówek i pralek. Dostarczyła także pierwszą linię do zgrzewania wielopunktowego zakładom Volkswagen AG. Dziesięć lat później skierowała do produkcji swoją pierwszą zgrzewarkę tarciową.

W roku 1973 przedsiębiorstwo skonstruowało swojego pierwszego robota przemysłowego, którego nazwano FAMULUS. W latach 80. XX wieku firma stała się spółką publiczną, a w 1995 r. została podzielona na KUKA Roboter GmbH oraz KUKA Schweißanlagen GmbH (obecnie KUKA Systems GmbH). Dziś przedsiębiorstwo skupia się przede wszystkim na rozwiązaniach w dziedzinie automatyzacji i przemysłowych procesach produkcyjnych. Należy do notowanej na giełdzie spółki KUKA AG (wcześniej IWKA Group). W 2016 r. firma została przejęta przez chińskiego producenta urządzeń, Midea Group, który po pewnym czasie zwiększył dodatkowo swoje udziały.

KUKA ma ponad dwadzieścia spółek córek na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Japonii, Chinach, Korei Południowej, Indiach, na Tajwanie i oczywiście w prawie wszystkich krajach europejskich. Spółki te zajmują się dystrybucją oraz serwisem na regionalnych rynkach. Klientami są głównie zakłady z branży motoryzacyjnej.

W Polsce ta globalna firma, będąca obecnie jednym z największych na świecie dostawców robotów przemysłowych i systemów automatyki przemysłowej, ma główną siedzibę w Tychach. Tam znajduje się również centrum szkoleniowe KUKA College. Firma ma też biura w Bydgoszczy i w Poznaniu. Od kilku lat jest członkiem Bydgoskiego Klastra Przemysłowego Dolina Narzędziowa, który skupia marki z branży narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych, a także instytucje, uczelnie, jednostki badawczo-rozwojowe, urzędy, stowarzyszenia przedsiębiorców i instytucje finansowe, stawiając sobie za cel integrację środowiska branżowego, reprezentację i tworzenie sieci kontaktów.

Neal Mead, którego wypowiedzi publikujemy poniżej, jest dyrektorem ds. marketingu i strategii w KUKA Robotics UK & Ireland, a wcześniej odpowiadał za marketing KUKA w regionie EMEA i Ameryki Łacińskiej. W swojej karierze był też m.in. redaktorem czasopism i dziennikarzem specjalizującym się w zagadnieniach technologii.

KUKA ma doskonałą reputację w dziedzinie robotyki i automatyzacji fabryk, więc przegląd oferty firmy i jej początków będzie dobrym punktem wyjścia dla tego wywiadu.

Dzięki 125-letniemu doświadczeniu, około czternastu tysiącom pracowników w stu lokalizacjach w pięćdziesięciu krajach i rocznej sprzedaży na poziomie 3,3 miliarda euro pozostajemy jednym z wiodących światowych dostawców inteligentnych rozwiązań automatyki. KUKA Robotics oferuje szeroką gamę wysoce modułowych robotów reprezentujących wszystkie popularne klasy udźwigu, od 3 kg do 1000 kg. Nasze roboty zostały zaprojektowane tak, aby spełniać wszystkie współczesne wymagania automatyki przemysłowej, czyli przede wszystkim zapewniać minimalizację przestrzeni, skracanie czasów cykli pracy i maksymalną dostępność, która daje najwyższą wydajność procesu i niskie koszty operacyjne. Zaprojektowane i zbudowane w naszej siedzibie głównej w Augsburgu, wyposażone w najnowszą technologię roboty KUKA należą do kategorii produktów najwyższej jakości, najszybszych, najmocniejszych i najbardziej precyzyjnych.

Ponad dwie trzecie naszych robotów zainstalowanych w terenie wykorzystuje opracowany w firmie kontroler o otwartej architekturze, oparty na komputerze PC. Jego parametry stawiają nas na pierwszej pozycji spośród rozwiązań dostępnych na rynku. Kontrolery KUKA można integrować również z innymi komponentami w systemach automatyki. Inne produkty, którymi możemy się pochwalić, to SoftPLC, Remote Service, oprogramowanie symulacyjne KUKA SIM, usługi sieciowe i różne pakiety wyposażenia. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że nasi partnerzy systemowi, będący ekspertami w swoich branżach, oferują technologie, które przekształcają roboty w rozwiązania dostosowane do wybranego, szczegółowego zastosowania. Zajmujący się szkoleniami KUKA College umożliwia zaś tworzenie elastycznych programów szkoleniowych, symulujących różnorodne rzeczywiste zastosowania w środowiskach pracy. KUKA Robotics oferuje też całodobową infolinię obsługi klienta, a także szereg usług wsparcia inżynieryjnego.

Przyjrzyjmy się bliżej zakresowi zastosowań robotyki KUKA.

Wachlarz firmowej oferty rozciąga się od robotów stołowych i cobotów do ciężkich robotów KR 1000 TITAN, które potrafią podnosić ładunki o masie do 1300 kg. Są one wykorzystywane w wielu branżach – od produkcji samochodów, przez przetwarzanie żywności i napojów, aż po budowę satelitów kosmicznych, a także w wielu innych zaawansowanych zastosowaniach inżynieryjnych. Pracują w większości sektorów przemysłu, w tym w przemyśle lotniczym, spawalnictwie łukowym, budownictwie, produkcji towarów konsumpcyjnych, elektronice, odlewnictwie, opiece zdrowotnej, logistyce, branży obrabiarek, metalowej, tworzyw sztucznych i w obszarze AGD, by wymienić tylko kilka.

Postawiliśmy na dostarczanie szerokiej gamy rozwiązań, bezpośrednio lub za pośrednictwem zatwierdzonego programu integratorów partnerów systemowych, co się sprawdza i możemy nazwać to sukcesem. Trzymamy rękę na pulsie rozwoju robotyki i automatyzacji produkcji od czasu wprowadzenia na rynek w 1973 r. FAMULUS-a, pierwszego na świecie sześcioosiowego robota przemysłowego. Od tego czasu notujemy stały postęp i przedstawiamy kolejne rozwiązania technologiczne, zmieniające branżę. Niedawno na rynku pojawiła się rodzina robotów KR QUANTEC, seria robotów średniej wielkości KR IONTEC oraz nowa seria robotów współpracujących LBR iisy, których działanie opiera się na innowacyjnym systemie operacyjnym iiQKA Linux.

Przemysłowe, zrobotyzowane linie montażowe, zazwyczaj z szeregiem stanowisk do spawania, łączenia i innych powtarzalnych zadań, są w dzisiejszych czasach rzeczą dobrze znaną w zakładach produkcyjnych. Automatyzacja wykracza jednak daleko poza brudne, niebezpieczne, trudne, rutynowe i powtarzalne zadania. Obecnie dołączają do nich: produkcja na zamówienie, szczegółowe wykańczanie, zaawansowane konstrukcje kompozytowe, automatyzacja pakowania i wiele innych operacji. Widok małego, montowanego na stole cobota, takiego jak nowy LBR iisy, pracującego obok człowieka, bez klatki ochronnej, staje się dziś równie powszechny jak widok linii produkcyjnych składających się z wytrzymałych, w pełni zamkniętych, komór spawalniczych, napełniających i pakujących. Dostępność, przydatność oraz spadające koszty robotów i systemów automatyzacji – to wszystko sprawia, że mówimy o realistycznej ofercie dla przedsiębiorstw o różnych rozmiarach, od MŚP po globalnych producentów oryginalnego wyposażenia OEM.

Gdzie są szanse wzrostu dla takiej firmy jak KUKA w sytuacji wielkich zmian zachodzących w globalnej gospodarce?

Roboty przemysłowe były tradycyjnie intensywnie wykorzystywane w produkcji motoryzacyjnej do spawania i montażu. Spójrzmy może jednak na coś więcej niż na fabryki pojazdów. Roboty są wszędzie – pakują produkty do worków, ładują palety, usuwają wadliwą żywność z taśmy, wiercą otwory w skrzydłach samolotów, mieszają sosy i zupy, dostarczają części do punktów montażowych w hali produkcyjnej. Spójrzmy jeszcze dalej, by znaleźć bardziej złożone zastosowania. Roboty medyczne pomagają chirurgom w skomplikowanych operacjach, roboty zbierają zamówienia klientów w centrach realizacji, roboty serwisowe pomagają osobom niedołężnym, roboty frezujące rzeźbią posągi itd.

Wciąż opracowywane są coraz bardziej niszowe i interesujące zastosowania. Nasi naukowcy i inżynierowie eksperymentują z niedrogimi robotami współpracującymi, takimi jak wspomniany nowy KUKA LBR iisy. Jest to urządzenie działające wyłącznie na nowym systemie operacyjnym wspieranym przez ekosystem iiQKA – w połączeniu z kontrolerem mikrorobota KR C5 i nowym systemem smartPAD, będącym ręcznym programatorem robotów. Celem KUKA jest zarówno uczynienie robotyki bardziej dostępną dla początkujących, jak i dalszy rozwój istniejącej bazy klientów.

W ciągu najbliższych lat każdy nasz produkt ma być wyposażony w nowy system operacyjny iiQKA.OS i ekosystem iiQKA. To długoterminowy projekt rozwojowy. Zbudowana na jądrze Linux architektura została zaprojektowana z myślą o szybkim rozwoju i maksymalnej łatwości obsługi. iiQKA.OS zapewnia szybkie aktualizacje i uaktualnienia, dzięki czemu z czasem będą dodawane kolejne funkcje. Nowy system operacyjny będzie również obsługiwał istniejący język KUKA Robot Language (KRL). Pozwoli to obecnym klientom, którzy korzystają z SystemSoftware (KSS), na płynną migrację do iiQKA.OS w nadchodzących latach i dalsze korzystanie z przepływów pracy i kodów.

Jak wygląda odporność globalnych łańcuchów dostaw na zawirowania globalne?

Niedawna pandemia spowodowała gwałtowny wzrost zapotrzebowania na badania i rozwój w branży medycznej i farmaceutycznej, ponieważ w bezprecedensowo krótkim czasie musiały zostać opracowane szczepionki. Wielu wiodących producentów w tych dziedzinach było zaangażowanych w rozwój nowych systemów produkcji i logistyki, a zrobotyzowane automaty odegrały kluczową rolę w skróceniu czasu wprowadzania produktów na rynek i, oczywiście, uratowaniu wielu istnień ludzkich w tym procesie.

Roboty są cały czas wykorzystywane w laboratoriach, np. do transportu próbek między instrumentami. Laboratoria takie różnią się od zastosowań przemysłowych tym, że choć zadania stają się tam także powtarzalne, to jednak nie są tak spójne i mogą się zmieniać w zależności od eksperymentu. W tym przypadku mniejsze, mobilne i współpracujące roboty przynoszą korzyści w postaci mniejszej zajmowanej powierzchni i większej zdolności adaptacji. Dobrym przykładem jest projekt realizowany na uniwersytecie w Liverpoolu, w którym wykorzystano mobilnego cobota KUKA KMR iiwa.

Dodatkowe wykorzystanie robotyki spowodowało wzrost popytu na sprzęt, ale ze względu na charakter pandemii, w tym blokady i problemy produkcyjne, niektóre krytyczne komponenty stały się trudne do pozyskania, a zatem łańcuchy dostaw były napięte. KUKA udało się przetrwać burzę dość dobrze, dzięki odporności i pomysłowości naszych pracowników we wszystkich działach. Chociaż kwestie te nadal stanowią wyzwanie dla większości producentów, mamy nadzieję, że sytuacja będzie się poprawiać.

Wspomniał Pan o zastosowaniach lotniczych. Czy są w tej dziedzinie projekty, w których robotyka KUKA odgrywa ważną rolę?

Przemysł często musi wypróbować nowy proces, zanim poniesie koszty i ryzyko zainstalowania go w fabryce, gdzie przecież może nie działać optymalnie, a nawet zawieść. Powstałe na terenie wielkiej Brytanii centra High Value Manufacturing (HVM) Catapult pomagają zarówno dużym, jak i małym firmom eksperymentować z nowymi technologiami, zanim zostaną one wdrożone do produkcji. Roboty KUKA pracują nad projektami w sześciu z siedmiu centrów HVM Catapult. Wszystkie cztery franczyzy Advanced Manufacturing Technology Centre (AMRC) – w South Yorkshire, północnej Walii, Preston i Broughton – są wyposażone w roboty KUKA. Podobnie jest w Irish Manufacturing Research, CONFIRM i QUB w Irlandii. Znaczna część badań, w których zaangażowane są nasze roboty, dotyczy badań i rozwoju w przemyśle lotniczym i kosmicznym oraz w innych niemotoryzacyjnych dziedzinach, co dodatkowo dowodzi, że roboty mają dziś znacznie szerszy zakres niż motoryzacja.

Przykładem działań, w których nasze systemy biorą udział, jest projekt VIEWS, realizowany w Advanced Forming Research Centre (AFRC) w Strathclyde. Pomógł on firmie Spirit AeroSystems zwiększyć tempo opłacalnej, nieniszczącej oceny i testowania geometrii oraz właściwości materiałowych komponentów kompozytowych w elementach skrzydeł samolotów. Przyspieszyło to ich produkcję i sprawiło, że Spirit (firma amerykańska) wybrała ośrodek w Glasgow jako europejską bazę badawczo-rozwojową.

Współpracując z firmą z branży lotniczej, zespół w centrum badawczym Factory 2050 uruchomił zautomatyzowany system czyszczenia i uszczelniania, wykorzystując KUKA KR60 w połączeniu z KMP1500 AGV. Projekt ten demonstruje elastyczność robotów zamontowanych na autonomicznej platformie, która nawiguje przy użyciu technologii jednoczesnej lokalizacji i mapowania (SLAM).

Z punktu widzenia szefa marketingu w regionie KUKA, co obecnie jest najważniejsze w pańskiej pracy?

System operacyjny iiQKA, który będzie stanowił podstawę całego ekosystemu, zapewniając dostęp do bogatego wyboru komponentów, programów, aplikacji, usług i sprzętu – łatwych w instalacji, obsłudze i użyciu. Ekosystem iiQKA oparty na iiQKA.OS umożliwi mniej zaawansowanym użytkownikom wdrożenie automatyzacji bez specjalistycznego szkolenia, jednocześnie znacznie usprawniając i upraszczając proces.

Dziś kwestia oprogramowania jest ważniejsza niż kiedykolwiek, gdyż umożliwia zwiększenie łatwości obsługi całego systemu robotów. Realizacja tego celu wymaga systemu operacyjnego, który jest intuicyjny w obsłudze i oferuje dostęp do ekosystemu przydatnych elementów. Taki właśnie jest iiQKA.OS – i na jego zaletach, na jego potencjale obecnie się skupiamy.

(apacz)

Artykuł jest opracowaniem rozmowy przeprowadzonej przez Karen Mascarenhas, zredagowanej i uzupełnionej o dodatkowe informacje, opublikowanej w serwisie „Electronic Specifier”, a dostępnej pod adresem internetowym: https://www.electronicspecifier.com/industries/robotics/q-a-with-kuka-robotics-approaching-uncertainty-in-the-global-economy.

Zobacz więcej w kategorii: Wywiady
Artykuły
Honeywell: Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje naszą branżę
Zasilanie, aparatura nn
Relpol: Inwestycje w produkcję i innowacje stanowią naszą odpowiedź na globalne wyzwania
Przemysł 4.0
Dassault Systèmes: Od produktów, przez dane, do całościowej transformacji - czyli jak wzmacniać innowacyjność przedsiębiorstw
Obudowy, złącza, komponenty
DigiKey: Zapewniamy wsparcie klientów od etapu projektu i prototypu, aż po produkcję i serwisowanie
Obudowy, złącza, komponenty
Farnell: Przemysł to dzisiaj jeden z kluczowych obszarów naszego rozwoju
Roboty
Elmark Automatyka: Cobotyzacja nie jest robotyzacją na skróty
Powiązane treści
Apetyt na robotyzację! Automatyzacja w przemyśle spożywczym z KUKA
Kuka dostarczy 700 robotów do tureckiej fabryki Ford Otosan
Kuka zbuduje inteligentną fabrykę dla firmy z branży budowlanej
Kuka kontynuuje współpracę z Daimlerem
Kuka wdroży w fabryce Audi zautomatyzowany system uszczelniania
Specjalizujemy się w kompleksowej automatyzacji opartej na robotyzacji - rozmowa z Tomaszem Nowakiem, dyrektorem w KUKA Polska
Zobacz więcej z tagiem: Roboty
Szkolenie
Integracja robota Universal Robots z systemem wizyjnym
Szkolenie
Integracja robota Universal Robots z systemem wizyjnym
Szkolenie
Szkolenie zaawansowane z programowania robotów Universal Robots

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów